TL mevduat hesapları için vergi düzenlemesi!

Türk lirası mevduata uygulanan stopaj oranları güncellendi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı yüzde 5'ten yüzde 7.5'e yükseldi. 1 yıla kadar olan vadeli hesapların stopaj oranı, yüzde 3'ten yüzde 5'e yükseldi. Ancak oranlar 31 Temmuz'a kadar yani 3 ay boyunca geçerli olacak.

  • 324
TL mevduat hesapları için vergi düzenlemesi!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bankaların ihraç ettiği tahvil ve bonolar ile varlık kiralama şirketlerinin ihraç ettiği kira sertifikalarından elde edilen kazanç ve iratlarda, yatırım fonlarından elde edilen gelirlerde, varlığa ve ipoteğe dayalı, ipotek ve varlık teminatlı menkul kıymetlerden elde edilen gelirlerde indirimli gelir stopaj oranı uygulaması süresi 30 Nisan 2024'e kadar uzatılmıştı. Bu gece Türk lirası hesaplara uygulanan stopaj oranları değişti.

STOPAJ ORANLARI İÇİN YENİ UYGULAMA
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı yüzde 5'ten yüzde 15'e yükseltilmesi beklenen oranın yüzde 7,5'e, 1 yıla kadar olan vadeli hesapların stopaj oranı ise yüzde 3'ten yüzde 5'e çıkarıldı. 1 yıldan uzun vadelerde 0 olan stopaj oranı ise yüzde 2.5 oldu.

MEVDUAT HESABI OLANLAR İÇİN VERGİ HESABI
Yeni karar ile 100 bin lirasını yüzde 55 yıllık faiz oranıyla 32 günlük (bir aylık) mevduata bağlayan yatırımcı vade sonunda 4.583 lira faiz geliri elde ediyor. Bu kapsamda yüzde 5'lik vergi kesintisi ile ödenecek rakam 229 lira olacaktı. Ancak yeni mevduat hesabı açacaklar ve halihazırda vadesini güncelleyecekler bugünden itibaren yeni stopaj olan yüzde 7.5'ten vergi ödeyecek ve rakam 344 liraya yükselecek.

31 TEMMUZ'DA YENİDEN GÜNCELLENECEK
Mevduata uygulanan yeni stopaj oranları 31 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak. Bu tarihten sonra stopaj oranları güncellenmezse yüzde 15'e çıkması bekleniyor.
 

Bakmadan Geçme