Mülteci Haberleri

Mülteci Haberleri

7 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI

Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında 7 düzensiz göçmen kurtarıldı.

65 DÜZENSİZ GÖÇMENİN İMDADINA, TÜRK ASKERİ YETİŞTİ

Muğla'nın Bodrum ilçesinin farklı bölgelerinden Yunanistan'ın Kos Adası'na kaçak yollarla geçmeye çalışan 65 düzensiz göçmen, Yunan sahil güvenlik ekipleri tarafından denizin ortasından ölüme terk edildi. Türk Sahil Güvenlik ekipleri, mültecilerin imdadına yetişti.

DATÇA’DA7 DÜZENSİZ GÖÇMEN KURTARILDI

Muğla'nın Datça ilçesinde Yunanistan sahil güvenlik unsurları tarafından Türk karasularına geri itilen 7 düzensiz göçmen kurtarıldı.

BODRUM’DA 14 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI

Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarındaki 14 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı.

MARMARİS VE DATÇA’DA 80 DÜZENSİZ GÖÇMEN KURTARILDI

Muğla'nın Marmaris ve Datça ilçelerinde Yunanistan sahil güvenlik unsurları tarafından Türk karasularına geri itilen 80 düzensiz göçmen kurtarıldı.

BODRUM’DA 141 DÜZENSİZ GÖÇMEN KURTARILDI, 16’SI YAKALANDI

Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarındaki 6 göçmen olayında 141 düzensiz göçmen kurtarıldı, 16 göçmen yakalandı.

SANİYE KULAÇ, MÜLTECİ SORUNUNU DEĞERLENDİRDİ

Deva Partisi İlçe Başkanı Saniye Kulaç, Fethiye ve Seydikemer bölgelerinde yakalanan göçmenler hakkında konuştu. Kulaç yaptığı konuşmada,'' Keşke Fethiye’de böyle işlere karışan insanlar olmasa’’ dedi.

RODOS AÇIKLARINDA 47 MÜLTECİ KAYIP

Yunanistan'ın Rodos Adası, Fethiye ve Antalya Kaş üçgeninde yaklaşık 80 düzensiz göçmenin bulunduğu yelkenli teknenin batması sonrası şu ana kadar 32 düzensiz göçmenin kurtarıldığı öğrenildi.

ÖZTÜRK, MÜLTECİ SORUNU HAKKINDA KONUŞTU

Fethiye Ak Parti İlçe Başkanı Turgay Öztürk, son zamanlarda Fethiye ve Seydikemer bölgelerinde yakalanan göçmenler hakkında konuştu. Öztürk yaptığı konuşmada,’’ Bu işin ticaretini yapan kötü niyetli insanlar var’’ dedi.

Yunan askeri 64 kaçak göçmeni ölüme terk etti

Muğla’nın Bodrum ilçesinden Yunanistan’a yasadışı yollarla 3 ayrı botla geçmeye çalışan 64 göçmeni Türk karasularına iten Yunan askerleri mültecileri ölüme terk etti.

Zafer Partisi’nden Göçmen Tepkisi

Zafer Partisi Fethiye İlçe Teşkilatı tarafından Türkiye’de bulunan mültecilerin evlerine gönderilmesi için imza kampanyası düzenlendi. Zafer Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve Genel İdare Kurulu Üyesi Önder Aksoy konu ile ilgili ve ülke gündemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Turhan Doğu, “Ülke bu şekilde yönetilemez”

Yurt dışından Türkiye’ye gerçekleşen düzensiz göçten rahatsızlık duyup, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)e bir soru listesi yollayan genç siyasetçi Turhan Doğu, CİMER’den gelen cevapları FRT TV ile paylaştı. Turhan Doğu, “Türkiye Cumhuriyetinin mültecilerle alakalı günlük popüler söylemler dışında uzun vadeli hiçbir plan ve programı yoktur” dedi.

Yunanlıların denize bıraktığı 32 mülteciyi Türk Sahil Güvenliği kurtardı

Yunanistan Sahil Güvenlik unsurları tarafından Türk karasularına geri itilen 32 düzensiz göçmen Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Denizde mahsur kalan mültecilerin imdadına Sahil Güvenlik Ekipleri yetişti

Bodrum'un Görecek Adası açıklarında içerisinde düzensiz göçmenlerin olduğu lastik bot motor arızası yaptı. Akıntı nedeniyle sürüklenen bot içerisinde bulunan 19 göçmeni Sahil Güvenlik Ekibi kurtardı.

Yunan askerleri sınırları aştı, mültecileri Türk karasularına bırakıp kaçtı

Türk karasularına giren Yunan askerlerinin Bodrum açıklarına bırakıp kaçtığı 121 mülteci ile Türk karasularına itilen 80 düzensiz göçmen Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Yunanistan göçmenleri ölüme terk etti

Bodrum'dan yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Kos adasına geçen 6 mülteci, Yunan askerleri tarafından yakalandı. Yunan Sahil Güvenlik ekipleri yakaladıkları mültecileri Türk kara sularına iterek ölüme terk etti.

Lüks tekneden yerli turist değil mülteci çıktı

Muğla'nın Bodrum ilçesinden lüks yelkenli tekneyle Yunanistan'ın Kos Adası'na kaçmak isteyen 75 mülteci yakalandı. 5 mülteciyi süsleyip mavi tura çıkan tatilci gibi gösteren organizatörlerin planı ise suya düştü.

Yüzerek karşıya geçmeye çalıştı

Muğla'nın Bodrum ilçesinden, Yunanistan'ın Kos adasına yüzerek geçmeye çalışan Suriye uyruklu mülteci deniz ortasından bitkin haldeyken kurtarıldı.

Yunan askerleri mültecileri ölüme terk etti

Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan'ın Kos Adası'na lastik botla geçmeye çalışan 34 mülteci Yunan askerleri tarafından Türk karasularına ittirilerek ölüme terk edildi.

Yunan askeri ölüme terk etti, Türk askeri kurtardı

Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan adalarına gitmek isteyen mültecilerin botlarını ittirerek Türk karasularına geri gönderen Yunan askerleri mültecileri ölümle burun buruna getirdi. Deniz ortasında mahsur kalan mültecilerin yardımına Türk askerleri yetişti.

Yunan askerinin ölüme terk ettiği göçmenlerin imdadına Türk askeri yetişti

Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan adalarına gitmek isteyen mültecileri ittire ittire Türk karasularına sokan Yunan askerleri mültecileri deniz ortasında ölüme terk etti. Mültecilerin yardımına Türk askerleri yetişti.

Bakan Pakdemirli, "Korona virüsü için çok ciddi tedbirler aldık"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Avrupa mültecilere karşı almış olduğu ciddi önlemleri virüse karşı almış olsaydı belki bu tür elim bir hadiseyle sarsılmış olmayacaktı. Kimse merak etmesin ve şüphesi olmasın ki; korona virüsü için çok ciddi tedbirler aldık, almaya da devam ediyoruz' dedi.

Eser, gündemi değerlendirdi

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Bekir Eser, ilçe teşkilatında yaptığı basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Eser, “Türkiye yıllarca sınırın öbür tarafında ‘Güvenli Bölgeler oluşturalım mültecileri oralarda iskan edelim, orada barındıralım’ önerisinde bulundu ancak destek bulamadı. Sorunlar büyüdü. Astana sürecinde bir takım kararlar alındı fakat tarafların kararlara uymadığını yaşayarak gördük” dedi.

Fırtına mültecilere geçit vermiyor

Muğla'nın Bodrum ilçesinde gece saatlerinde başlayan gün içerisinde şiddetini arttıran fırtına hayatı olumsuz yönde etkilemeye başladı. Ege açıklarında saatte 80 km hızla esen rüzgar nedeniyle karşıya yunan adalarına geçmek isteyen mültecilere de geçit vermedi.

Soğuk havaya aldırış etmeden kaçmaya çalıştılar

Muğla'nın Bodrum ilçesinden yasadışı yollarla Yunan adalarına kaçmak isteyen 85 mülteci kıs kıvrak yakalandı. Soğuk havaya rağmen deniz yoluyla kaçmaya çalışan mülteciler bu kadarına da pes dedirtti.

51 mülteci Sahil Güvenlik ekipleri tarafında kaçarken yakalandı

Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan adalarına kaçmak isteyen 51 mülteci Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kıskıvrak yakalandı.

Fethiye’de Göç İdaresi Uyum Mahalle Buluşması

Muğla İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından Fethiye’de “Uyum Mahalle Buluşması” gerçekleştirildi. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliği ile düzenlenen “Uyum Mahalle Buluşmaları”Fethiye’de de yapıldı.

5. Marmaris Uluslararası Film Festivali başlıyor

Ana teması 'Göç ve Mültecilik' olarak belirlenen Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali, 15 Ekim'de başlıyor. Yurtiçi ve yurtdışında farklı şehirlerde eş zamanlı gösterimler yapacak olan festivalin ilk kez belediye bünyesinde gerçekleşeceğini söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Oktay, 'Festival Marmaris'in turizm potansiyeli daha da ileri seviyeye ulaştıracak' dedi.

Mülteci minibüsü kaza yaptı, organizatörler 48 bin dolarla kaçtı

Muğla'da 18 kişilik minibüste 48 Afgan uyruklu mülteciyi taşıyan minibüs kaza yaptı. Kaza sonrası araçta bulunan mültecilerin yanı sıra iki Türk organizatör 48 bin dolarla ormanlık alana kaçtı.

Ölüm yolculuğuna ellerinde can simitleriyle gittiler

Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan adalarına yasa dışı geçişlerde artış yaşanmaya başladı. Bir gecede 3 farklı noktadan Kos Adası'na kaçmak isteyen mülteciler sahil güvenlik ekiplerince yakalandı. Mültecilerin can simitlerini ellerinde tutmaları dikkatlerden kaçmadı.