Avukat Güler, 'Kullanıcıların rızalarının alınması gerekiyor'

Watsapp'ın milyonlarca kullanıcısına dayattığı güvenlik sözleşmesi, Türkiye genelindeki kullanıcılarda büyük tepki göstermişti. Fethiye'de Avukatlık yapan Mustafa Barış Güler konuyla ilgili açıklamasında, 'Whatsapp kendi içinde yaptığı bir değişiklikle, kullanıcıların sözleşmesinde değişikliğe gitmeye karar verdi. Bu hukuka uygun bir değişiklik değil. Anayasamızda yer alan temel hak ve özgürlükler ile Kişisel Hakların Korunması Kanunu gereğince kişilerin verilerinin işlenebilmesi için rızalarının alınması gerekiyor' şeklinde ifadeler kullandı.

WhatsApp'ın yeni gizlilik politikası gereği kişisel bilgileri Facebook ile paylaşacağını açıklaması üzerine büyük bir göç yaşanırken; Türkiye’deki kullanıcılar diğer uygulamalara geçtiği gözlendi. WhatsApp'ın günlük aktif kullanıcı sayısı pazarın yüzde 81'i gibi büyük bir oranda olduğu bildirildi. Google Play verilerine göre en popüler mesajlaşma uygulamaları arasında WhatsApp şimdiden dördüncülüğe gerilediği öğrenildi. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK), AB yasalarıyla tam uyumlu olduğu kaydedildi. Yeni uygulama, KVKK'nın 5. maddesi dışında Anayasa'nın 20'nci maddesi ve Rekabet Kanunu da aykırı olduğunun altı çizildi. 

HUKUKTA GEÇERLİLİĞİ YOK 
Avukat Mustafa Barış Güler yaptığı açıklamada, “Whatsapp kendi içinde yaptığı bir değişiklikle, kullanıcıların sözleşmesinde değişikliğe gitmeye karar verdi. Bu hukuka uygun bir değişiklik değil. Anayasamızda yer alan temel hak ve özgürlükler ile Kişisel Hakların Korunması Kanunu gereğince kişilerin verilerinin işlenebilmesi için rızalarının alınması gerekiyor. Whatsapp bu yönde bir bildirim gönderiyor fakat her kişisel bilgi için ayrı ayrı onay verilmesi gerekiyor. Toptan verilen rızanın hiçbir hukukta geçerliliği yok. Bu şirketin kullanıcılara yaptığı bir dayatma haline geliyor. Öte yandan uygulamanın kullanılabilmesi için zorunlu hale getiriliyor. Başka uygulamalarda da bir rıza metni olur. Bunu ya kabul edersiniz ya da etmezsiniz. Zorunlu olarak bu onayı verdiğiniz zaman sizin rızanızdan hukuken bahsetmek hukuken de mümkün değil. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu dahilinde Anayasa’nın ilgili hükümleri uyarınca Türk Hukuku’nda, Watsapp’ın böyle bir bildirimle kullanıcıdan rıza alınması; verilerin işlenmesi ve bunların kullanılması imkansız. Bu olayın şirketin geçmişi nedeniyle gündem yarattı” dedi. 

KULLANICILAR TEREDDÜTTE 
Açıklamasını sürdüren Avukat Güler, “Facebook’un kurucusu aynı durum nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde yargılanmıştı. Kullanıcılar da bundan dolayı tereddüt yaşadılar. Daha çok muadil uygulamalara yöneldiler. Diğer paylaşım sitelerinde de gördüğümüz kopyala yapıştır usulünde yapılan bir metnin de hukuki geçerliliği yok. Son aldığımız bilgilere göre Rekabet Kurumu, Whatsapp ve Facebook şirketlerinin aldığı kararlar hakkında; tedbiren durdurma kararı aldığını gördük. Rekabet Kurumu resen bir soruşturma başlattı. Söz konusu değişikliğin durdurulması, bunun hakkında karar verildikten sonra böyle bir işlemin yapılmasına ya da yapılmamasına karar verdi. Yapılan basın açıklamasında da yapılan işlemin hukuka uygun olup olmadığı konusunda vatandaşlarımıza gerekli duyurular yapılacaktır. Her hangi bir şekilde Facebok ve Whatsapp’ın, Türkiye Cumhuriyeti Hukukuna muhalefet etmesi durumunda uygulamanın ülke genelinde durdurulacağı bildirildi” diye konuştu. 
 

Avukat Güler, 'Kullanıcıların rızalarının alınması gerekiyor'
Avukat Güler, 'Kullanıcıların rızalarının alınması gerekiyor'
Avukat Güler, 'Kullanıcıların rızalarının alınması gerekiyor'

Bakmadan Geçme