• Haberler
  • Çevre
  • Marmaris rallisinde çevre bilinçli eylemleri devam ediyor

Marmaris rallisinde çevre bilinçli eylemleri devam ediyor

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) bünyesinde kurulan Çevre Komisyonu, tüm yarışlarda bölgenin ekolojik dengesini göz önünde bulundurarak, sporun sürdürülebilirliği ve karbon ayak izini en aza indirme hedefiyle yola çıkarak 'Çevre İçin Start Al' diyor. Çevre bilinçli hareketleri konusundaki çalışmaları tüm rallilerde devam ederken fidan dikim etkinliklerine katılıp fidanlar dikiyorlar, tohum topları serpiyorlar, okullara gidip öğrencilere trafik kurallarını anlatıyorlar.

  • 360

Marmaris Ege Rallisi’nde devam ettirilen ‘Çevre Bilinçli Eylemler’ hareketiyle Marmaris Ağaçlandırma ve Doğa Koruma Derneği, Muğla Atatürk İlkokulu öğrencileri ve TOSFED Kadınlar Komisyonu iş birlikteliğiyle keçiboynuzu içeren tohum topları hazırlandı. Hazırlanan toplar yarış ekosistemi içerisinde bulunan görevliler, yarışçılar, takımlar, markalar, sponsorlar ve diğer tüm paydaşlarla birlikte doğaya bırakıldı. Doğaya bin adet bırakılan bu tohumlar yeşerip ağaç olduklarında bal arıları için zengin besin kaynakları olacak.

Aynı zamanda çevre için yeni projeler geliştirmeyi görev edindiklerini belirten TOSFED, bir çok farklı alanda da aksiyon alarak çevre bilinçli eylemlerine devam ediyor. Her yarışta toplanan 100-150 arası atık lastikler AKO Grup iş birlikteliğiyle, Art Recyle desteğiyle 5 ton üzerinde yağ, pil, mavi kapak ve kontamine atık geri dönüşüme kazandırılıyor.

Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) bir ayağı olan ve 2020 senesinde Marmaris’te gerçekleştirilen WRC Türkiye Marmaris Rallisi’nde alınabilecek en yüksek çevre akreditasyonu olan 3 yıldızı alan TOSFED, çevre bilinçli hareketlerine hız kesmeden devam ettiklerini belirtti.

Bakmadan Geçme