AFAD gönüllüleri eğitimlerini tamamladı

Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı tarafından gönüllülerle yönelik başlatılan eğitim çalışmaları Aksaray'da teorik ve uygulamalı olarak tamamlandı.

  • 620

Aksaray’da Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından düzenlenen teorik ve uygulamalı eğitim programları gönüllülerin katılımıyla başarıyla tamamlandı. Destek AFAD Gönüllüleri olarak adlandırılan grup, afet anlarında etkin bir şekilde müdahale edebilmek için gerekli bilgi ve becerilerle donatıldı. Eğitimler çerçevesinde gönüllülerin afetlere hazırlık, afet anında yapılması gerekenler ve afet sonrası kurtarma operasyonları konularında bilinçlendirilirken teorik derslerde, afet yönetimi, ilk yardım, psikolojik destek ve koordinasyon konularında kapsamlı bilgiler verildi. Uygulamalı eğitimlerde ise gerçek hayata yakın senaryolarla katılımcılar, afet bölgelerinde karşılaşabilecekleri durumlara yönelik pratik deneyim kazandı.

AFAD İl Müdürü Kadir Çelik, eğitimin önemine vurgu yaparak, “Bu tür eğitimler, gönüllülerimizin afet anında daha hızlı ve etkili müdahale edebilmeleri için büyük önem taşıyor. Teorik bilgiler kadar, uygulamalı eğitimler de kritik öneme sahip. Eğitimleri başarıyla tamamlayan gönüllülerimiz, olası bir afet durumunda sahada aktif olarak görev alabilecekler” dedi.

Bakmadan Geçme