Aracına bunu yaptırmayan 9943 lira ceza ödeyecek

Yeni kontrol uygulamasından geçemeyen araçlara 9943 lira ceza kesilecek. Tüm araçlara takılması gerekiyor.

  • 1035
Aracına bunu yaptırmayan 9943 lira ceza ödeyecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, araç sahiplerine rekor düzeyde ceza kesildiğini ve şimdiye kadar 1 milyon araç sahibine ceza verildiğini bildirdi. Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) tüm illerde aktif olarak kullanılarak, trafiğe çıkan araçlardan kaynaklı hava kirliliğinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Bakanlığın EGEDES sistemi aracılığıyla tespit edilen egzoz muayenesi yaptırmayan araçlara idari yaptırım uygulanıyor ve trafik akışı aksatılmadan denetimler gerçekleştiriliyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "EGEDES ile trafikten kaynaklı hava kirliliğinin önüne geçmek için egzoz emisyon muayenesi yaptırmayan araçları trafikte tespit ediyoruz. Yaklaşık 1 milyon araca idari yaptırım uyguladık." dedi ve "Temiz bir hava, sağlıklı bir dünya için EGEDES'i 81 şehrimizde uygulamayı sürdürüyoruz." şeklinde devam etti.
Çevre ve Şehircilik Uzmanı Hasan Ege, denetim etkinliğini artırmak ve ulaşım kaynaklı emisyonları azaltmak amacıyla EGEDES projesini yürüttüklerini belirtti. Çevre ve Şehircilik Uzmanı Hasan Ege, araçların üstünde bulunan plaka tanıma cihazıyla trafikteki araçların plakalarını okuyarak egzoz emisyon ölçümü bulunmayanlara idari yaptırım uyguladıklarını açıkladı. Ege, 2024 yılı için egzoz emisyon ölçümünü yaptırmamanın 9 bin 943 TL idari para cezası olduğunu belirtirken, son bir yıl içinde yaklaşık 1 milyon araçta bu durumun tespit edildiğini vurguladı.

Vatandaşları egzoz muayenesi konusunda hassasiyet göstermeye ve e-Devlet üzerinden ölçüm sürelerini takip etmeye davet eden Ege, insan sağlığını korumanın önemine vurgu yaptı.

Bakmadan Geçme