''TEK 1 CAN BİLE FEDA EDİLEMEZ''

Deva Partisi Kadınları Bugün 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Türkiye genelinde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

PAYLAŞ
Gerçek Fethiye Gazetesi - Arzu Özlem Sipahi

Fethiye İlçe Başkanı Saniye Parça Kulaç Muğla’da yapılan ortak basın açıklamasına katıldı. Açıklamaya Deva Partisi Muğla Kadın Çalışmaları Başkanı Tülay Demirtaş, Kurumsal iletişim ve Tanıtım Başkanı Ferda Baykan, Yatağan İlçe başkanı Fatma Özalp Ak, Ula İlçe Başkanı Nilüfer Öztürk’te katılım sağladı

‘’TEK 1 CAN BİLE FEDA EDİLEMEZ’’
Deva Partisi Fethiye ilçe Başkanı Saniye Parça Kulaç yaptığı açıklama da; DEVA Partisi olarak kadına şiddeti durdurmak, dikkat çekmek için yılın 1 günü değil 365 günü kadınlarımızın yanında bulunuyoruz. Kadın Politikalarımız olarak DEVA partisi iktidarında Söz veriyoruz; Biz DEVA Partisi olarak kadınların güvende olduğu, mutlu olduğu, üretken ve başarılı olduğu ve geleceğe umutla baktığı bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Ve bu hayali ülkemizdeki tüm kadınlarla birlikte gerçekleştireceğiz” dedi. 

Deva Partisi Muğla Kadın Çalışmaları Başkanı Tülay Demirtaş Eş zamanlı basın açıklamasını okuyarak paylaştı.  Bugün 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü.
Deva Partisi olarak kadına yönelik şiddeti Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olarak görüyoruz.
Ülkemizde kadına yönelik şiddet her gün can almaya devam ediyor.
Oysa biz; ‘’Tek 1 can bile feda edilemez’’ diyoruz. Kadına yönelik şiddeti, kadın ölümlerini açıklamalarında kanıksamış ifadelerle sayı ve oranlara hapseden, hafifleten sorumlu tarafların anlayışını asla kabul etmiyoruz. Türkiye’nin devası olmak üzere yola çıkmış olan bizler, kadınların devası olmaya da kararlıyız. Şiddetin çocuğa, kadına, erkeğe veya herhangi bir canlıya uygulanması asla kabul edilemez. Bu kısır döngüden, bu şiddet sarmalından ülkemizi kurtaracağız, kararlıyız.
Kadına yönelik şiddet öncelikle bir zihniyet sorunu, toplumsal ve kültürel bir sorun. Kadını erkekten değersiz ve aşağı gören bir yaklaşımın ürünü. Ve biliyoruz ki, kadına yönelik şiddet münferit bir olay değil. Şiddet sadece kadınların değil, çocukların ve hatta şiddeti bizzat uygulayanların hayatlarını mahvediyor; toplumu içten içe çürütüyor ve zayıflatıyor. İşte tam da bu sebeple; öncelikle kadınlara ayrımcılığı ve şiddeti meşrulaştıran bu zihniyeti sanık sandalyesine oturtuyoruz.
Bütün kadınları tehdit eden; evde, sokakta, işyerinde ve hatta dijital mecra veya ağlarda kadınlara musallat olan şiddet, karşımıza aşağılama, eziyet, hakaret, küfür, baskı, taciz, darp, ısrarlı takip olarak çıkıyor. Hayalleri, umutları solduruyor. İşte tam bu sebeple biz DEVA Partisi olarak;  Biz DEVA Partisi olarak şiddetin her türünün karşısında, kadınların yanında olacağız. Kadına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik her türlü şiddetle aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz. Kadınların bireysel, sosyal, ekonomik ve siyasi anlamda güçlenmeleri için parti programımızda, politika metinlerimiz ve eylem planlarımızda açıkladığımız bütün kararları ivedilikle hayata geçireceğiz. Kadınları destekleyecek, güçlendirecek, zihniyetin eşitlikçi, adil bir yapıya evrilmesi için mücadele vermeye devam edeceğiz. Biz şiddetin, kadınların özgüvenini, özsaygısını, yaşam enerjisini yok etmesine müsaade etmeyeceğiz. Biz şiddetin, kadınların sağlığını bozmasına, sakatlanmasına, iyilik halini ortadan kaldırmasına ve hatta hayatlarını söndürmesine izin vermeyeceğiz. Biz şiddetin temel kaynağını ahlaka, kadın bedenine indirgeyen anlayışla mücadele edeceğiz, artniyetli taraflarca kullanılmasının önüne geçeceğiz.İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere, kadınları şiddetten etkili bir biçimde korumayı amaçlayan tüm uluslararası anlaşmalar ve yasal düzenlemelerin, vicdani sorumlulukla uygulanmasının takipçisi olacağız. Bir taraftan cezaların caydırıcı olmasını sağlarken diğer taraftan toplumun eğitilmesi ve sorunun iyileşmesi için gereken tüm adımları kesin bir kararlılıkla atacağız. Söz veriyoruz; Biz DEVA Partisi olarak kadınların güvende olduğu, mutlu olduğu, üretken ve başarılı olduğu ve geleceğe umutla baktığı bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz.
Ve bu hayali ülkemizdeki tüm kadınlarla birlikte gerçekleştireceğiz” ifadelerine yer verdi. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN