Metropolis Piano izleyici ile buluşacak

Bu yıl 20.'si düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 2 Ağustos Çarşamba akşamı Antik Taş Ocağı'nda gerçekleşecek konserde, Polonya'dan ülkemize davet edilen Metropolis Piano Quartet'i, konuk edecek.

  • 477
Metropolis Piano izleyici ile buluşacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Polandia Ulusal Radyo Senfoni Orkestrası ve Katowice Müzik Akademisi ile ilişkili dört arkadaşın bir araya gelerek kurduğu bir topluluk olan Metropolis Piyano Dörtlüsü’nün, 2 bin 500 yıllık Antik Taş Ocağı’nda, 2 Ağustos Çarşamba akşamı vereceği konser saat 21.00’de başlayacak. 

Uzun yıllardır Festival’in değerli destekçileri arasında yer alan klasik müzik tutkunu ‘Festival Dostu’ Eren Artu’nun da katkılarıyla gerçekleşecek konser diğer yandan Adam Mickiewicz Institute tarafından da desteleniyor. Oda müziğine olan tutkularını birleştirerek sanatsal yeni zorlukları üstlendiklerini belirten Polonyalı dörtlü piyanoda Joanna Galon-Frant, kemanda Sulamita Slubowska, viyolada Dawid Jadamus ve çelloda Lukasz Frant’dan oluşuyor. Yaylı dörtlünün her biri, uluslararası solo ve oda müziği yarışmalarında çeşitli ödüller ve başarılar elde etmiş. Bu prestijli yarışmalar arasında Hradec'deki Ludwig van Beethoven Uluslararası Oda Müziği Yarışması, "Young Paganini" Uluslararası Keman Yarışması, Floransa'daki "Premio Vittorio Gui" Uluslararası Oda Müziği Yarışması ve Trieste'deki Uluslararası Oda Müziği Yarışması "Premio Trio di Trieste" bulunuyor. 

Festivallerin aranan yaylı dörtlüsü;

Metropolis Piano Quartet, Berlin'deki Unerhörte Musik, Potsdam'daki Intersonanzen Festivali, Ludwig van Beethoven Paskalya Festivali, Emanations Uluslararası Müzik Festivali, Krzyżowa Müzik Festivali ve Varşova Sonbaharı gibi birçok ulusal ve uluslararası festivalde sahne almış. Ayrıca, grup Katowice Müzik Akademisi'nde düzenlenen 2. Uluslararası Sanatsal ve Bilimsel Konferans "Beethoven Fenomeni", Lublin'deki Taç Divanı'nda düzenlenen 10. Uluslararası Festival "Andrzej Nikodemowicz Zaman ve Ses", Katowice Müzik Akademisi'nde düzenlenen 4. Uluslararası Sanatsal ve Bilimsel Konferans "Algılanmayan Romantizmin Renkleri", Opole Filarmoni Konser Salonu'nda düzenlenen "FO Kameralne" konser serisi, Głogówek'teki 30. Silezya Festivali Ludwig van Beethoven ve Kozłówka'daki Zamoyski Müzesi'nde "Józef Wieniawski'nin Ölümünün 110. Yıldönümü" oda konseri gibi birçok ulusal ve uluslararası festivale katılarak dikkat çekmiş.

Gümüşlük’teki tarihi mekanın muhteşem akustiğinde izleyici ile buluşacak olan Metropolis Piano Quartet, programda Zygmunt Noskowski ve Johannes Brahms’ın birer eserini seslendirecek. Dörtlü, ilk olarak Polonyalı kompozitör ve orkestra şefi Zygmunt Noskowski’nin, “Piano Quartet in D minor, Op. 8” başlıklı yapıtıyla sahneye gelecek. Bu eser, “Allegro con fuoco”, “Larghetto, “Allegretto grazioso” ve “Allegro molto” başlıklı bölümleri içeriyor. Programın ikinci yarısında tekrar sahnede yerini alacak olan Metropolis Piano Quartet, bu defa izleyici için 19. yüzyılın ikinci yarısının en önemli Romantik dönem bestecilerinden piyanist ve besteci Johannes Brahms’ın bir yapıtını icra edecek. “Piano Quartet in G minor, Op. 25” başlıklı bu eser, şu bölümlerden oluşuyor: “Allegro non troppo”, “Intermezzo: Allegro moderato”, "Andante con moto” ve “Rondo alla Zingarese: Presto”…

Bakmadan Geçme