• Haberler
  • Güncel
  • Muğla'nın Huzuru Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Muğla'nın Huzuru Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık basın mensuplarıyla bir araya gelerek, il genelinde yürütülen asayiş ve güvenlik konularında yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

  • 259
Muğla'nın Huzuru Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Muğla'nın Huzuru Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Vali Dr. İdris Akbıyık, İl Emniyet Müdürlüğümüz, İl Jandarma Komutanlığımız, Sahil Güvenlik Komutanlığımız ve diğer tüm kurumlarımızla birlikte vatandaşlarımızın ve ilimizi ziyaret eden misafirlerimizin huzur ve güvenliğini sağlamak için büyük bir titizlikle çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktardı. Muğla’daki huzur, güven ve asayiş ortamının korunması için her türlü tedbiri aldıklarını belirten Vali Dr. İdris Akbıyık, terör, asayiş olayları, göçmen kaçakçılığı, organize suç örgütleri ve uyuşturucu ile mücadele vb. konularda kolluk birimlerinin sürekli teyakkuz halinde olduğunu belirtti. 

Muğla'nın Huzuru Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Orman yangınlarıyla da etkin bir mücadele yapıldığından bahseden Vali Dr. İdris Akbıyık, “Yangınların geniş alanlara yayılmadan kontrol altına alınması için ekiplerimiz özveriyle çalışmalarını sürdürmektedir. Ekiplerimiz 7/24 esasına göre çalışmaktadır. Ayrıca orman yangınlarının önüne geçilmesi ve olası yangınların büyümeden kontrol altına alınabilmesi için bilgilendirme faaliyetlerimiz devam etmektedir.  2024 yılında 102’si orman ve 76’sı ziraat yangını olmak üzere toplam 178 yangın meydana gelmiştir. Orman ve tarım arazisi olarak toplam 247 hektar alan zarar görmüştür.” dedi.

Toplantının devamında Albay Selahattin Kınık tarafından güvenlik ve asayiş olaylarına ilişkin Mayıs-Haziran ayları ve 2024 yılının ilk altı aylık dönemine ait verilerin yer aldığı sunum gerçekleştirildi. 

Sunumda; Sosyal Medya üzerinden terör örgütü propagandası yapan ve terör suçlarından aranan şahıslara yönelik son iki ayda gerçekleştirilen 30 operasyon sonucunda 38 kişinin yakalandığını, organize Suç Örgütlerine yönelik son iki ayda düzenlenen 3 operasyonda, 3 organize suç örgütünün çökertildiği, 42 şahısın gözaltına alındığı ve bunların 21’inin tutuklandığı, 13’ü hakkında adli kontrol kararı verildiği,  

Düzensiz Göç ve Göçmen Kaçakçılığına yönelik; son iki ayda 187 operasyon düzenlediği, bu operasyonlarda sonucunda 203 organizatörün yakalandığı ve bunların 119’unun tutuklandığı, operasyonlarda yakalanan 2 bin 546 düzensiz göçmenin sınır dışı işlemlerinin derhal başlatıldığı, Göç İdaresi Başkanlığımız tarafından düzensiz göçle mücadele kapsamında devreye alınan Mobil Göç Noktaları Fethiye, Bodrum ve Menteşe ilçelerimizde çalışmalarını sürdürmeye devam ettiği,  son 2 aylık dönemde Mobil Göç Noktası araçlarımızda 1.797 kişinin sorgulaması gerçekleştirildiği, 1.777’sinin yasal kalışı olduğu yasal kalışı olmadığı belirlenen 20 yabancının İl göç İdaresi Müdürlüğümüze teslim edilerek haklarında gerekli işlemler yapıldığı,  Son iki ayda Zehir Tacirlerine yönelik; 618 operasyon düzenlendiği, bu operasyonlar sonucunda; 430 şahısın gözaltına alındığı, bunların 67’sinin tutuklandığı, 13’ü hakkında adli kontrol kararı verildiği, Yine Mayıs ve Haziran aylarında Asayiş olaylarıyla ilgili; kişilere karşı 3 bin 810, malvarlığına karşı bin 714, topluma, millete ve devlete karşı bin 35 suç işlendiği, bu suçların aydınlatma oranları yaklaşık yüzde 99 olduğu,  Son iki aylık dönemde Siber Suçlarla Mücadele ile ilgili; 7 operasyon düzenlendiği, bu operasyonlarda 23 şahısın gözaltına alındığı, bunlardan 12’sinin tutuklandığı, Son iyi aylık dönemde Kaçakçılıkla Mücadele kapsamında; 108 operasyon düzenlendiği, bu operasyonlarda 169 şahısın yakalanarak gözaltına alındığı, bunlardan 12’sinin tutuklandığı,  

Mayıs ve Haziran aylarında 130 ruhsatsız silahın ele geçirildi ve 126 şahıs yakalandığı, Son iki aylık dönemde 306 hırsızlık olayının meydana geldiği, yapılan çalışmalar sonucunda 378 kişinin yakalandığı,

Mayıs ve Haziran aylarında meydana gelen 328 dolandırıcılık olayı ile ilgili, 106 şahıs tespit edildiği, bu şahısların 26’sının yakalandığı, Mayıs Haziran aylarında ilimiz genelinde aranan şahıslara yönelik yapılan çalışmalarda kesinleşmiş hapis cezası ve çeşitli suçlardan ifadeye yönelik yakalama emri bulunan bin 657 şahısın yakalandığı, 3 bin 192 şahsı yakalama ve arama çalışmalarının devam ettiği, belirtildi.

Muğla'nın Huzuru Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Vali Dr. İdris Akbıyık, “Muğla, huzurlu ve güvenli bir şehir olarak bilinmektedir. Muğlalı vatandaşlarımızın ve Muğla'yı ziyaret eden misafirlerimizin güvenliği, bizim için her zaman önceliklidir. Bu bağlamda, ilimizde güvenlik ve asayişin sağlanması için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır.” Dedi.


 

Bakmadan Geçme