Üniversite Öğrencilerinden Barınma Eylemi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) öğrenci toplulukları tarafından, öğrencilerinin yaşadığı barınma ihtiyacının acil bir şekilde çözülmesi için eylem ve basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, 'Barınma öğrencinin temel hakkıdır. Öğrenciyi fırsatçıların insafına bırakmak, kaderine terk etmektir. Ülkemizin geleceğinin kaderi, emlakçıların insafına ve fırsatçıların ellerine bırakılmamalıdır'' denildi.

  • 1041
Üniversite Öğrencilerinden Barınma Eylemi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) öğrenci toplulukları tarafından, öğrencilerinin yaşadığı barınma ihtiyacının acil bir şekilde çözülmesi için Muğla’nın merkez Menteşe İlçesi Kötekli Mahallesi’nde bulunan Yoğurtçu Parkı’nda basın açıklaması yapıldı.
ÜLKEMİZ GELECEĞİNİN KADERİ EMLAKÇILARIN İNSAFINA BIRAKILMAMALI”
MSKÜ öğrenci toplulukları adına açıklamayı okuyan Türkiye Gençlik Birliği Muğla İl Başkanı Ali Özgür, şöyle konuştu:
“2021 – 2022 eğitim öğretim dönemi başlamak üzereyken ülkemizin pek çok şehrinde üniversite öğrencileri büyük bir barınma sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Mevcut devlet yurtlarının yetersizliği sebebiyle üniversite öğrencileri mağdur edilmiş, kaderleri ev sahiplerinin insafına bırakılmıştır. Barınma öğrencinin temel hakkıdır. Barınma ihtiyacının karşılanmadığı koşulların oluşması, öğrenme hakkının önüne geçmektedir. Öğrenciyi, fırsatçıların insafına bırakmak, kaderine terk etmektir. Ülkemizin geleceğinin kaderi, emlakçıların insafına ve fırsatçıların ellerine bırakılmamalıdır.
“EĞİTİMİN OLUMSUZ ETKİLENMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
Daha başını sokacak bir çatı bulamayan gençlik nasıl üretecek? Türk Gençliği olarak eğitimimize devam etmek istiyoruz. Üretmek istiyoruz. Paylaşmak istiyoruz. Vatanımıza milletimize hayırlı evlatlar olmak istiyoruz. Türk gençliğinin sorunlarını oyun konsolu, bolca internet ve ucuz oy argümanlarından ibaret zannedenlere sesleniyoruz; Türk Gençliği Türkiye’nin yarınlarını kurmak istiyor. Öğrencilerin barınma sorunu, bu gayenin önüne geçemez. Buradan ilan ediyoruz: Tek bir sıra arkadaşımızı dahi açıkta kalmasına, eğitiminin olumsuz etkilenmesine izin vermeyeceğiz.”
“TÜM KAMU İMKANLARI SEFERBER EDİLMELİDİR”
Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği açıklamada konuşan Özgür, öğrencilerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için yetkililere şu çözüm önerileri ile seslendi:
“1-Öğrencilerin yaşadığı barınma ihtiyacının acil bir şekilde çözülmesi için devlet kurumu, sendika, baro vb. kuruluşların misafirhaneleri, öğretmen evleri, orduevleri, üniversite çevresindeki özel yurtlar ve oteller cüzi ücretlerle öğrencinin kullanımına açılmalıdır. Konaklama ihtiyacını karşılamaya uygun binalar geçici olarak öğrenci yurduna dönüştürülmelidir.
2-Üniversite içerisinde ve çevresinde uygun görülen arazilere öğrencilerin barınabilmesi için geçici konaklama alanları kurulmalıdır. Herhangi bir şekilde barınma ihtiyacını karşılayamamış öğrencilerin geçici süreliğine buralarda konaklatılması sağlanmalıdır.
3-Mevcut devlet yurtlarının kapasitelerinin yetersizliği ortadadır. Önümüzdeki süreçte planlı şekilde devlet yurtlarının sayısının arttırılması ve yurt koşullarının iyileştirilmesi öğrencilerin daha güvenilir ve daha uygun fiyatlar karşılığında barınmasını sağlayacaktır.
Barınma ihtiyacının acil bir şekilde karşılanması adına bakanlığımız, valiliğimiz, üniversitelerimiz ve belediyelerimiz eşgüdüm halinde çalışarak tüm kamu imkanlarını seferber etmelidir. Barınma sorununa çözüm için biz hazırız, görev başındayız. Barınma sorunu yaşayan, kalacak yer bulamayan arkadaşlarımızın Türkiye Gençlik Birliği’ne ulaşmasını rica ediyoruz. Gelin sorunları birlikte çözelim.’
 

Bakmadan Geçme