'Düşük limon fiyatları üreticiyi zarar ettiriyor'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, düşük limon fiyatları nedeniyle üreticilerin zarar ettiğini ve limon bahçelerinden vazgeçtiğini söyledi.

  • 466

Bir önceki yıla göre iklim koşullarının iyi olması bu yıl limonda rekoltenin yüzde 13,4 oranında artmasına sebep olduğunu dile getiren Bayraktar, “Çukurova bölgesinde temmuzun son haftasından ağustosun ortasına kadar sıcaklığın çok yüksek olması, aynı zamanda nemin düşmesi erkenci limon çeşitlerinin boylarının küçük olmasına, kalitenin ve fiyatın düşmesine neden oldu.

Girdi fiyatlarının yükselmesi ile artan üretim maliyetleri çiftçilerimizi zararına limon satar duruma getirdi. Limon üreticilerimiz desteklenmezse bu yıl başlayan ağaç kesimlerinin önümüzdeki yıl özellikle Çukurova bölgesinde daha da artacağı endişesini beraberinde getiriyor. Üretim planlamasının halen yapılamadığı tarım sektöründe, üreticilerimiz kurulum masrafı yüksek olan limon bahçelerini kurmuş, verim almak için ortalama 3 yıl beklemiştir.

Her yıl yaşanan fiyat belirsizliği, bazı yıllar arka arkaya gerçekleşen fiyat düşüşleri üreticilerimizi bin bir emekle kurduğu bahçesinden vazgeçirme durumuna düşürmektedir” diye konuştu.

“Çiftçilerimizin önemli sorunlarından biri de işçi bulamamaktır”

Bayraktar, üreticiye fiyat garantisi verilerek gelecek yıllarda bahçe sökümlerinin engellenmesi gerektiğini ifade ederek, “Çiftçilerimizin önemli sorunlarından biri de işçi bulamamaktır.

İşçilik maliyetinin yanında diğer hasat edilen ürünlerle aynı döneme denk gelmesi sebebiyle işçi bulmakta da sorunlar artmıştır. Üreticilerimizin emek vererek yetiştirdiği ürünlerinin fiyatlarının düşük kalması, üreticilerimizi Tarım Bağ-Kur primlerini ve girdi borçlarını ödeyemez duruma getirdi” ifadelerini kullandı.

"Üretici ürün pazarlamada sıkıntıda"

Limon üretiminde hasat başlamasına rağmen alıcıların bulunmadığını ifade eden Bayraktar, “Muğla ili TİGEM Dalaman İşletmesi limonları 6 liradan satışa çıkardı. Ancak tüccar fiyatın düşmesini bekliyor. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ise limon fiyatını 2,5 liradan açtı.

Birliğimiz verilerine göre, geçen yıl limon üretici fiyatları ortalama 5 lira 10 kuruş iken bu yıl ortalama 3 lira 33 kuruşa gerilemesi, erkenci çeşit mandalina fiyatı geçen yıl 4 lira 20 kuruş iken bu yıl 3 lira 50 kuruşa gerilemesi maliyet artışları yükselen çiftçimizi hayal kırıklığına uğrattı. Çukurova bölgesinde erkenci çeşit mayer cinsi limon 0,5 liraya kadar düştü” şeklinde konuştu.

"Türkiye’de limon üretimi artıyor"
 

Bakmadan Geçme