Nevruz kutlamaları devam ediyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Marmaris Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nda baharın müjdecisi nevruz kutlamaları yapıldı. Nevruz ile ilgili konferans verildi, okul bahçesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

  • 617

Nevruz etkinliği okulun salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından MSKÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ekrem Ayan’ın 'Geçmişten Günümüze Nevruz' sunumu, Marmaris Kaymakamı Nurullah Kaya’nın plaket takdimi ve çeşitli nevruz oyunlarının oynanması ile sona erdi.

Nevruz kutlamaları devam ediyor

Prof.Dr. Ekrem Ayan, "Nevruz, bahar bayramıdır. Baharın geldiği günü kutlayan bir bayramdır. Kimin kutladığı, ne zaman, nerede ve nasıl kutlandığı konusunda kesin ve net bir bilgi vermek zordur. Zor şartlı bir kıştan çıkmış ve baharı bekleyen bütün insanlığın bayram günüdür. Dolayısıyla Nevruz Bayramı’nın tarihi olarak kısaca bunu söyleyebiliriz. Kimi kaynaklara göre 12 hayvanlı Türk takviminin yılbaşı 21 Mart Nevruz günü gibi yine Göktürk Devleti’nde Uygur Devleti'nde bu tarz uygulamaların var olduğunu biliyoruz.

Nevruz kutlamaları devam ediyor

Hz. Adem'le Hz. Havva'nın birbirini bulduğu gün 21 Mart olarak değerlendirilir. Hz. Adem'in çamurunun yoğrulduğu günden 21 Mart olarak değerlendirilir. Tarihte pek çok olay Nevruz bayramının tarihi yani 21 Mart olarak geçer ancak resmi bir satır metin bile yoktur. Nevruz Bayramını 12 ülke kutlar Afganistan, Azerbaycan, Hindistan, İran, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Türkiye ve 13. Olarak Moğolistan kutlar. Türkiye haricinde tüm ülkeler Nevruz bayramını 10 gün tatil ederek kutlarlar" diyerek baharın başlangıcının kutlandığı gelenek haline gelen bir gün olduğu hakkında bilgi verdi.

Nevruz kutlamaları devam ediyor

Sunumun ardından Marmaris Kaymakamı Nurullah Kaya’nın plaket takdimi ve öğrenciler ile birlikte okulun bahçesinde Nevruz Bayramı’nın klasiği olan ateşten atlama, demir dövme, halat çekme ve kaşıkta yumurta yarışları gerçekleşti.

Nevruz kutlamaları devam ediyor

Nevruz etkinliklerine Marmaris Kaymakamı Nurullah Kaya, Okul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Fatih Mehmet Demir, MSKÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Ayan, Marmaris Turizm Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doçent Dr. Zehra Türk, ilçedeki Kamu kurum ve kuruluş müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katılım sağladı.

Nevruz kutlamaları devam ediyor

Nevruz kutlamaları devam ediyor

Nevruz kutlamaları devam ediyor

Bakmadan Geçme