Eğitim Sen Muğla Şubesi'nden Seçim Tutum Belgesi

Eğitim Sen Muğla Şubesi, 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri öncesi hazırladıkları Seçim Tutum Belgesi'ni kamuoyuyla paylaştılar.

  • 553
Eğitim Sen Muğla Şubesi'nden Seçim Tutum Belgesi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Eğitim Sen Muğla Şubesi 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri öncesi eğitim ve bilim emekçilerinin talep ve uyarılarına yönelik  'Seçim Tutum Belgesi' hazırlayarak basın mensuplarına sundu. 

Eğitim Sen Muğla Şubesi Başkanı Birdal Savran konuya ilişkin açıklamalarda bulundu: "Uzunca bir süredir eğitim emekçileri seyirci konumundaydı. Biz artık seyirci olmayacağız, sahaya ineceğiz. Alanda sözümüzü söylemeye devam edeceğiz. Mutlaka eğitim ve bilim emekçilerinin sözünün karşılık bulmasını sağlayacağız. Bu bültende deprem bölgesine giden arkadaşlarımızın bölgeden izlenimlerini sizlerle paylaştık. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri seçimlerine 20 gün kaldı. Eğitim ve bilim emekçilerinin gerçek sözü ile iş yerlerinde ve alanlarda özgür sesi olan Eğitim Sen olarak, 1 milyon 200 bin eğitim ve bilim emekçisinin taleplerini, uyarılarını MEB, YÖK ve siyaset kurumuna iletiyor, kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu seçimde, eğitim tarihinin çok önemli bir uğrağına tanıklık edeceğiz ve Türkiye'nin önümüzdeki yüzyılını belirleyecek bir karar alacağız. Eşit ve özgür bir söylem alanı olan kamusal eğitim bir çöküş ile karşı karşıyadır. Mevcut siyasal iktidarın uyguladığı eğitim politikaları ile okullar ve üniversiteler, çocuklar ve gençleri geliştirmek, güçlendirmek ve özgürleştirmek yerine insan olmaktan doğan güçlerini geriletmekte, zayıflatmakta ve onları geleceğe etkin yurttaşlar olarak hazırlamaktan çok uzak durmaktadır."

Yüksek enflasyon koşulları altında eziliyoruz 

Eğitim, öğrencileri, velileri ve eğitim emekçileri ile eğitim kurumlarında, evde ve sokaklarda tüm yurttaşlar ile etkileşen kamusal bir hizmet olduğundan bahseden Savran, " Eğitim emekçileri dahil, yurttaşlar olarak uygulanan sermaye politikaları ile yoksullaşıyor, yoksunlaşıyor ve yüksek enflasyon koşulları altında eziliyoruz. Türkiye'de gelir dağılımı her gün emekçiler aleyhine, eğitim emekçileri aleyhine kötüleşiyor. İktidarın yaydığı korku kültürü ve toplumu dost-düşman olarak ayrıştırma, kutuplaştırma anlayışı ile birbirimizle konuşamıyor ve ifade özgürlüğümüzü yaşama geçiremiyor, demokratik ve özgürlükçü bir yaşama ulaşamıyoruz. Toplumsal cinsiyet ve cinsel kimlikler, etnik ve dinsel anlayış, siyasal görüş farkları toplumsal bir zenginlik değil, tehdit olarak algılanıyor ve ayrımcı ve ayrıştırıcı politikalar izleniyor." dedi.

Eşit işe eşit ücret ilkesi ihlal edildi

6 Şubat Maraş depremlerinden bu yana geçen iki ayı aşan süre içinde çadır kentler ve çadır okullardan öte bir adım atılmadığını söyleyen Birdal Savran,  "Konteyner kentler ve prefabrik evler inşa edilebilmiş değil! Depremden etkilenen yurttaşlar, çadırlarda kışın soğuğu ve baharın seli ile karşı karşıya kaldılar ve şimdi yaklaşan yazın sıcağı ile çadırlarda yaşamak mümkün olmayacak! Bu koşullar hem öğrenciler, hem veliler ve hem de öğretmenler ile idari, teknik ve yardımcı eğitim emekçileri için geçerli! Deprem illerinde ne eğitim hakkı yaşama geçirilmiş durumda ne de eğitim emekçilerinin sağlıklı ve güvenli barınma ve beslenme hakkı karşılanmış durumda! Depremin etkilediği kentlerde eğreti bir yaşam sürdürülmektedir. Eğitim tarihinin en ayrımcı yasası olan Öğretmenlik Meslek Kanunu okullarda, öğretmenler odasında çalışma barışını çok olumsuz etkilemiştir. Bu yasa ile tüm eğitim emekçilerinin ekonomik ve özlük haklarını geliştirmek yerine genç öğretmelere "Sıranı bekle, sınava hazırlan!" denilmiş, öğretmenlerin bir kısmının maaşında kısmı bir iyileştirme yapılmış, eşit işe eşit ücret ilkesi ihlal edilmiştir. Yüksek ev kiraları, zorunlu temel ihtiyaç ürünlerine gelen zamlar maaşı ayın ilk haftasında alıp götürüyor. Ayrım gözetmeden tüm eğitim emekçileri yoksulluk sınırının altında bir maaşla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Siyasal iktidarın "yerli ve milli" anlayışı ile aynılaştırılmak isteniyoruz. Bu ayrımcı tavır ile "yerli ve milli olmayanlar" keyfi kararlarla ihraç ediliyor, ayrımcı mülakatlar yoluyla işe alma süreçlerinde ayıklanıyorlar. Yargı kararları yaşama geçirilmiyor, güvenilmez güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırması  ile yurttaşlar yıldırılıyor, adeta farklı olana yaşam hakkı verilmiyor." şeklinde konuştu.

Bakmadan Geçme