Okul Haberleri

Okul Haberleri

MESLEK LİSESİNDE AKILLI KOVAN ÜRETİLDİ

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen ‘Köy Okullarında Akıllı Tarım, Akıllı Arıcılık’ projesi Ar-Ge çalışmalarında sona gelindi. Proje çerçevesinde Meslek Lisesinde Akıllı Kovan üretilirken, tarım robotu geliştirme ve yerlileştirme çalışmaları da devam ediyor.

KÖYCEĞİZ’DE ÖZEL EĞİTİM SINIFI AÇILDI

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Köy Yaşam Merkezi bünyesinde Özel Eğitim Sınıfı açıldı. Köyceğiz Kavakarası Mahallesi’nde atıl vaziyette bulunan eski ilkokul binası tadilat yapılarak Köy Yaşam Merkezi olarak açıldı.

45 BİN ÖĞRETMEN ALIMINA İLİŞKİN ATAMA TAKVİMİ VE BRANŞ BAZINDA KONTENJAN DAĞILIMI AÇIKLANDI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeni öğretmen atama takvimi ve branş bazında kontenjan dağılımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Öğretmen adaylarının ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihlerinin 27 Mart-1 Nisan tarihleri arasında alınacağını kaydeden Özer, "Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 4 Nisan'da ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 7-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek, sonuçlar ise 18 Nisan'da açıklanacak. Öğretmen adaylarının atama tercihlerini 2-6 Mayıs tarihleri arasında alacağız, atama sonuçlarını ise 8 Mayıs'ta açıklayacağız. Öğretmenlerimiz 1 Eylül'den itibaren de okullarında görevlerine başlayacak. Sürecin eğitim ailemize katılacak tüm öğretmen adaylarımıza şimdiden hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

MENTEŞE BELEDİYESİ GELENEKSEL İFTAR ÇADIRI KURULDU

Menteşe Belediyesi tarafından Ramazan ayı boyunca her gün bir hayırseverin katkılarıyla geleneksel olarak verilen iftar yemeğinin ilki Cumhuriyet Okulu bahçesinde verildi. 

DÜNYA SU GÜNÜ'NDE ÖĞRENCİLERDEN ANLAMLI ETKİNLİK

Muğla’nın Marmaris ilçesi Evren Paşa İlköğretim Okulu öğrencileri 22 Mart Dünya Su Günü'nde Marmaris Barajı'nı ziyaret ederek, suyun evlerine olan yolculuğunu öğrendi.

MENTEŞE BELEDİYESİ HER GÜN 3 BİN KİŞİLİK İFTAR YEMEĞİ VERECEK

Menteşe Belediyesi Ramazan ayı hazırlıklarına başladı. Ramazan ayı boyunca her gün bir hayırseverin sağladığı erzak ile 3 bin kişilik 4 çeşit iftar yemeği verilecek. Belediyenin aşevinde özenle hazırlanacak iftar yemeği, Perşembe günleri pazar kurulması nedeniyle Cumhuriyet Okulu bahçesinde diğer günler pazar yerinde verilecek.

BAHARIN GELİŞİNİ ATEŞ YAKARAK VE DEMİR DÖVEREK KUTLADILAR

Fethiye Şehit Yüzbaşı Özgür Özekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idarecileri, öğretmenleri ve öğrencileri Bahar (Nevruz) Bayramı’nı okul bahçesinde ateş yakarak ve demir döverek kutladılar. 

FETHİYE’YE DERECE İLE DÖNDÜLER

Karagedik Ortaokulu öğrencileri, Bocce Gençler Muğla İl Birinciliği müsabakalarında Fethiye’ye derece ile döndüler.

FETHİYE İMAM HATİP OKULLARI, ADIYAMAN’DA RAMAZAN BOYUNCA AŞEVİ HİZMETİ VERECEK

Fethiye ‘deki imam hatip okulları, bir dayanışma örneği ortaya koyarak, Ramazan ayı boyunca Adıyaman merkezde bir aşevi kuracak. Söz konusu aşevinin, bin 500 kişiye iftar, bin 500 kişiye de sahur yemeği vermesi planlanıyor

İSPANYALI ÖĞRENCİLER ATAPARK’TA AĞIRLANDI

Erasmus Projesi İklim Değişikliği ile Mücadele programı kapsamında İspanya’nın Cordoba şehri IES Maestro Eloy Vaquero Okulundan Menteşe’ye gelen koordinatör öğretmen ve öğrenciler, proje ortağı Menteşe Anadolu Lisesi öğrencileri ile birlikte Atapark’ta ağırlandılar.

GÖNEN, “TÜRK HALKI YÜZLERCE YIL OKUMA YAZMA NEDİR BİLMEDEN YAŞAMIŞTIR”

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Fethiye Şub. Bşk. Avukat Ali Gönen,  öğretmen okullarının 175. kuruluş yıldönümü hakkında bir yazı yayınladı.

FETHİYE BELEDİYESİ, DEPREM EĞİTİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

1-7 Mart 2023 Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında, Afet ve afetlere hazırlık bilincini arttırmak amacıyla, Fethiye Belediyesi Jeoloji Yüksek Mühendisi ve Afet Farkındalık Eğitmeni M. Serhat Karagöz tarafından Kaya İlkokulunda, AFAD adına anaokulu ve ilkokul öğrencilerine yönelik uygulamalı ve görsel olarak animasyon çizgi film eşliğinde afet farkındalık eğitimi ve uygulamalı deprem tahliye tatbikatı gerçekleştirildi.

MÜDÜR OKULA GİTMEYİNCE ACI GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Muğla'nın Fethiye ilçesinde görev yapan okul müdürü 54 yaşındaki Nalan Soylu evinde ölü olarak bulundu.

ÖĞRENCİLERDEN ‘HAYATI KAFANA TAK GÜVENLİ YAŞAMAYA BAK ‘ PROJESİ

Muğla'nın Marmaris ilçesi Orhaniye Mahallesi İnci Narin İlköğretim Okulu öğrencilerinin Eko Okullar projesi dahilinde hazırladıkları ‘Hayatı kafana tak güvenli yaşamaya bak' etkinlikleri Atatürk Meydanı'nda yapıldı.

OKUL SERVİSİ ALEV ALEV YANDI

Muğla'nın Bodrum ilçesinde sürücüsünün çalıştırmak için kontağı çevirdiği okul servisi bir anda alevalırken, minibüs tamamen yandı.

EĞİTİM YÖNETİCİLERİ AFET SONRASI YAPILAN ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ

Asrın felaketinin sebep olduğu yaraların sarılması için ülke genelinde çalışmalar sürüyor. Muğla’dan afet bölgesine giden eğitim neferleri deprem sonrasında bölgede yürütülen destek ve eğitim faaliyetlerine katkı vermek için çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda deprem bölgesinden Muğla’ya gelerek okullara nakil kayıt işlemleri gerçekleştirilen 6 bin 637 öğrencinin eğitim öğretim ve psikososyal destek süreçleri devam ediyor.

NAKİL YAPTIRAN DEPREMZEDE ÖĞRENCİ SAYISI 6 BİN 637’YE ULAŞTI

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği toplam 11 ilden Muğla’nın 13 ilçesine yerleşen depremzede vatandaşların okul çağındaki çocuklarının okullara kayıtları devam ediyor.

BALIK YÜKLÜ TIR KAZA YAPTI  

Muğla’nın Milas ilçesinde balık yüklü tırın kaza yapması sonucu sürücü yaralanırken, tonlarca balık yola döküldü.

MARMARİS BELEDİYESİ OKUL BAHÇELERİNE ÇOCUK PARKI YAPIMINI SÜRDÜRÜYOR

Marmaris Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri okul bahçelerine çocuk parkı yapmaya devam ediyor.

KÖYCEĞİZ’DE DEPREMZEDELER YARARINA PAZARDA SATIŞ GERÇEKLEŞTİRİLDİ 

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde İmam Hatip Ortaokulu ve İmam Hatip Lisesi tarafından depremzedeler yararına yardım kampanyası düzenlendi. Yardım kampanyasında elde edilecek olan gelir, depremden etkilenerek Köyceğiz’e gelen vatandaşlar yararına kullanılacak.

8 MART SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında, geleneksel hâle getirilen Fethiye Halk Eğitimi Merkezi ve Sanat Okul sergisi, Kaymakamlık Binası önünde gerçekleştirildi.

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ VE VELİLER DEPREMZEDE ÇOCUKLARA ATKI ÖRDÜ

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır mahallesinde Bayır İlkokulu öğrencileri ve veliler depremzede çocuklar için atkı örerek deprem bölgesine gönderildi.

KÖYCEĞİZLİ CEYLAN OKUDUĞU EZAN İLE İL ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

Muğla'nın Köyceğiz ilçesi İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Hüseyin Ceylan ezan okuma yarışmasında il üçüncüsü oldu.

FETHİYE’DE KADIN OKURLARIN SAYISI, ERKEKLERİN İKİ KATI 

Fethiye İlçe Halk Kütüphanesi verilerine göre, kütüphanenin 13 bin 785 üyesi bulunuyor. Bunların, yetişkin kadın üye sayısı 6 bin 877 kişiyken, erkek üye sayısı 3 bin 965 olarak belirlendi. Ayrıca, 2 bin 660 çocuk üyesi bulunan kütüphanenin, 0-3 yaş arası grubundan dokuz, okul öncesi gruptan ise 97 üyesi mevcut

ORTACA’DA OKULLAR BÖLGESİNDE PARKE KAPLAMA TAMAMLANDI

Ortaca ilçesinde merkez ve kırsal mahallelerde vatandaşların daha güvenli seyahat edebilmesi amacıyla yollarda başlatılan kilit parke kaplama çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor.

BODRUM’A YAPILACAK 5 YENİ OKULUN İHALE SÜRECİ TAMAMLANDI

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Muğla Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilen yeni eğitim yatırımları çerçevesinde 5 yeni okulun ihale süreçleri tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan ödenekle, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından Bodrum Mumcular Fuat Erten İlkokulu/Ortaokulu, Bodrum Mumcular Anaokulu, Bodrum Vedat Türkmen Anaokulu ve Ortaokulunun yapım ihaleleri gerçekleştirildi.

ANADOLU ÖĞRENCİLERİNE POLİSLİK MESLEĞİ TANITILDI

Fethiye Trafik Büro Amirliği, Güvenli Trafik Eğitim Faaliyetleri çerçevesinde, 03 Mart Cuma günü Günlükbaşı İbrahim Gül Anaokulu öğrencilerine Polislik mesleki tanıtımı, Güvenli Trafik Anlatımı yapıldı. Öğrenciler nostaljik polis arabasına ve polis motorlarına binip keyifli vakit geçirildi.

MENTEŞE’DE İSTİKLAL MARŞI’NI GÜZEL OKUMA YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Muğla’nın Menteşe ilçesinde Ortaokullar arası İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı.

EĞİTİM ÖĞRETİME DESTEK KURSLARI SÜRÜYOR

Bodrum Belediyesi eğitim öğretim destekleri çerçevesinde Liselere Geçiş Sistemi (LGS), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), ilkokul ödev ve ders hazırlık kurslarına devam ediyor.

MUĞLA'DA ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE YANGIN EĞİTİMİ VERİLDİ

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü personelleri tarafından öğretmen ve öğrencilere orman yangınları ile mücadele eğitimi verildi. Muğla’nın merkez ilçesi Yerkesik mahallesinde engelli öğrencilere yönelik eğitim öğretim veren Özel Meslek Eğitim Okulu’nun öğretmen ve öğrencilerine yangın eğitimi verildi.