• Haberler
  • Ekonomi
  • SGK, milyonlarca emekli vatandaş için kritik uyarılarda bulundu

SGK, milyonlarca emekli vatandaş için kritik uyarılarda bulundu

SGK, milyonlarca emekli vatandaş için kritik uyarılarda bulundu. Bunu yapmayan emekliler artık promosyon alamayacak.

  • 458
SGK, milyonlarca emekli vatandaş için kritik uyarılarda bulundu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

SSK, Bağ-Kur emekli maaş zammı yüzde 24,73 seviyesinde gerçekleşti. Fakat kök maaşı 8 bin TL'nin altında olan vatandaşlar, maaş zammına rağmen 10 bin lira maaş alacak. Bu zammın ardından hem kamu bankaları hem de özel bankalar emekli vatandaşlara sundukları promosyon ücretlerini güncelledi.

Milyonlarca vatandaş güncel promosyon ödemelerini sorgularken, SGK uzmanlarından vatandaşlara önemli bir uyarı geldi. Belirtilen adımları yerine getirmeyen emekli vatandaşlar promosyon hakkını tamamen kaybedebilir.

En düşük emekli maaşının 10 bin TL’ye yükselmesiyle beraber bankalar promosyon ödemelerinde değişikliğe gitti. Şu anda emekli vatandaşlara 10 bin ile 15 bin TL arasında promosyon ödemeleri gerçekleştirilirken, birçok vatandaş "Zamlı promosyon ödemeleri nasıl alınır?" sorusunun yanıtını aramaya başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ise bu konuda önemli bir uyarıda bulundu.

SGK’DAN KRİTİK UYARI: PROMOSYONU ALMAK İÇİN GEREKENLER

Bankaların promosyon güncellemelerinden sonra SGK, emekli vatandaşların promosyon ücretlerinden yararlanabilmesi için belirli işlemleri yapmaları gerektiğine dikkat çekti.

Bu işlemleri yerine getirmeyen vatandaşlar promosyon ödemelerinden yararlanamayacak. Promosyon almak isteyen emekli vatandaşların öncelikle seçtikleri bankaya beyanname vermeleri gerekiyor. Bu adımı atlamayan emekli vatandaşlar, güncel promosyon ödemelerini alabilecekler.

"HAKKINIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ..."

SGK tarafından yapılan açıklamada emekli aylığı alan vatandaşlara yönelik promosyon ödemelerinin kamu bankalarında yaklaşık 2 katına çıkarıldığını ve 8 bin ila 12 bin lira arasında belirlendiği ifade edildi.

Öte yandan SGK'den ölüm aylığı alan 3,3 milyon kişi de başvuru yapmaları durumunda 5 bin lira promosyon ödemesini kamu bankalarından alabilecek. Bankalar tarafından promosyon ödenebilmesi için emeklilerin ve hak sahiplerinin bankalara başvuruda bulunmaları gerektiği ifade edildi.

Bakmadan Geçme