FETHİYE'DE DENİZ SUYU ÇEKİLDİ

Fethiye'de, deniz suyu kıyıdan yaklaşık 10 metre çekildi. Deniz suyunun çekilmesiyle oluşan görüntü, kordona gezintiye gelenleri şaşırttı.

FETHİYE'DE DENİZ SUYU ÇEKİLDİ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Fethiye Körfezi'nde deniz suyunun çekilmesiyle oluşan görüntü, kordona gezintiye gelenleri şaşırttı. Ördek Adası olarak bilinen mevkide, deniz suyunun yaklaşık 10 metre çekilmesiyle, vatandaşlar tarafından ilgiyle ziyaret edilen Ördek Adası kıyısı da ortaya çıktı. Deniz suyu çekilmesinin, gelgit hareketleri ve rüzgâr basınç değişikliklerinden kaynaklandığı tahmin ediliyor.
DENİZ ÇEKİLMESİ NEDEN OLUR?

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, hafta içinden bu yana devam eden deniz suyundaki çekilmenin sert poyraz ve gelgite bağlı basınçtan kaynaklandığını ifade etti. Bu durumun neredeyse her yıl şubat ve mart aylarında tekrarlandığını vurgulayan Yaşar, "Poyraz başta olmak üzere biraz gelgit ve biraz da yüksek basınç nedeniyle ama asıl neden kuzeyli rüzgarlar. Yani her yıl bu aylarda olan olağan bir durum. Lodos dönemlerinde de bunun tam tersi olarak sular 60 santimetreye kadar yükselerek Mavişehir ve İkinci Kordon'u su basmasına neden olur" dedi.

FETHİYE'DE DENİZ SUYU ÇEKİLDİ

Bakmadan Geçme