BAŞKAN KARACA, 'BÖLGE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR'

Fethiye Belediyesi tarafından Yeşilüzümlü Mahallesi'ne 2019 yılında kurulan Lavanta Bahçesi'nin ikinci hasadı alındı. Hasada Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca beraberinde Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, Likya Kadın Kalkınma ve Girişim Kooperatifi Başkanı Çiğdem Karaca ve birçok vatandaş katıldı.

PAYLAŞ
Gerçek Fethiye Gazetesi -

BAŞKAN KARACA, “İKİNCİ HASADI GERÇEKLEŞTİRDİK”
Geçen sene birincisi yapılan hasat şenliğinin bu yıl ikincisinin de tamamlandığını belirten Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Bugün ikinci Lavanta Hasat Şenliğinde burada birçok vatandaşımız ile birlikteyiz. Sizler de biliyorsunuz geçen yıl Lavantanın birinci hasat şenliğini gerçekleştirdik. Bu yılda ikinci hasat şenliğini buradaki birçok STK kuruluşlarımız, Kooperatiflerimiz, Fethiye’mizde ve Üzümlümüzde yaşayan birçok vatandaşımız ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Fethiye Belediyesi olarak tarıma ne kadar önem verdiğimizi daha önce sizlerle yapmış olduğumuz bütün görüşmelerde ve bütün programlarda paylaşmıştık. Bölgemizde kurmuş olduğumuz Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Likya Kadın Kalkınma ve Girişim Kooperatifi ile birlikte bölgemizin birçok tarım alanında ciddi yatırımlar yapıyoruz. Ve onlarla birlikte de bölgede yaşayan, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın sosyoekonomik yapısına katkı sunuyoruz. Daha önce belediyemize ait olan 180 dönüm tarım arazisinde birçok bölgede ekim ve dikimlerini gerçekleştirmiştik. Ve Ata tohumları ile birlikte üretmiş olduğumuz sağlıklı ürünleri kooperatifimize tahsis ettiğimiz Bahriye Üçok parkında onları halkımızla buluşturmuştuk. Likya Kadın Kalkınma Kooperatifi ile birlikte de bölgemizde coğrafi işaret aldığımız birçok ürünler üzerinde unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi tekrar hayata geçirebilmek adına Likya Kadın Kalkınma Kooperatifi ve Fethiye Belediyesi iş birliğinde bölgemizde coğrafi işaret aldığımız Üzümlü Dastarı, Kaya Halısı, Seydiler Kilimi, Kaya İnciri ve Kaya Tahini ile ilgili çalışmalarımız vardı. Bunları sizlerde biliyorsunuz. Şuan ki bulunduğumuz coğrafya Üzümlü Mahallesindeyiz ve bölgemizde de bundan üç buçuk yıl önce de Lavanta ve Altın Otu dikimi gerçekleştirmiştik. Ve onun üzerinden iki yıldır da burada hasat yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

KARACA, “12 BİN METRE KARE ÜZERİNDE DİKİM YAPTIK”
Geçen kış Üzümlü bölgesinde 12 bin metre kare üzerine yaptıkları dikimden de bahseden Başkan Karaca, “Geçen kış yine bölgemizde 12 bin metre kare arazi üzerinde Altın Otu, Biberiye ve Lavanta dikimini gerçekleştirmiştik. Hepsinin kontrollerini yaptık. Hepsi tuttu. Bir buçuk yıl sonra da onun hasadını sizler ile birlikte yapacağız. Bölgede yaşayan insanlarımız adına özellikle kırsalda yaşayan insanlarımızın ekonomilerine katkı sunabilmek adına bu güne kadar yapmış olduğumuz birçok yatırımların meyvesini önümüzde ki süreçte alacağız” şeklinde konuştu. 

BAŞKAN KARACA, “ÜZÜM İŞLEME FABRİKASI KURUYORUZ”
Üzümlü bölgesinde Üzüm işleme fabrikası kurulacağına da değinen Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Bölgemizde Üzüm işleme fabrikası kuruyoruz. Burada şarap, sirke, pekmez üreteceğiz. İhalesini yaptık. 2022 yılı sonu itibariyle bunu hayata geçirmek istiyoruz. Bölgemizdeki kooperatiflerimizle iş birliği yaparak bölgemizin sosyoekonomik yapısına katkı sunacağız. Bu bölge ile ilgili önümüzde çok güzel çalışmalar ve projelerimiz var. Süreç içerisinde bunların ne kadar önemli olduğunu hayata geçtiğinde sizlerde göreceksiniz. Daha öncede İstanbul ve Ankara’da Üzümlü Dastarından üretmiş olduğumuz birçok elbiselerin defilelerini yapmıştık. Onların meyvelerini almaya başladık. Ülkemizde ve dünyada aktif görev yapan birçok acente ile iş birliği yaparak şuan itibariyle bu bölgede ürettiğimiz ürünlerin pazarlamasını yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte de çok daha farklı projeleri hayata geçireceğiz. Onlar ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Birkaç alanda hibeler aldık. Onu da burada uygulamaya geçirerek bölgemize katkı sunacağız” dedi. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN