Sağlık

Sağlık Haberleri

Uzmanlardan genç erkeklere uyarı

Günlük hayatta keyifle tüketilen başta kahve olmak üzere çeşitli içeceklerde bol miktarda bulunan kafeinin sperm hücrelerinin hareketlerini bozarak üremeyi olumsuz yönde etkilediği belirtildi. Dünyadaki pek çok araştırmayı yakından takip eden ve başarılı çalışmaları ile tanınan Embriyolog Turgay Barut, bu defa erkekleri ilgilendiren bir hususu dile getirdi. Erkeklerin severek tükettiği ve bir çok kişide bağımlılık derecesine ulaşan başta kahve olmak üzere kafeinli içeceklerin sperm hücrelerini olumsuz etkilediği belirtildi.

"Kök Hücre Tedavisi ile İngiliz hasta sağlığına kavuştu"

Kalça ağrısı şikayetiyle Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’ne başvuran 58 yaşındaki İngiliz hastaya yapılan tetkikler sonucunda kalça kireçlenmesi teşhisi konuldu. Yaşının genç olması ve daha konforlu 5-6 yıl geçirmesini sağlamak amacıyla kalça protezi yerine kök hücre nakli yapıldı.

Dolmuşta oturduğu koltuğu kırınca 77 kilo zayıfladı

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde 157 kilo iken dolmuş içerisinde oturduğu koltuğun kırıldığını fark eden Hulusi Ergen spora başlayarak 3 yılda 77 kilo vermeyi başardı. Şimdi Muay Thai sporcusu olan 25 yaşındaki Ergen, şimdiki hedefini ise milli takıma seçilmek olarak belirledi.

Belediyeden ücretsiz şeker taraması

Dünya Diyabet Günü’nde diyabet hastalığına dikkat çekmek amacı ile Fethiye Belediyesi tarafından ücretsiz şeker taraması yaptı.

Kaymakam Fırat, “Covid-19 ile mücadelede yüzde yüz istiyoruz”

Fethiye’de covid-19 ile mücadele devam ederken okullarda salgının arttığı ve okulların kapandığı bilgisine Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat’tan açıklama geldi. Kaymakam Fırat covid-19 nedeni ile hiçbir okulun kapanmadığını belirtti.

Dünya diyabet gününde ücretsiz şeker testi

Fethiye Devlet Hastanesi ve Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” nedeniyle Fethiye Özer Olgun Kültür Merkezi önünde şeker ölçümü yapıyor. Yapılan ölçümlerle vatandaşlar arasında diyabet hastalığı ile ilgili farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Yılın Öğrenci Altın Ambulans Ödülü Gökçe'ye Takdim Edildi

Altın Ambulans Sağlık Ödülleri, Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği tarafından 22-28 Mart Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik Haftası kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Elif, Ameliyat Oldu

Bir süreden beri burun arkasında oluşan kistin beynine sıçramasından dolayı kör olma tehlikesi bulunan 15 yaşındaki Elif Kaya, Pamukkale Üniversitesi’nde Prof.Dr.Bülent Topuz tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile sağlığına kavuşacak.

Gebe kalmak isteyen obez kadınlarla ilgili bilinen bir doğru, yanlış çıktı

Toplumda kadınların vücut yapısı ile ilgili yaygın bir inanış haline gelen ve gebe kalmak isteyen obez kadınların embriyolarının gelişmediği yönündeki inanış İspanya'da 2 bin 822 kadın üzerinde laboratuvar ortamında yapılan çalışma ile çürütüldü. Toplamda 3 bin 316 yumurta üzerinde yapılan çalışmada obez ve normal kilodaki kadınlarda tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyoların gelişimi arasında fark bulunmadığı belirtildi.

Baş ağrısının en büyük nedeni, stres

Nöroloji Uzmanı Dr. Selvi Okundu, çok sık görülen ve farklı tiplerde baş ağrısı olduğunu belirterek özellikle en sık neden olan etkenin stres olduğuna dikkat çekti.

Organ bağışı paneli

Menteşe Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonunda gerçekleşen seminere Muğla Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Olcay, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Turhan Togan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

3. doz Biontech’e karar çıktı

2. doz Biontech aşısı yaptıranlara, hatırlatma dozunun yapılması bugünden itibaren başlıyor.

Uzmanlardan anne-babalara uyarı:

Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği'nin Muğla'da düzenlediği 15'inci Uluslararası Çocuk Alerji ve Astım Kongresine katılan dünyaca ünlü hekimler Türkiye'deki her 10 çocuktan biri ya da ikisinin astım hastası olduğunu ancak bu konuda yeterli bilinç olmadığı için bu durumun hafife alındığını belirttiler. Çocuklarda öksürüğün hafife alınmamasını isteyen uzmanlar, astım teşhisinde testlerin de yanıltabildiğini ifade ettiler.

Organ bağışı haftası

Sağlık Bakanlığımız tarafından 03-09 Kasım 2021 tarihlerinde ORGAN BAĞIŞI HAFTASI olarak kutlanmaktadır. Organ bağışı ,bir kişinin tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının bir kısmının veya tamamının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına, kendi iradesi ile izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.

Hekimlerden “5 dakikada muayene” dayatmasına tepki

Muğla Tabipleri Birliği Fethiye Temsilciliği üyeleri Sağlık Bakanlığı’nın randevu aralıklarını 5 dakika ile sınırlandırması konusunda Fethiye Devlet Hastanesi önlerinde yaptığı eylemlerle tepki gösterdi.

Kadınlar meme kanserine dikkat çekmek için futbol oynadı

Menteşe Belediyesi'nin kadın çalışanları Meme kanserine dikkat çekmek için düzenlenen etkinlikte futbol oynadı, zumba yapıp, öz savunma teknikleri öğrendi. Meme kanserini sembolize eden 'Pembe Kurdele Takma Günü' olarak belirlenen günde düzenlenen etkinlikte kadınların futbol maçı renkli görüntülere sahne oldu.

LÖSEV yetkilisi Elmalı, “Tüm kanser hastalarımızın yanında oluyoruz”

Lösemili Çocuklar Vakfı İzmir Ege Merkez Ofisi Aktif İletişim Yönetmeni Deniz Elmalı, SED Medya’yı ziyaret etti.

Kadınlara meme kanseri eğitimi

Ekim ayı tüm dünyada kadınlarda sık görülen ve erken tanısı çok önemli olan meme kanseri ile ilgili bilinçlendirme ve farkındalığın artmasına yönelik çalışmaların yapıldığı bir aydır. Bu dönemde Menteşe Belediyesi 'Sağlıklı Toplum, Sosyal Belediye' projesi kapsamında, kırsal mahallelerde yaşayan 20 yaş üstü kadınlara eğitimler düzenleniyor.

Doç. Dr. Özlem Atan Şahin 'Hasta çocuk kreşe gitmemeli'

Kreşe giden çocukların enfeksiyonlar nedeniyle sık hastalanabileceklerini söyleyen Doç. Dr. Özlem Atan Şahin, anne babalara nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgi verdi.

Toplam 1087 haber.