'Her nefes sağlık olsun'

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünya genelinde her yıl 8 milyon insan sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor.Sigaranın hem kişiye hem çevresine verdiği zararlara dikkatleri çeken Yeşilay Muğla Şube Başkanı Şadi Pirci sigara bağımlıları için 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü'nün bir dönüm noktası olabileceğini belirtti.

  • 941
'Her nefes sağlık olsun'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu açıkladı. Sigara kullanımı, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere; bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıklarına, KOAH hastalığı gibi birçok hastalığa da neden olmaktadır. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Yeşilay Muğla Şube Başkanı Şadi Pirci, “Sigara fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi birbağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigardan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilenimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuzyöndeetkileyen bir bağımlılık” dedi.

Sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu dile getiren Pirci, “Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını,kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

SİGARAYI BIRAK HAYATI BIRAKMA
Sigarayı bırakmak isteyenlere özel programların hazırlandığı bırakabilirsin.org sigarayı bırakmada yardım etmeyi amaçlıyor. Web sitesindeki bilgiler ile profesyonel destek, sigara içmeyen biri olma yolunda hem kısa hem de uzun vadeli ihtiyaçlar karşılayabiliyor.
 

'Her nefes sağlık olsun'
'Her nefes sağlık olsun'

Bakmadan Geçme