Together We Are Stronger (Birlikte Daha Güçlüyüz)

Tüm dünyayı ve ülkemizi esir alan Coronavirüs salgını Fethiye'deki günlük yaşamı da tamamen değiştirdi. Cadde ve sokaklar, irili ufaklı parklar, her zaman cıvıl cıvıl olan sahil bandı, balık pazarı gibi yerler ıssızlaşırken, ilçede yaşayan insanlar da evlerine çekildiler.

PAYLAŞ
Gerçek Fethiye Gazetesi - Gerçek Fethiye

Bilinen insanlık tarihinin bu en büyük salgını bir yandan insanları evlerine hapsederken, bir yandan da insanlar ve ülkeler arasındaki dayanışmayı artırdı. Aynı şekilde, daimi olarak Fethiye’de yaşayan 6500’den fazla yabancı da bu zor günlerde bir yandan Fethiye halkının, bir yandan da Kaymakamlık ve Fethiye Belediyesi başta olmak üzere Türk kamu kurum ve kuruluşlarının kendilerine sahip çıkmasından memnun olduklarını ifade ettiler.
Fethiye’de yaşayan 65 yaşın üstünde olan ya da kronik rahatsızlığı bulunan yerleşik yabancılar da Türkiye’nin aldığı tedbirlerden ve yardıma ihtiyaç duyan şahıslara verilen desteklerden aynı şekilde faydalanıyor. İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeyle evlerinden çıkmaları kısıtlanan kişilere yönelik olarak Muğla Valiliği’nce kurulan Vefa Koordinasyon Grubu’na gelen talepler doğrultusunda gıda, ilaç ve diğer ihtiyaçlar görevliler tarafından hızla karşılanıyor. 
Diğer yandan, Fethiye Belediyesi tarafından İngilizce ve Türkçe anonslarla bölgede yaşayan şahıslara uymaları gereken kurallar sık sık hatırlatılıyor.
Fethiye’de yaşayan yabancılar Fethiye Belediyesi’nin ve Fethiye Kaymakamlığı’nın desteklerine kayıtsız kalmayarak sosyal medya hesaplarından gönderdikleri mesajlarla memnuniyetlerini ve teşekkürlerini ilettiler. 
İşte o mesajlardan bazıları: 
*Maggie Upton Todd : Bu zor zamanlarda verdiğiniz destek için çok teşekkürler…
*Paula Karagöz: Dışarı çıkamayan insanlara yardımcı olmakla harika bir iş yapıyorsunuz. Umarım böyle devam eder. Hepinize bravo!
*Linda Robson: Çok teşekkür ederim. Bizim hayat çizgimizsiniz ve çok minnettarız.
*Denise Toraman: Orada olduğunuz için çok teşekkürler. Harika bir iş yapıyorsunuz.
*Jacob Doyle: Fethiye Belediyesi yönetimine ve tüm personeline gayretli ve hürmetkar çalışmalarından dolayı teşekkürler…
*Kay Pullar: Harika iş, çok teşekkürler...
*Tony Wilkins: Bu toplumun bir parçası olmaktan dolayı çok onur duydum ve mutlu oldum. Teşekkür ederim Türkiye’ye ve Fethiye Belediyesine.
*Susan Russell: Bu harika ülkenin bu krizle mücadelesinden çok etkilendim. Belediyemize, polislere, Zabıta’ya ve tüm gönüllülere özel teşekkürler… 
*Wendy Slade: Belediyeye, polislere, Zabıta’ya, tüm sağlık çalışanlarına yardımları, nezaketleri ve sıkı çalışmalarından ötürü sadece teşekkür edemem. Biz bu ülkeyi zaten önceden de sevmiştik, ama şimdi herzamankinden daha çok seviyoruz. 
*Shirley Stuart: Bu zor zamanlarda Belediye’nin, polis, Zabıta, sağlık çalışanları ve pekçok gönüllüyle birlikte harika bir iş yaptıklarını görmek harika!
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da yaptığı açıklamada, “Yaz kış 12 ay boyunca Fethiye ve civarında 6500 kadar yabancı uyruklu şahıs yaşıyor. Bu şahısların bir kısmı Türk vatandaşlarla evli, bir kısmı çok uzun yıllardır ülkemizde yerleşikler. Çoğu Birleşik Krallık vatandaşı olan bu kişiler artık bizim komşumuz, dostumuz, arkadaşımız, sırdaşımız olmuş kişiler. Bizimle sevinen, bizimle üzülen, bizim bayramlarımızı bizimle beraber kutlayan kişiler. Dünyanın, ülkemizin ve Fethiye’nin çok sıkıntılı günlerden geçtiği bu süreçte yaşamak için gönüllü olarak bölgemizi seçmiş bu insanlara daha çok sahip çıkmamız gerekiyor. Biz de Belediye olarak, Kaymakamlığımız, Emniyet teşkilatımız başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızla koordinasyon içinde, imkanlarımız ölçüsünde en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Hükümetin aldığı önlemler çerçevesinde sokağa çıkma kısıtlaması getirilen kişilerin mağdur olmamaları için gece gündüz büyük bir özveriyle çalışıyoruz. İlçemizde yaşayan yabancı uyruklu kişiler için İngilizce duyurular yapıyoruz. Bu vesileyle, mesai kavramı tanımadan, zaman zaman kendi sağlıklarını hiçe sayarak canla başla çalışan personelime de teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN