Kuran Haberleri

Kuran Haberleri

HZ. FATIMA KIZ KUR’AN KURSU AÇILDI

Fethiye Müftülüğü ve hayırseverlerin katkılarıyla yapımı tamamlanan Çamköy Hz. Fatıma Kız Kuran Kursu törenle açıldı.

KÖYCEĞİZ GÜREŞLERİNDE İSMAİL BALABAN BAŞPEHLİVAN OLDU

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde yağlı pehlivan güreşleri yapıldı. Geleneksel Köyceğiz Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri bu yıl 8. kez er meydanında pehlivanları buluşturdu. Köyceğiz Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri başlamadan önce saygı duruşu yapıldı. Akabinde İstiklal Marşı okundu. Müftülük personeli Selman Gündoğdu'nun Kuran-ı Kerim tilavetinin arkasından Köyceğiz İlçe Müftüsü Ahmet Karagöz'ün duası ile açılış gerçekleşti. Köyceğiz İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Kaleli açılış konuşmasını yaptı. Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan ve Köyceğiz Kaymakamı Mustafa Maslak misafirlere hitap etti. Hakem Heyetinin toplantısından sonra tozkoparanla güreşler başladı. Türkiye'nin dört bir yanından gelen pehlivanlar Ata sporunu yaşatmak için er meydanına çıktı. Köyceğiz Toparlar Mahallesi Kazancı Çayırı güreş alanında gerçekleşen Geleneksel Köyceğiz Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri birbirinden ünlü başpehlivanları ağırladı. Güreş Alanı'nda düzenlenen organizasyonda 45 başpehlivan ve farklı boylardan dört yüze yakın güreşçi mücadele etti. Başpehlivanlık finalinde İsmail Balaban ve Orhan Okulu karşı karşıya geldi. İsmail Balaban Orhan Okulu'yu yenerek şampiyon oldu. Derece yapan güreşçiler madalya ve kupa ile ödüllendirildiler. Açık artırmada, Osmanlı Ocakları İl Başkanı Hüseyin Çakır 700 bin lira ile Geleneksel Köyceğiz Belediyesi 8. Yağlı Pehlivan Güreşlerinde Güreş Ağası olarak seçildi. Köyceğiz Yağlı Pehlivan Güreşlerini çok sayıda güreşsever ilgiyle izledi.

Marmaris’te hedef sıfır atık

Atık Getirme Merkezi kuran Marmaris Belediyesi tarafından, ilçenin üç noktasına mobil atık getirme merkezi konuşlandırıldı.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ KUR’AN KURSUNDAN, GÜZEL OKUMA YARIŞMASI

Kur'an kurslarına katılımı artırmak, hafızlık eğitimini ve Kur'an-ı Kerim'i yüzünden güzel okumayı teşvik etmek amacıyla hafızlık eğitimi verilen Kur'an kurslarında okuyan öğrenciler arasında Kur'an-ı Kerim'i Yüzünden Güzel Okuma Bölge Yarışması Muğla İl Müftülüğü ev sahipliğinde Fethiye Müftülüğü Karaçulha 15 Temmuz Şehitleri Kur’an Kursunda gerçekleştirildi.

Muğlaspor’dan sağ bek takviyesi

Bölgesel Amatör Lig'de (BAL) iddialı bir kadro kuran Muğlaspor, son olarak Çine Madranspor forması giyen 25 yaşındaki sol bek Adnan Erdem'i kadrosuna dahil etti.

Köyceğiz’de camiler çocuklar ile şenlendi

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde Yaz Kuran Kurslarına gelen çocuklar camileri şenlendirdi.

Yaz Kur'an kursları açıldı

Yaz ayına girilmesiyle birlikte Kur’an kursları açıldı. 27 Haziran itibariyle 4-6 yaş grubu için Yeni Hamidiye Cami’nde Kur’an kursu başladı.

60 Yaşından Sonra Fethiye Müftülüğü’nde Kur’an Öğrendi

Fethiye Müftülüğü’nde 3 haftadır Kur'an kursuna devam eden 61 yaşındaki Meral Özden, azmi sayesinde Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendi.

Köyceğizli minikler için Kuran'a geçiş töreni düzenlendi

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde Kur'an-ı Kerim okumaya başlayan minikler için tören yapıldı.

Konut Kredisi Paketleri Açıklandı

Ev alma hayali kuranlara yönelik olarak müjde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Bakanlar Kurulu toplantısında aldıkları kararları açıkladı. Erdoğan, konut alacaklara yönelik iki kredi kampanyası yapıldığını duyurdu. Vatandaşlar yüzde 0.89 ve 0.99 faiz oranlarıyla 10 yıl vadeli olarak 2 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek.

Köyceğizli minikler için Kuran’a geçme töreni yapıldı

Muğla'nın Köyceğiz İlçesi Müftülüğü, Toparlar 4-6 yaş gurubu Kuran Kursu öğrencilerine Kur'an-ı Kerime geçme töreni gerçekleştirildi.

Küçük Dibekdere’de iftar yemeği

Küçük Dibekdere mahallesinde düzenlenen iftar programa Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke'nin yanı sıra, AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, İlçe Emniyet Müdürü Nedayi Atakan, İlçe Müftüsü Yusuf Yaşar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Cihan Kuran, Küçük Dibekdere Mahalle Muhtarı Hasan Akdeniz, Büyük Dibekdere Mahalle Muhtarı Ahmet Acar, AK Parti İlçe Başkanı Emin Çelik, mütevelli heyeti ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hafızlar Türkiye finallerine gitmek için yarıştılar

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Hafızlık Bölge Yarışması 8.Bölge Finalleri 15 Temmuz Şehitleri Kuran Kursu’nda yapıldı. Düzenlenen finallerde 23 öğrenci Mayıs Ayı’nda yapılacak olan Türkiye Finalleri’ne gitmek için yarıştı.

Köyceğiz Müftülüğü personellerine seminer düzenlendi

Muğla'nın Köyceğiz Kaymakamlığı himayelerinde 2022 yılı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele faaliyetleri kapsamında; İlçe Müftülüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Sosyal Hizmet Merkezi işbirliğinde İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kuran Kursu öğreticilerinden oluşan Köyceğiz Müftülüğü personellerine 'Aile İçi Şiddet ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konularında seminer gerçekleştirildi.

Köyceğiz’de vatandaşlar Kur’an-ı Kerimi öğrenmenin mutluluğunu yaşadılar

Muğla'nın Köyceğiz İlçe Müftülüğüne bağlı Toparlar Merkez Camii ile Pınar Akyaka Camiinde Diyanet İşleri Başkanlığının, 'Camilerde Kur'an Öğretimi Programı' kapsamında açılan Kuran-ı Kerimi öğrenme kursuna katılan kursiyerler kurs sonunda bitirme belgelerini aldılar.

Köyceğiz’de müftülük personellerinden cami tadilatına destek

Muğla'nın Köyceğiz İlçe Müftülüğünde görevli İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kuran Kursu hocalarından oluşan yaklaşık 60 kişilik din görevlisi ve müftülük personeli Merkez Hacıbey Camii'nin halılarının yenilenmesi için 27 bin 250 TL tutarındaki ilk yardımı yaparak temsili çeki İlçe Müftüsü Ahmet Karagöze teslim etti.

Sağır, Başkanlığa yeniden aday

Büyükşehir yasasıyla birlikte ilçe olan Seydikemer’de esnaf arkadaşları ile birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Odasını kuran Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır, 8 Ocak 2022 tarihinde gerçekleşecek olan 2. Olağan Genel Kurul’da tekrar aday olacak. Siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve derneklerde aktif bir şekilde yer alan Sağır, tüm esnaf ve sanatkarları gerçekleştirilecek 2. Olağan Genel Kurul’a davet etti.

Çiftçiler lokma döktürdü

Döviz kurunun artması ile yükselen üretim maliyetlere rağmen bu yükselişin ürettikleri ürünlere yansımadığını protesto etmek ve kurak geçen mevsimde yağmur yağması için dua etmek amacı ile bir araya gelen sosyal medya üzerinde kurulan Karaçulha Çiftçi Birliği üyeleri Karaçulha Sebze ,Meyve Hali’nde lokma döktürüp Kuran’ı Kerim okuttular.

Fethiye Anneleri kahvaltıda buluştu

Fethiye'de sosyal medya aracılığı ile bir araya gelen Fethiye anneleri hasret giderdi. 'Fethiye Anneleri' ismi ile sosyal medya platformu kuran Ayşe Honamlı ve arkadaşları zaman zaman bir araya gelerek çeşitli eğitici toplantılar gerçekleştiriyor. Honamlı ve arkadaşları kahvaltılı toplantıda bir araya gelerek stres attılar.

CHP’li Girgin: “İktidar Yurt Konusunda Sınıfta Kaldı”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Muğla Büyükşehir Belediyesi ile ilgili "Bir yurdun atık su sorununu dahi çözmekten acizler" sözlerine yanıt verdi. Girgin, “Ranta, talana ve sömürüye dayalı bir inşaat rejimi kuran AKP iktidarı şimdi öğrencilerimize 'yurt yok' diyor. Yok, çünkü yurt için ayrılması gereken paralar 5’li çeteye gitti. İktidar bu konuda sınıfta kaldı ama her konuda olduğu gibi iş bilmezliklerini CHP’li belediyelerin üzerine atıyorlar” dedi.

"Kur’an-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma" Yarışması İl Müftülüğünde Düzenlendi

İl Müftülüğümüzde düzenlenen “Kur’an-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma” yarışması, İl Müftüsü Yaşar Çapçı başkanlığında Müftü Yardımcısı Adnan Uğur ve Vaiz Gülsüm Toraman’dan oluşan komisyonca değerlendirildi.

15 yaşındaki çocuk 2. kattan aşağı düştü

Fethiye’de Karaçulha 15 Temmuz Şehitleri Kuran Kursunda kalan 15 yaşındaki Ahmet, dengesini kaybedince 2. Kattan aşağı düştü.

Yaz Kuran Kursu kapanış programı yapıldı

Fethiye Merkez Saruhan Camii 2020-2021 Yaz Kuran Kursu kapanış programı; 25 kız 25 erkek öğrenci ve velilerin katılımıyla gerçekleşti.

Hafızlık Tespit Sınavı yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Eğitim Merkezi/Dini Yüksek İhtisas Merkezleri’nde yapılan hafızlık tespit sınavları, pandemi sebebiyle tüm illerde yapıldı. Muğla İl Müftülüğünde yapılacak olan hafızlık tespit sınavı, Karaçulha 15 Temmuz Şehitleri Kuran Kursu’nda gerçekleştirildi.

Hayko Cepkin, Kaymakam Eyüp Fırat’ı ziyaret etti

Fethiye’de ekstrem sporları firması kuran Hayko Cepkin, Kaymakam Eyüp Fırat’ı makamında ziyaret etti.

Ekstrem Sporları Firması Kuran Hayko Cepkin FTSO üyesi oldu

Adrenalin sporlarına tutkusuyla bilinen rock müzik sanatçısı Hayko Cepkin, Muğla'nın Fethiye ilçesi'de ekstrem sporları firması kurarak Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) üyesi oldu. Hayko Cepkin, tandem yamaç paraşütü, yelken kanat ve serbest atlayış sporlarının yapılacağı firması aracılığıyla ünlü isimleri Fethiye'de ağırlamaya hazırlanıyor.

ÖĞRENCİLERİN KANDİLİNİ TEBRİK ETTİ

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat beraberinde Fethiye Müftüsü Kamil Oktay ile beraber, Mevlit Kandili dolayısıyla Karaçulha 15 Temmuz Şehitleri Erkek Kuran Kursu’nda düzenlenen kandil programına katıldı.

Menteşe Belediyesi'ne 'Sıfır Atık' Belgesi

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş 'Sıfır Atık Projesi' hakkında yaptığı açıklamada, 'Belediyemiz tarafından Sıfır Atık Projesi kapsamında kaynağında ayrı toplanan atıklar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş lisanslı firmalara veriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Entegre Çevre Bilgi Sistemi (EÇBS) üzerinden yaptığımız Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi başvurumuz, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce incelenerek sistem üzerinden onaylandı. Belediyemiz 'Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi' almaya hak kazandı. Sıfır Atık Belgesi, öncelikle sıfır atık konusunda kendi bünyesinde çalışma ekibini oluşturan, yönetmelikte belirtilen değerlendirilebilir atıkların ayrı toplama sistemini kuran, sıfır atık sisteminin kurulması ve işletilmesine ilişkin eğitimlerini tamamlayan, sıfır atık bilgi sistemine kayıt olarak veri girişi sağlayan kurum, kuruluş ve mahalli idarelere veriliyor. Biz bu kriterlerin hepsini tamamladık ve Menteşe Belediyesi olarak başarıyla uyguladık. Başkanlık binamız ve ek hizmet binamız için 2 ayrı 'Sıfır Atık Belgesi' almaya hak kazandık. Geri dönüşümü çok önemsiyoruz ve bu konuda elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Bu nedenle, bu konuda böylesine önemli bir belgeyi almaktan mutlu ve gururluyuz' dedi.

Somali’de Fethiye Sanayi Su Kuyusu

Kamu yararı olarak hizmet veren ve 2013 yılından beri faaliyet gösteren Hayrat İnsani Yardım Derneği Fethiye Koordinatörlüğü, başta Somali olmak üzere pek çok Afrika ülkesinde susuzluğu gidermek için 18 su kuyusu açtırırken düzenlenen kampanyalarla yüzlerce Müslümana Kuran-ı Kerim desteği sağladı.

154 bin ton atık geri kazandırıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin ödüllü projelerinden ve 'Etkin Belediye Proje' yarışmasında birinci olan 'Geleceğimiz İçin Geri Dönüşüm Projesi' bugüne kadar 154 bin ton atığın geri kazanımını sağladı. 2016 yılında Muğla genelinde oluşan Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının geri kazanımının sağlanması amacı ile geri kazanım tesisi kuran Büyükşehir Belediyesi bu projesi ile hem çevreye hem bütçesine katkı sağladı.