Mavi Tur Haberleri

Mavi Tur Haberleri

Gökova Körfezinde 'Mavi tura' 'Kültür turu' Ekleniyor

Mavi yolculuğun en önemli uğrak noktalarından Gökova Körfezi içinde yer alan Sedir (Kleopatra) adasında günümüzden 2 bin 600 yıl öncesine ait arkeolojik kalıntıların gün yüzüne çıkarılması için bir taraftan yüzey temizliği, bir taraftan da kazı çalışmaları başladı.

Engelliler mavi tura çıktı

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması dolayısıyla Fethiye Belediyesi ve Deniz Ticaret Odası işbirliğinde engelli vatandaşları ve ailelerini tekne turuna çıkardı.

Mavi Tur Profesyonelleri ve lüks tekneler D-Marin Göcek’te buluşuyor

Akdeniz yat turizminin en önemli etkinliklerinden biri olarak kabul edilen TYBA Yacht Charter Show’un üçüncüsü D-Marin Göcek ev sahipliğinde gerçekleşiyor. 6-10 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek TYBA Yacht Charter Show’da, 60 lüks yat görücüye çıkarken 17 ülkeden ve Türkiye’den yüzlerce broker yat profesyonelleriyle bir araya gelecek.

Muğla koylarını kürekle gezecekler

ABD, Kanada, İsviçre ve İsveç'ten Bodrum'a gelen 55 yaş üzeri 11 kadın ile 1 erkek, Muğla'da mavi tur yapıyor.

TENİSÇİ NADAL’IN LÜKS YATI FETHİYE’DE 

Dünyanın en önemli tenis sporcularından Rafael Nadal, 38,5 milyon TL’lik White adlı süper lüks motor yatı ile Fethiye ve çevresinde mavi tur gerçekleştiriyor. 

Lüks tekneden yerli turist değil mülteci çıktı

Muğla'nın Bodrum ilçesinden lüks yelkenli tekneyle Yunanistan'ın Kos Adası'na kaçmak isteyen 75 mülteci yakalandı. 5 mülteciyi süsleyip mavi tura çıkan tatilci gibi gösteren organizatörlerin planı ise suya düştü.

Tekne turu fiyatları yüzde yüz arttı

Yeni normalleşme dönemiyle birlikte Ege kıyılarına akın eden vatandaşlar otel konaklamak yerine tekne, yat kiralayarak mavi turu çıkmayı tercih ediyor. Bodrum'da ise yat kiralama firmaları taleplere yetişemiyor. Günü birlik mavi tur yolculuğunda ise kapasite yarı yarıya düştüğü için fiyatların yüzde yüz arttığı öğrenildi.

Bodrum'da sarı deniz paniği

Turizmin gözbebeği, mavi turun ana vatanı Bodrum'da denizin rengi sarıya büründü. Masmavi denizin sarıya dönmesi görenleri şaşkına çevirdi.

Yaşlılar için özel mavi tur düzenlendi

Marmaris Kaymakamlığı ve Marmaris Belediyesi, Yaşlılar Haftası dolayısıyla huzurevi sakinlerini ve gazileri tekne turunda ağırladı. Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Ersoy ve Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın da katıldığı tekne turuna katılanlar keyifli dolu saatler geçirdi.

‘Mavi turlara’ yoğun ilgi, boş tekne kalmadı

Dünyanın önemli 'mavi tur' merkezlerinden biri olan Marmaris'te Kurban Bayramı tatili nedeniyle rezervasyon patlaması yaşanıyor. Yaklaşık 500 tekne, gulet ve motoryatın bulunduğu ilçede bir haftalık süren turlarda doluluk yüzde yüze ulaştı.

İNGİLTERE BAŞBAKANI GÖCEK'TE TATİL YAPMIŞTI

İngiltere'nin yeni Başbakanı olan Osmanlı torunu Boris Johnson'un Fethiye Göcek'te tatil yaptığı ortaya çıktı. Boris Johnson'un Londra Belediye Başkanlığı yaptığı 2008 yılında Fethiye-Göcek'te eşi ve 2'si kız 4 çocuğu ile mavi yolculuğa çıkmıştı. Dönemin Göcek Belediye Başkanı Recep Şatır tarafından çiçekle karşılanan Johnson, mavi tur yaptığı teknede Türk bayrağının yanında Gerçek Fethiye Gazetesine poz vermişti.

Dünyaca ünlü akvaryum koyunda 4 saatte 33 poşet çöp toplandı

Mavi tur tutkunlarının ve Bodrum'da yaşayan birçok vatandaşın vazgeçemediği koylardan biri olan Adaboğazı (Akvaryum) Koyunda kıyı temizliği yapıldı. Ekipler yaklaşık 4 saatte 33 poşet atık malzeme topladı.

Çinli Gazeteciler ve Sosyal Medya Temsilcileri Fethiye'de

Yunus Emre Enstitüsü, kültür diplomasisi çalışmaları çerçevesinde başlattığı “Misafirimiz Olun” projesi ile Çin’in ünlü sosyal medya fenomenleri ve medya temsilcileri, Fethiye'de yamaç paraşütü yaptı ve mavi tura çıktı.

Teknelerden 3 bin ton çöp toplandı

Bin 480 kilometre kıyı uzunluğu, binlerce irili ufaklı koyu ile mavi tur yolculuğunun merkezi durumundaki Muğla'da yaz aylarında 10 bine yakın tekne koylarda dolaşıyor. Deniz ve kıyılardaki kirliliği önlemek için teknelerin atık su, sintine, atık yağ ve çöpleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 atık toplama ve 2 atık kabul tesisi ile alınıp toplama merkezlerine taşınarak bertaraf ediliyor.

Göcek Deniz Hudut Kapısı Açılıyor

Dünyaca ünlü Fethiye’nin önemli turizm ve mavi turun da merkezi olan Göcek’in en büyük sorunlarından birisi çözülüyor.

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERE VEFA

Fethiye’de Turizm Haftası kutlamaları dolayısıyla şehit aileleri, yakınları ve gaziler tekneyle mavi tura çıktı.