• Haberler
  • Güncel
  • Atık Su Arıtma Tesisi 2.Etap Açılışı Gerçekleşti

Atık Su Arıtma Tesisi 2.Etap Açılışı Gerçekleşti

2019 yılında Bakanlık ile birlikte Fethiye Ölüdeniz Atık Su Artıma Tesisinin yapımını tamamlayarak hizmete açan Muğla Büyükşehir Belediyesi şimdi de Fethiye atık su Arıtma Tesisinin kapasite artış projesini tamamladı.

  • 949
Atık Su Arıtma Tesisi 2.Etap Açılışı Gerçekleşti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İki tesis 2050 yılı nüfus projeksiyonuna göre tasarlanarak 280 bin nüfusa hizmet verebilecek kapasiteye yükseldi. Yapımı tamamlanan Fethiye Atık su Arıtma tesisin açılışı gerçekleşti.
 

Muğla’nın önemli turizm merkezlerinden biri olan Fethiye’de, Muğla Büyükşehir Belediyesi alt yapı ve çevre yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. 2019 yılında Ölüdeniz Mahallesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yeni atık su arıtma tesisi yaparak hizmete açan Muğla Büyükşehir Belediyesi bu defa Fethiye merkezine hizmet veren tesisin kapasitesini iki katına çıkardı. Büyükşehir Belediyesi, Fethiye’de işletilmekte olan 25.000 m3/gün kapasiteli Atık su Arıtma Tesisini 147 Milyon 323 Bin TL yatırımla 50.000 m3/gün kapasiteye çıkararak bölgenin en az 20 yıllık arıtma ihtiyacını karşılıyor. Tamamlanan çalışmaların ardından tesiste Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, CHP ikici sıra Milletvekili adayı Gizem Özcan, CHP beşinci sıra Milletvekili adayı Mehmet Demir ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı açılış töreni gerçekleştirildi.

Tesisler 280 Bin Kişilik Nüfusa Hizmet Verebilecek

Fethiye Merkezine hizmet veren ve yaklaşık 125 bin kişilik arıtma kapasitesine sahip olan Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi MUSKİ Genel Müdürlüğünün hayata geçirdiği kapasite artış projesi ile 2 kat büyütüldü. Yapılan revizyon çalışmalarıyla tesise koku giderici ünite de monte edilirken tesis 250 bin kişiye hizmet verebilecek kapasiteye yükseldi. Ayrıca proje ihtiyaç olması durumunda 2040 yılından sonra daha da büyütülebilecek teknik altyapıya sahip olarak düzenlendi. Ölüdeniz Mahallesinde 2019 yılında tamamlanarak hizmete açılan Atıksu Arıtma Tesisi de 30 bin kişilik kapasite ile hizmet veriyor. 2 tesis ile birlikte Fethiye’de ki arıtma kapasitesi yaklaşık 280 bin kişiye yükseldi.
 

Bakmadan Geçme