Karaca'dan Kabotaj Bayramı mesajı

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

  • 409
Karaca'dan Kabotaj Bayramı mesajı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Alim Karaca mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği gibi, 1 Temmuz 1926 tarihinde TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe giren Kabotaj Yasası’nın yıldönümünü, ülkemizde her yıl ‘Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’ olarak kutluyoruz.

Yüce Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetimizin önemli kazanımlarından birisi olan, denizlerimizin millileştirildiği, kendi karasularımızda ulusal egemenliğimizin ve bağımsızlığımızın ilan edildiği bu yasa ile limanlarımızdaki her türlü yük ve yolcu taşıma hakkı Türk bayraklı gemilere ve Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına tanınmıştı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk o dönemde “Denizciliği, Türk’ün büyük ulusal ülküsü olarak düşünmeli ve onu kısa zamanda başarmalıyız” diyerek, denizciliğe verdiği önemi vurgulamıştı.
Denizlerimizin yabancıların kontrolünden ve tekelinden kurtulmasını sağlayan, böylece ulusal ekonomimize önemli katkı sağlayan Kabotaj Yasası ülkemizin kuruluş sürecinde önemli bir kazanım olarak tarihe geçerken, bu yasa 96 yıl sonra bugün de Türk denizciliği açısından ulaşımdan, taşımacılığa, turizmden, balıkçılığa kadar önemini korumaya devam ediyor. 

Bu özel gün vesilesiyle; yaz mevsiminin sıcak günlerinde olduğumuzu ve turizm sezonunun açıldığını göz önünde bulundurarak, özellikle olumsuz hava şartlarının olduğu zamanlarda yurttaşlarımızın denize girmemelerini, yetkililer tarafından yapılacak uyarılara dikkat etmelerini ve hiçbir olumsuzlukla karşılaşmamaları için azami derecede özen göstermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. 

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı münasebetiyle tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle, gazilerimizi ise şükranla anarken, başta denizcilerimiz olmak üzere, sektörün gelişmesinde emeği geçen herkesin Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyor, denizcilikte hedeflediğimiz yüksek seviyelere en kısa zamanda ulaşmayı diliyor, denize ve denizciliğe gönül vermiş değerli hemşehrilerime saygılar sunuyorum.” 
 

Bakmadan Geçme