Dünyanın en eski batık gemi kalıntısı, Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor

Türkiye'nin tarım ve turizm kenti olarak bilinen Muğla'daki müze ve ören yerleri, geçtiğimiz yıl 1 milyondan fazla ziyaretçi ağırladı.

Doğa güzellikleriyle ünlü ilçelerinde milyonlarca turist ağırlayan Muğla, tarihi zenginlikleriyle de ön planda…
Tatil planlarında tercihleri Muğla’dan yana olan turistler, deniz, kum ve güneşin yanında geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan antik kentler ve müzeleri gezmek için de bölgeyi tercih ediyor.
Tatil rotası Muğla olan turistlerin tercihleri arasında Bodrum Kalesi içinde yer alan dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden birisi olarak kabul edilen Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi oluyor.
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bünyesinde 14 adet sergi salonu bulunurken dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonuna sahiptir. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıkları da sergilenmektedir.
Müzede sergilenen dünyanın en eski batık gemi kalıntısı da görülmeye değer önemli eserlerdendir. Serçe Limanı Cam Batığı Salonu'nda sergilenen bu batık, 1025 yılında batan teknenin kendisidir. Bu tekneden 3 ton kırık ve sağlam cam çıkarılmıştır. Ayrıca dünyanın en büyük İslam Cam Koleksiyonu da yine burada sergilemektedir.

Bakmadan Geçme