Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi

Muğla'da aktif görev yapmakta olan gazetecilerin yakından takip ettiği basın kartı yönetmeliği resmi gazetede yayımlandı.

  • 321
Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Basın Kartı Yönetmeliğinde, basın kartlarının niteliği, türü ve şekli, medya kuruluşları ile basın kartı alabilecek kişilerde aranacak şartlar, unvan ve kontenjanları, başvuruda istenilecek belgeler, basın kartlarının iptal ve/veya iade edileceği haller ile Basın Kartı Komisyonunun çalışma ve karar alma sürecine ilişkin usul ve esaslara yer verildi.
Basın kartlarının İletişim Başkanlığınca verilen ve tüm resmi ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmi nitelikte bir kimlik belgesi olduğu belirtilerek, kart türleri “Göreve bağlı basın kartı”, “Süreli basın kartı”, “Geçici basın kartı”, “Serbest basın kartı” ve “Sürekli basın kartı” olarak sıralandı.
Basın kartının geçerlilik süresi 10 yıl
Yönetmelikte, basın kartının geçerlilik süresinin 10 yıl olduğu, İletişim Başkanlığı  tarafından verilen basın kartına dizgi, tertip, şekil ve renk bakımından benzer kart düzenleyenler hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulacağı kaydedildi.

Bakmadan Geçme