1 Nisan okullar tatil mi oldu? Son dakika Pazartesi İlkokul, ortaokul ve liseler tatil mi, okul yok mu? MEB'den beklenen tatil açıklaması

Seçim sonrası okulların durumu MEB'den yapılan son dakika açıklamasıyla belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı alınan kararı valiliklere gönderdi. 16 milyon İlkokul, ortaokul ve lise öğrencisi ise Pazartesi günü tatil olup olmadığını merak ediyor. 31 Mart'ta düzenlenecek yerel seçimlerde oy kullanma işlemleri saat 17.00'da sona erecek. Sandıkların açılması, oy sayımının yapılması ve tutanakların hazırlanması gibi süreçler okullarda gerçekleştiriliyor. Oy sayımı işlemlerinin geç saatlere kadar sürmesi sebebiyle okulların eğitim öğretim faaliyetleri için hazır hale getirilmesi gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı 1 Nisan ile ilgili kararını duyurdu. Peki 1 Nisan Pazartesi okullar tatil mi oldu? İşte, MEB'den yapılan son dakika açıklamasının detayları…

  • 482
1 Nisan okullar tatil mi oldu? Son dakika Pazartesi İlkokul, ortaokul ve liseler tatil mi, okul yok mu? MEB'den beklenen tatil açıklaması
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Seçimlerde görev alan kamu çalışanlarının izinli olması kararının alınmasıyla gözler okullara çevrilişti. Milli Eğitim Bakanlığı seç sebebiyle valiliklere son dakika yazı dönderdi.  Yerel seçimlerde oy kullanma işlemleri saat 17.00’da sona ererken oy dökümü ve sayımı işlemleri başlıyor. Oy verme süreci okullarda yapıldığından sandıkların açılması, oy sayımının yapılması. geçerliliklerinin kontrol edilmesi ve oy sayısının tutanaklara kaydedilmesi gibi işlemler sandıkların kurulu olduğu okullarda tamamlanıyor. İlçe seçim kuruluna oyların teslim edilmesine kadar geçen sürecin okullarda olması sebebiyle öğrenciler alınacak karara dikkat kesildi. Öğrencilerin yanı sıra birçok öğretmen seçimlerde çeşitli görevler üstlenecek. Peki Seçim sonrası okullar tatil mi? 1 Nisan okullar tatil mi oldu? İşte, seçim sonrası idari iznin detayları…

1 NİSAN OKULLAR TATİL Mİ OLDU?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Nisan tarihinde okulların tatil olması kararı alındı. Bakanlık tarafından illere gönderilen yazıda Eğitim kurumlarının 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genl Seçimlerinde asıl işlevlerinden farklı olarak seçmenlerin oy kullanmalarına imkan verecek şekilde olduğu hatırlatıldı.
Seçimlerin özelliği nedeniyle oyların sayım işlemi akşam geç saatlerde bitmekte, bu durum da eğitim kurumlarının aynı gün içerisinde eğitim öğretime hazır hale getirilmesini engellemektedir.
Bu nedenle Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumları, eğitim öğretime hazır hale getirilmeleri bakımından 1 Nisan 2024 Pazartesi günü tatil edilmiştir" denildi. 

SEÇİM SONRASI ÖĞRETMENLER İZİNLİ Mİ?
Sandık kurullarında görev alan kamu personelleri için alınan karar duyuruldu. Seçimlerde sandık görevlisi, sandık başkanı, bina sorumlusu gibi görevlerde bulunan memurlar idari izinli sayılacak. 31 Mart yerel seçimlerinde tüm öğretmenler idari izinli sayılmayacak. İdari izin kapsamında olması için öğretmenlerin yerel seçimlerde görev alması gerekmektedir. Seçimlerde görev alacak memurlar, seçim görevlerini e-Devlet üzerinden sorgulayabilirler.

OY KULLANMA SAATLERİ BAZI İLLERDE 1 SAAT ERKENE ALINDI
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimin mart ayında olması sebebiyle mevsim şartları ve güneşin batış saatini dikkate alarak doğuda bulunan 32 ilde oy verme saatlerini bir saat erkene aldı.

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak.

Bu illerin dışında İstanbul, Ankara, İzmir ve kalan diğer illerde oy verme saatleri sabah saat 08.00’de başlayacak ve 17.00’de sona erecek.
 

Bakmadan Geçme