FETHİYE  'DOĞA DOSTU OKULLAR' PROJESİ BAŞLIYOR

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Doğa Dostu Derneği ve Habitat işbirliğiyle hayvan ve doğa sevgisi, ekolojik okuryazarlık ve geri dönüşüm bilincine katkı sunmak amacıyla yürüteceğimiz 'Doğa Dostu Okullar' projemizin protokolü 10 Kasım 2022 tarihinde imzalanmıştır.

FETHİYE  'DOĞA DOSTU OKULLAR' PROJESİ BAŞLIYOR
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Projemizde doğa dostu okullar anlayışıyla anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin atık yağların geri dönüşümü, sokak hayvanlarının beslenmesi ve tedavisi hakkında bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir. 

Proje kapsamında Fethiye Okullar Arası “Doğa Dostu Okullar” Atık Yağ Toplama Kampanyası yapılacak olup; okullara bırakılacak atık yağ kumbarası geri toplama, işleme, raporlama işlemlerinin yapılması sağlanacaktır. Günümüzde evlerde lavaboya veya klozete dökülen bitkisel atık kızartma yağlarının su ve toprak kirliliğine etkileri ve verdiği zararları önleyebilmek için gerekli olan geri dönüşüm alışkanlığının çocukluk çağlarında kazanılması çok önemlidir. Bu alışkanlığı kamu, sivil toplum ve özel sektör işbirliğiyle çocukların eğlenceli bir şekilde edinebilmesine hizmet eden atık yağ kampanyası çocukların geri dönüşüm konusunda farkındalık ve alışkanlık kazanmalarını sağlayacaktır. 
30 Kasım 2022’de yapılacak Proje Açılış ve Bilgilendirme toplantısı ile öğretmenlere ve çocuklara eğitim verilmesinin yanı sıra atık yağ üreten ebeveynlere de ulaşarak evlerdeki atık yağların toplanması sağlanacaktır. Proje boyunca her hafta ilçemiz genelinde 1 okulumuz alan uzmanları ile ziyaret edilerek geri dönüşüm malzemelerinden resim, heykel, kedi-köpek evi, kuş yuvası-yemliği üretecekleri “Doğadan Sanata Atölyesi” yapılması ve öğrencilere sokak hayvanları bakımı, çevre bilinci kazandırma ve “Doğa Dostu Okul” olmak ile ilgili farkındalık kazandırma çalışmaları yapılacaktır. Hayvan ve doğa sevgisi, ekolojik okuryazarlık ve geri dönüşüm bilincine hizmet edecek “Doğa Dostu Okullar” projemizin sürdürülebilirliğinin gelecek eğitim-öğretim yıllarında da farklı düzey ve sektörlerden işbirlikleri ile genişleyerek devam etmesi planlanmaktadır. 
 

Bakmadan Geçme