Sağlık

Sağlık Haberleri

Omicron daha bulaşıcı ve tehlikeli

İlk olarak Güney Afrika'da ortaya çıktıktan  sonra  en az 100 ülkede tespit edilen Omicron varyantı vakalarının sayıları Türkiye de dâhil olmak üzere gün geçtikçe artıyor.

Çocuklarda ’Nasıl olsa geçer’ demek konuşma bozukluğunu artırıyor

Acıbadem Bodrum Hastanesi Dil ve Konuşma Terapisti Meryem Pelin Yıldırım, çocukların eksik ya da yanlış harfler kullanarak konuşmasının sevimli bulunmaması gerektiğini belirterek, 'Konuşması akranlarına göre geride olan çocukların dikkatle izlenmesi gerekiyor. Çocukların konuşmalarının sevimli bulunması konuşma bozukluğu sorunun derinleşmesine yol açabiliyor' dedi.

Çevre kirliliği ve şekerli içeceklerin üremeyi de olumsuz etkilediği belirlendi

Dünya'nın en büyük sorunları arasında gösterilen çevre kirliliği ve yeni nesil gençlerin çokça tükettiği şekerli içeceklerin üremeyi de olumsuz etkilediği belirlendi. Üreme sağlığı üzerine ilginç araştırmaları ile tanınan Embriyolog Turgay Barut, Harvard Üniversitesi'nde yapılan ve üreme tıbbı alanında dünyaca prestijli olan Human Reproduction Dergisi'nde Eylül 2021'de yayınlanan önemli bir çalışmanın sonuçlarına göre; doğal ya da yapay tatlandırıcı ile üretilen içeceklerin erkeklerde sperm sayısını düşürdüğünün ortaya çıktığını belirtti.

Köyceğizli öğrencilere aşı sunumu yapıldı

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde aşı olmayan öğretmen ve öğrencilere yönelik bilgilendirme sunumu yapıldı.

Vali Orhan Tavlı, Vatandaşlarımızı Aşı olmaya davet etti

Muğla Valisi Orhan Tavlı Başkanlığında, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü ve İl Sağlık Müdürünün katılımıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesindeki toplantıda İlin ve ilçelerin genel durumu, aşı çalışmaları ve vatandaşların aşılanma oranları değerlendirildi.

Prof. Dr. Songül Özer, “Biontech aşısı güvenle yaptırılabilir”

Covid-19 pandemisiyle mücadele tüm dünyada sürüyor. Pandemiyle mücadelede en önemli silah olan aşılardan Biontech’in son kullanma tarihi, 4 ay uzatıldı. Biontech aşısının saklama koşullarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten uzmanlar, “Biontech aşısı güvenle yaptırılabilir. Omicron varyantı bu hızla yayılıyorken üçüncü doz aşı da en kısa zamanda yaptırılmalıdır.” tavsiyesinde bulundu.

Muğla’da Vaka Sayısı 57,96

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4-10 Aralık tarihleri arasında illere göre Covid-19 vaka sayılarını açıkladı. Buna göre Muğla; 57,96 oranıyla vaka sayısı azalan iller arasında yer aldı.

Türkiye’nin Yüzde 15’i Diyabetle Mücadele Ediyor

Dünyada diyabet global açıdan büyük bir sorun haline gelirken, 2020 verilerine göre dünya genelinde 382 milyon yetişkinin diyabet hastası olduğu görüldü. Türkiye’de ise 20-79 yaş arası 7 milyon diyabet hastası olduğu, bunun da nüfusun yaklaşık yüzde 15’ine denk geldiği kaydedildi.

Hollanda’dan migren tedavisi için Muğla’ya geldi

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde migren tedavisi gören arkadaşının tavsiyesi üzerine Hollanda'dan Muğla'ya gelen Lois Luca Doll sağlığına kavuştu.

Muğla’da Vaka Sayısı 58,35

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından 27 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında illere göre Covid-19 vaka sayılarının güncellendiği haritayı paylaştı. Muğla’da haftalık vaka sayısı 100 bin kişi de 58,35 olarak açıklandı.

D Vitamini Eksikliği Saç Döküyor

Havaların soğumasıyla daha az güneşe maruz kaldığımız kış aylarında ortaya çıkan D vitamini eksikliği, erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesine sebep oluyor. Sağlıklı saç dersine sahip olmanın temel adımlarından olan vitaminler, vücut sağlığının korunması için temel anahtarı oluşturuyor. Bu yüzden günde 30 dakikalık güneş ışığının bağışıklık sistemi, kemik gelişimi ve saç sağlığımızın korunması için önemli rol oynuyor.

Türk Doktorları İngiliz Hastayı Sağlığına Kavuşturdular

Kendisini Türk doktorlarına emanet eden İngiltere vatandaşı Christine Boyes, sağlığına kavuştu.

Fıtık Ağrılarına Ameliyatsız Çözüm

Anestezi ve Algoloji Uzmanı Dr. Pınar Özlülerden, bel ve boyun fıtığı vakalarının yüzde 95’inde ameliyata gerek olmadığını belirterek, ağrıların Radyofrekans yöntemi ile giderilebildiğini söyledi. Özlülerden, bu yöntem ile hastanın 1 veya 2 seansta ağrılarından kurtulup normal hayatına döndüğünü bildirdi.

Toplam sağlık harcaması 249 milyar 932 milyon TL olarak gerçekleşti

Toplam sağlık harcaması 2020 yılında bir önceki yıla göre $,3 artarak 249 milyar 932 milyon TL'ye yükseldi.

“İskoçya'da yapılan çalışma kanser tedavisi gören erkek çocukların gelecekteki üreme sıkıntısının çözümünde umut oldu”

Çağımızın en büyük sağlık sorunlarının başında gelen kanser konusundaki araştırmalara İskoçya’da bilim insanları yeni çözümler ve farklı yaklaşımlar getirdiği belirtildi.

Uzman Dr. Mehmet Ceyhan: “Her yüz kadından birinde erken menopoz görülüyor”

Acıbadem Bodrum Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Ceyhan, erken menopoz hakkında verdiği bilgilerde 'Erken menopoz sanıldığı kadar az sayıda görülmüyor. Her yüz kadından biri bu sorunla karşılaşıyor' dedi.

Embriyolar laboratuvar ortamında 16-19 günlük aşamaya kadar geliştirildi

İngiltere'de bulunan ve dünyaca tanınmış Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma ile bugüne kadar laboratuvar ortamında 14 günden daha fazla geliştirilemeyen insan embriyolarının 16-19 günlük aşamaya kadar geliştirildiği belirtildi. Yapılan çalışmayı değerlendiren Embriyolog Turgay Barut, artık insan embriyolarının erken dönem gelişiminin incelenmesi yoluyla daha iyi anlaşılması ve erken dönemde embriyolarda yaşanan anormalliklerin anlaşılabilmesinin mümkün olabileceğini belirtti.

Muğla EAH’da ilk defa hastaya 3 kablolu pil takıldı

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği hekimleri ilk defa bir hastaya üç pilli kalp cihazı taktı.

Erken tanı ile Nörogelişimsel gecikme önlenebilir

Muğla'da birinci basamak sağlık birimlerinde görev yapan, 0-2 yaş arası bebekleri takip etmekle görevli sağlık personelinin çocuklarda normal gelişim ve gelişim geriliği eğitimini öngören proje kapsamında çevrimiçi eğitimler devam ediyor.

Toplam 1087 haber.