• Haberler
  • Güncel
  •  İftar sofralarının vazgeçilmez tatlısı faydalarıyla da dikkat çekiyor

 İftar sofralarının vazgeçilmez tatlısı faydalarıyla da dikkat çekiyor

11 ayın sultanı Ramazan'da iftar sofralarının vazgeçilmezi ve Osmanlı saray mutfağında da yeri olan güllaç lezzeti ile damakları şenlendiriyor. Ramazan ayında en çok tercih edilen güllacın aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarından, bağışıklığın güçlendirilmesine kadar birçok faydası da bulunuyor.

  • 827
 İftar sofralarının vazgeçilmez tatlısı faydalarıyla da dikkat çekiyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ramazan aylarında tutulan oruçları açmak için kurulan iftar sofraları, pek çok yemek seçeneği ile donatılıyor. Sahurdan iftar vaktine kadar aç kalınan saatlerin ardından midenin adeta bayram ettiği iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında ise Osmanlı saray mutfağında da yeri olan güllaç yer alıyor. Osmanlı’dan günümüze taşınan bu lezzet ise hafifliği ve faydalarıyla dikkat çekiyor. Genelde ceviz, badem veya fındık ile yapılan sütlü tatlı, gün içinde kalsiyum, demir, fosfor, potasyum gibi minerallerin vücuda alınmasını, kalp ve damar hastalıklarından bağışıklığın güçlendirilmesine kadar birçok faydası bulunuyor.
Güllacın hafif olması sebebi ile iftar sonrası daha fazla tercih edildiğini söyleyen Tatyaka Pastaneleri sahibi Muharrem Ünlü, “Ramazan ayının vazgeçilmez tatlısı olan güllacımız ramazan ayının gelmesiyle birlikte tezgahlarda yerini aldı. Güllaç, Ramazan’a özel bir tatlıdır, sütlü olduğu için çok hafif ve güzel, lezzeti ve kıvamı iyi olduğu zaman kimsenin hayır diyemeyeceği bir tatlıdır. Zararı yoktur, faydası çoktur. Ramazanda oruç tutan insanların kan şekeri düştüğü için iftardan sonra tercih edilen en hafif tatlı güllaç oluyor. Ve insanlar bunu çok tercih ediyor” dedi.
 

Bakmadan Geçme