• Haberler
  • Ekonomi
  • İslam Memiş uyardı! Temmuzda geri dönülmez yola girecek

İslam Memiş uyardı! Temmuzda geri dönülmez yola girecek

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş, FED'in faizi 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmasının ardından sosyal medya hesabından iç piyasa tahminlerinde bulundu.

  • 3040
İslam Memiş uyardı! Temmuzda geri dönülmez yola girecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Finansal analist İslam Memiş, FED'in faizi 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmasının ardından kişisel sosyal medya hesabı üzerinden altın ve gümüşle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen Memiş'in yorumları şöyle:

"Fed, piyasaların genel beklentisi doğrultusunda faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Fed Başkanı Powell, çok temkinli ve tedirgin. Seçimler yaklaştığı için gerçekleri tam olarak söyleyemiyor. Gerçek olanların bazıları işaret etti;
Rakamları takip edeceğiz. - Enflasyon ABD halkını zorlamaya devam ediyor. - Normalleşme için tarih veremiyoruz ancak 1-2 yıl sürebilir... gibi aralara sıkıştırılan itiraflar vardı.
Gerçek şu ki, Fed bile önünü göremiyor. Ne yapacağını bilemiyor. Sadece diğerleri gibi “Enflasyonu düşürmekte kararlıyız” diyor.

"Piyasalarda bir yön kırılması yok" diyen İslam Memiş, şöyle devam etti: Çünkü yatırımcılar da ne yapacağını bilmiyor. Artık yeni pozisyonlar için yeni hikâyelere odaklanacaklar. Piyasaları oyalamaya devam edecekler. Yani, kimse paradan para kazanma hayali kurmasın. 

Ons altında 2.280 dolar ve ons gümüşte 28,70 dolar destek seviyeleriyle alakalı öngörüm devam ediyor. Ons altında 2.280-2.380 dolar Ons gümüşte 28,70-31,70 dolar Bu aralarda oyalayacaklar. Bu hafta için dışarda bazı durumlar netleşti. Sıra içeriye geldi. Yurt içi piyasalar artık “Siyasi gelişmeleri” fiyatlayacak. Yılın ikinci yarısıyla alakalı öngörümde bir değişiklik yoktur. 2.600-3.000 $ aralığı ons altın (xau/usd) 3.000-3.500 lira aralığı gram altın 37 $ ons gümüş (xag/usd) 37 lira gram gümüş
Önce Haziran’da dipler test edilsin, sonra aynı seviyeleri görmemek üzere gider. ABD seçimleri Avrupa’da siyasi çalkantılar Çin-Tayvan gerilimi gibi önemli başlıklarımız var. 4 yıl önce tedbirini almış olanlar, şu sorunun cevabını çözmüş kişilerdir: “Neden enflasyonu patlattılar?”

Bakmadan Geçme