Teknofest Haberleri

Teknofest Haberleri

MUĞLA'NIN GENÇLERİ MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ BAYRAĞINI DALGALANDIRIYOR

Milli Teknoloji Hamlesi bayrağını dalgalandıran Muğlalı gençler, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay'ı ziyaret etti.

MEB İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Gür, Muğla’da okulları ziyaret edip şampiyonları tebrik etti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 81 ilde gerçekleştirilen yeni eğitim öğretim yılı saha ziyaretleri doğrultusunda MEB İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür, Muğla'da bir dizi ziyaretlerde bulunup TEKNOFEST'de derece alan Muğlalı öğrencileri tebrik etti.

KÖYCEĞİZ FEN LİSESİ ÖĞRENCİSİ DURAK, TEKNOFEST 2022’DE TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

Muğla'nın Köyceğiz ilçesi Fen Lisesi öğrencisi İnnur Buket Durak tasarladıkları proje ile TEKNOFEST 2022'de üçüncü olarak okuluna, ailesine ve ilçeye büyük gurur yaşattı.

TEKNOFEST KARADENİZ’DE MUĞLA’YA 4 KUPA

Bu yıl Samsun Çarşamba havalimanında düzenlenen Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST Karadeniz’de Muğla rüzgarı esti. Muğlalı gençler geliştirdikleri projeleriyle Türkiye'nin enleri arasında yer aldı. Biri şampiyonluk kupası olmak üzere 4 kupa kazandı.

Teknofest Karadeniz’de Muğla rüzgarı esti

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest Karadeniz, düzenlenen ödül töreni ile noktalandı. 1 yıllık emek ve çalışmanın sonunda Teknofest şampiyonu olan ve dereceye giren takımlar belli oldu.

TEKNOFEST’İN ŞAMPİYONU KAVAKLIDERE ROKET TAKIMI

Kavaklıdere Roket Takımı, TeknofestKaradeniz Roket Yarışmasında Türkiye Şampiyonu oldu. 

MUĞLALI ÖĞRENCİLER TEKNOFEST KARADENİZ’E KATILDI

Muğla'nın çeşitli okullarından Teknofest yarışmalarına katılan ve projeleriyle ilk 10'a girerek Teknofest finali ödül törenine davet edilen takımlar Samsun'da yerlerini aldılar. Samsun Çarşamba Havalimanında kurulan Teknofest Karadeniz Festival alanında açtıkları stantlarla finale kalan projelerini sergileme imknı bulan öğrencilere ziyaretçilerin ilgisi yoğun oldu.

MUĞLA’NIN İKİ ELEKTRİKLİ ARACI YARIŞA HAZIR

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) olarak 2019 yılından bu yana hamiliğini yaptığımız ve maddi-manevi destek sağladığımız Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin öğrencileri, tamamını kendilerinin hazırladıkları iki elektrikli araç ile Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına katılmak üzere İzmit’e gitti. Teknofest kapsamında düzenlenen ve 2 yıldır liselilerin katılımına açık olan yarışmada, Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş MTAL öğrencileri geçtiğimiz yıl hazırladıkları ismini bölgemizde bir sincap türünden alan Gale 48 isimli araç ile Jüri Özel Ödülünü almaya hak kazanmışlar ve bizi gururlandırmışlardı. 23-24 Temmuz tarihlerinde yapılacak yarışma için hazırlıklara yılın başında başlayan ekibimiz, Gale 48’i yüzde 80 oranında yenileyerek ve geliştirerek yarışmaya yeniden başvurdu. Ayrıca kısa süre önce vefat eden okul öğretmenlerinden Ahmet Mocan’a ithafen ismi verilen Mocan 48 ile Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş (MTAL), yarışmaya iki araç ile katılan tek okul oldu.

Muğla’daki teknik lise TEKNOFEST’te iki elektrikli araçla yarışacak

Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Eski adıyla Endüstri Meslek Lisesi) öğretmen ve öğrencileri 2022-TEKNOFEST Liselerarası Elektrikli Araç yarışlarına bu sene 2 elektrikli araçla katılacak. Geçtiğimiz yıl MUTEG EA Takımı Gale48 (Sincap) isimli elektrikli araçla yarışmada Kurul Özel Ödülüne layık görülmüştü. Bu yıl meslek lisesi ekibi hedefi büyüttü. Muğlalı öğretmen ve öğrencilerin 6 aylık çalışmalarının ardından Mocan48 ve geliştirilen Gale48 isimli araçlar 19-24 Temmuz'da İzmit Körfez Pisti'nde yarışacak.

FETHİYE BİLSEM TEKNOFEST TÜRKİYE FİNALİ’NDE

Teknofest Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması kategorisinde BİLSEM Kurum Müdürü Vildan Alp danışmanlığındaki GÖKSU takımı yarı final değerlendirme aşamasını geçerek Türkiye Finalleri’ne katılmaya hak kazandı.

MSKÜ, TEKNOFAST 2021'den ödülle döndü

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl İstanbul'da 4'üncüsü düzenlenen ve binlerce genç mucidi bir araya getiren TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali sona erdi.

MSKÜ 'Yapay Zeka' öğrencileri finale kaldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yapay Zeka Ana Bilim Dalı öğrencilerinden oluşan 'Atlas Takımı', TEKNOFEST-2021 Teknoloji yarışmaları kapsamında Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması'nda finale kaldı.

GALE 48 ekibi Vali Tavlı'yı ziyaret etti

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Teknofest'e katılarak Muğla'yı temsil eden MUTEG EA (Muğla'nın Teknik Gücü Elektrikli Araçlar) takımı Muğla Valisi Orhan Tavlı'yı ziyaret etti.

“Gale 48’e TEKNOFEST’te yoğun ilgi

Menteşe Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından üretimi yapılan, 1 saat şarj ile 90 kilometre yol kat edebilen elektrikli araç TEKNOFEST'te ilgi odağı oldu.

TEKNOFEST’ten MSKÜ’ye Ödül

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Bölümü öğrencilerinin tasarladığı "Sivil Toplum Kuruluşları Afet Kaynak Yönetim Sistemi STK-AKYS" projesi, TEKNOFEST 2020’de “Bilgi ve İletişim” kategorisinde ikinci oldu.

Fethiyeli öğrenci ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldı

Anadolu Ajansı’nın (AA) global iletişim ortağı olduğu Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Gaziantep’te gerçekleştirilen “Teknofest 2020” etkinliğinde Kocaeli Üniversitesi’nde öğrenim gören Fethiyeli Sefa Burak Memiş de projesiyle birinci olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ödül aldı. Fethiyeli öğrencinin arkadaşı Mustafa Ali Özgönül ile hazırladığı sanal göz projesi ilgi gördü. Sefa Burak Memiş’in başarısı ailesini ve Fethiye halkını sevince boğdu.

Cumhuriyet Ortaokulu Teknofest 2019'a katıldı

Milas Cumhuriyet Ortaokulu 7'nci sınıf öğrencileri Sonnur Kılınç, Çağan Erzurumlu, Can Özkaya ve Tuna Özdemir kurdukları Tekno Fikir isimli takım ile katıldıkları Teknofest Uçan Araba Tasarımı Yarışmasında finale kalarak 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen Teknofest 2019 İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji festivaline katıldı.

Gökova Roket Takımı TEKNOFEST Türkiye 2’ncisi oldu

Gökova Adile Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan Gökova Roket Takımı bu sene çoğunluğu üniversiteler olmak üzere 571 takımın yarıştığı roket kategorisinde Türkiye 2'ncisi oldu.

MİLASLI GENÇLER TEKNOFEST'TE

Milas Gençlik Merkezi'nin organizasyonuyla Milaslı 40 öğrenci, İstanbul'da gerçekleştirilen TEKNOFEST'e katıldı.

Şampiyonlar Teknofest’e hazırlanıyor

Dünya'nın en büyük ikinci havacılık festivali TEKNOFEST İstanbul organizasyonunun ikincisi için geri sayım sürerken, 'Alçak irtifa Roket' kategorisinde geçen yıl birinci olan Ula Gökova Adile Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Roket takımı ekibi, bu yıl da birincilik için çalışmalarını sürdürüyor. Bu yıl biri uzun mesafe, ikisi kısa mesafe olmak üzere üç kategoride yarışlara katılan ekibin hedefi üç kategoride de birincilik.

Rektör Çiçek’ten TEKNOFEST şampiyonlarına destek

İstanbul'da geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında düzenlenen roket yarışmasında birinci olan, Gökova Roket Takımı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek'i makamında ziyaret etti. Rektör Çiçek burada yaptığı konuşmada bu başarının bir kıvılcım olduğunu önümüzdeki zamanlarda ikinci bir Roketsan'ın Muğla'da da olabileceğini ifade ederek Üniversite olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını açıkladı.

Gökova Roket Takımı Türkiye Şampiyonu oldu

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında düzenlenen roket yarışmasında, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencilerinden Şevket Emre Kasap ve Mikail Akta'nın da aralarında bulunduğu Gökova Roket Takımı Türkiye Şampiyonu oldu.