Muğla'da 25 Engelli Birey Bir Günlüğüne Asker Oldu

Muğla İl Jandarma Komutanlığı, Engelliler Haftası kapsamında 25 engelli bireyi bir günlüğüne temsili askerlik yaptırdı. Muğla İl Jandarma Komutanlığı'nın bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte, engelli bireyler askerlerle aynı koğuşu paylaştı, aynı karavanadan yemek yedi, eğitim aldı ve yemin ederek vatan borcunu ödemenin gururunu yaşadı. Törene, engelli bireylerin aileleri de katılarak bu özel anlara ortak oldu.

  • 254

Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu, törende yaptığı konuşmada, "10-16 Mayıs Engelliler Haftası, eşit yaşam hakkı mücadelesi verdiğimiz engelli bireylerimiz adına tüm toplumun nezdinde farkındalık oluşturma gayesi taşıdığımız bir haftadır. Her Türk erkeği için askerlik, vazife olmasının ötesinde bir haktır. İlimizin farklı ilçelerinden gelen özel bireylerimize temsili askerlik hakkı sunan Milli Savunma Bakanlığı'mıza ve İl Jandarma Komutanlığı'mıza çok teşekkür ediyorum" dedi.
Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, "Bugün kutsal vatani görevini yapmak üzere jandarma teşkilatına katılan kardeşlerimizin yemin töreni için toplanmış bulunuyoruz. Engelli vatandaşlarımızın bu hak ve ödevlerini yerine getirmelerini sağlamak adına temsili askerlik uygulaması icra edilmektedir. Bu uygulama, yüce Türk milletinin vatan sevgisinin bir göstergesi olarak dünyada ilk ve tek olması sebebiyle büyük bir önem taşımaktadır" dedi.
Etkinlikte, engelli bireylerin yemin törenindeki heyecanı ve gururu gözlerden kaçmadı. Tören, bir günlük temsili askerlik görevini yerine getiren engelli bireyler Türk bayrağına serilmiş masaların üzerindeki silahlara ellerini koyarak askerlik yemini etmeleriyle sona erdi. Komandoların gösterisi, törende unutulmaz anlar yaşattı.
Etkinliğe Muğla Valisi İdris Akbıyık, Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapçı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Muğla Milli Eğitim İl Müdürü Emre Çay, Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu, engelli bireylerin aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

Bakmadan Geçme