Yangın Ekiplerinin İş Başı Eğitimleri Tamamlandı

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde orman yangınlarıyla mücadelede görev alan arazöz ve yangın söndürme ekiplerinin 2023 yılı iş başı eğitimleri tamamlandı.  

  • 644
Yangın Ekiplerinin İş Başı Eğitimleri Tamamlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Muğla OBM Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde yapılan eğitimlerin sonuncusu Marmaris’te yapıldı. 11 Mayıs Perşembe günü yapılan program kapsamında Marmaris Orman İşletme Müdürlüğünde görev yapan arazöz ve yangın söndürme ekipleri eğitimden geçirildi. Muğla Orman Bölge Müdürü Salim Karabulut ile birlikte Bölge Müdür Yardımcısı Özgür Cılız ve Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Fedai Erdemli’nin katıldığı iş başı eğitiminde Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü yönetim kademesi tam kadro hazır bulundu. Eğitime bölgede bulunan orman gönüllüleri de katıldı. 

Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü mühendisleri ve Yangın Uzmanları Hasan Altınbağ, Mehmet Oruç ve İlker Yaslan tarafından ekiplere iş başı eğitimi verildi. Ayrıca İş Güvenliği uzmanları tarafından iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimi verildi. Eğitim sonunda arazöz ekipleri arasında en hızlı hortum serme ve suyu ilk hortum ucuna verme yarışması yapıldı. Ekipler 300 metre hortumu en hızlı şekilde serip ve arazözden hortum ucuna ilk suyu veren ekip olmak için kıyasıya yarıştı. Dereceye giren ekipler ödüllendirildi. Eğitim sonunda yapılan tatbikata hava unsuru olarak yangın söndürme helikopteri de eşlik etti. 

Muğla Orman Bölge Müdürü Salim Karabulut, 2023 yılı iş başı eğitimlerini Marmaris Orman İşletme Müdürlüğünde yapılan eğitimle tamamladıklarını belirterek, 12 Orman İşletme Müdürlüğünde yangın söndürme işçisi ve arazöz operatörleri, orman muhafaza memurları ve teknik elemanlar olmak üzere toplam 1550 personelin eğitimden geçirildiğini söyledi.  

Bölge Müdürü Salim Karabulut, 2023 yılı yangın döneminde Muğla Orman Bölge Müdürlüğü emrinde görev yapacak hava ve kara gücüyle ilgili de bilgi verdi. Buna göre 1550 personel, 133 ilk müdahale aracı, 134 arazöz ve su tankeri, 14 dozer, 14 greyder kara gücü olarak, 12 yangın söndürme ve 1 idari olmak üzere 13 helikopter, 3 amfibik, 2 antonov tanker ve 2 airtractor olmak üzere 7 uçak ve 1 İHA olmak üzere 21 hava aracıda hava gücü olarak görev yapacak. 

Muğla Orman Bölge Müdürü Salim Karabulut basın mensuplarına yaptığı açıklamasında son olarak, bölgede 2021 ve 2022 yıllarında meydana gelen büyük orman yangınlarında yanan alanların ağaçlandırma çalışmalarının tamamlandığını kaydetti.
 

Bakmadan Geçme