Ftso Haberleri

Ftso Haberleri

KAYMAKAM KARAMAN: “FETHİYE TURİZMDE BİR DERYA”

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Fethiye Turizm Konseyi toplantısına başkanlık yapan Fethiye Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Fethiye’nin turizm değerleri açısından derya olduğunu belirterek, bölgenin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımı için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

ÜRETİCİLERE, İNCİR YETİŞTİRİCİLİĞİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), coğrafi işaretli ürünler başta olmak üzere Fethiye ve Seydikemer’in tarımsal ürünlerinin ön plana çıkması için çalışmalarına devam ediyor. FTSO tarafından Aydın İncir Araştırma Enstitüsü’nde yetişen 2500 Fethiye Kaya inciri fidanının dağıtımının ardından çevrimiçi ‘İncir Yetiştiriciliği’ eğitimi verildi.

2500 FETHİYE KAYA İNCİRİ FİDANI ÜRETİCİLERE DAĞITILDI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından coğrafi işaret tescil belgesi alınarak Aydın İncir Araştırma Enstitüsü’nde üretilen 2500 Fethiye Kaya İnciri fidanı Seydikemer’de üreticilere dağıtıldı. Coğrafi işaret tescili ile birlikte bölgemize özgü Fethiye Kaya İnciri’nin değeri hızla artarken, geçen yıl toprakla buluşturulan 1500 fidan ile birlikte Fethiye ve Seydikemer’de dikilmek üzere dağıtılan fidan sayısı 3500’e ulaştı. 

MUĞLA APİTERAPİK ARICILIK ÜRÜNLERİ İŞLEME VE AR-GE, İNOVASYON MERKEZİ ŞİRKETİ KURULDU

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) ortağı olduğu “Muğla Apiterapik Arıcılık Ürünleri İşleme ve Ar-Ge, İnovasyon Merkezi- Apimuğla ” şirketi Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın da katıldığı törenle kuruldu. 

FTSO, BASIN EMEKÇİLERİYLE KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), Fethiye’de ve Seydikemer’deki basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kahvaltılı etkinlikle kutladı. FTSO Meclis Başkanı Kemal Hıra ve Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı tüm basın emekçilerinin, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, başarılar diledi. 

SEYDİKEMER TARIMA DAYALI İHTİSAS (SÜT SIĞIRCILIĞI) OSB ARAZİSİ SATIN ALINDI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) öncülüğünde Seydikemer’in Çobanisa Mahallesi’nde kurulacak Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas (Süt Sığırcılığı) Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) kurulacağı 1143 dekar arazi, tüzel kişilik tarafından satın alınarak projede önemli bir eşik daha aşıldı. Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında Muğla’da gerçekleştirilen toplantıda müteşebbis heyet tarafından satın alma sürecine ilişkin değerlendirmeler yapılırken, bundan sonraki aşamada haritaların çıkarılacağı, zemin etüdünün tamamlanacağı ve projenin imar planının hazırlanacağı kaydedildi. Toplantıya katılan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, projenin büyük bir hızla devam ettiğini belirterek, bu aşamaya gelinmesinde emeği geçen başta Muğla Valisi Orhan Tavlı olmak üzere tüm paydaşlara teşekkür etti.

İLK YARDIM EĞİTİMİNDE BAŞARILI OLAN 21 KİŞİ BELGE ALDI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) düzenlediği ilk yardım eğitimine katılan ve başarılı olan 21 kişi belge aldı. Cankurtaran Tıp Hizmetleri Hekimi Göksal Bulut tarafından verilen ve iki gün süren ilk yardım eğitiminin ardından katılımcıların yazılı ve uygulamalı iki aşamalı sınav sonrası aldıkları ilk yardım belgeleri 3 yıl geçerli olacak.

FTSO’DAN, VİZE OFİSİ MÜJDESİ

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda (FTSO) vize işlemleri, Mart ayından itibaren yeniden başlayacak. FTSO tarafından 2019 yılında verilen vize hizmetine pandemi nedeniyle zorunlu olarak sona erdiğini hatırlatan Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Israrlı girişimlerimiz vize hizmetimizi bir adım daha ileriye götürüyoruz. Yunanistan İzmir Başkonsolosu Despoina Balkiza ile Kosmos Vize Hizmetleri şirketinin destekleri sonucu Odamızda vize ofisi açıyoruz. 2023 Mart ayından itibaren üyelerimizin ve bölge sakinlerinin vize işlemleri için kilometrelerce mesafe kat etmesine gerek kalmadan vize işlemlerini Odamızda kolaylıkla gerçekleştirilecek.” dedi. Başkan Çıralı, desteklerinden dolayı Yunanistan İzmir Başkonsolosu Despoina Balkiza’ya da teşekkür etti.

FTSO’DA KOSGEB DESTEKLERİNE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda (FTSO) Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muğla Müdürlüğü tarafından KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, FTSO personelinin KOSGEB ile işbirliği halinde girişimcilerin desteklerden yaralanabilmesi için çalıştığını söyledi.

FTSO’DAN KAYMAKAM KARAMAN’A ZİYARET

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) yönetimi, Fethiye Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman’ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti.

 İNSAN TANIMA SANATI VE ZOR İNSANLA BAŞA ÇIKMA EĞİTİMİ 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda (FTSO) ‘İnsan Tanıma Sanatı ve Zor İnsanla Başa Çıkma Eğitimi’ düzenlendi. 

FTSO’DAN ANITKABİR ZİYARETİ

FTSO Meclis Başkanı Kemal Hıra, Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Meclis Başkanlık Divanı Üyeleri Bayram Kiremitli, Nihat Oran, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ramazan Dim, Muhammet Kökten, Sayman Üye Süleyman Uysal, Yönetim Kurulu Üyeleri Süleyman Kaya, Muhsin Gümüş, Veli Önver, Halil İbrahim Öztürk, Emre Başaran, Meclis Üyeleri Halef Savukduran, Can Yılmaz, Erol Aksoy, Bilal Göksu, Ramazan Sıtkı Gümüşhan, Yenal Yelken, Ertuğrul Gürkan, Yücel Özdemir, Mustafa Demirhan, Ayfer Kıvrak, Fatih Tunç, Akif Milaslıoğlu ve Oda Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu’dan oluşan heyet, Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e ziyarette bulundu.

KIRSAL KALKINMA DESTEKLEMELERİ HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliği yaptığı toplantıda Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü uzmanları, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında verilen destekler hakkında üreticilere bilgi verdi.

FETHİYE, HOLLANDA VE ALMANYA FUARLARINDA TANITILACAK

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Fethiye Turizm Konseyi toplantısında, 11-15 Ocak 2023 tarihleri arasında Hollanda’da gerçekleştirilecek Vakantiebeurs UTRECHT Fuarı ile 7-9 Mart 2023 tarihleri arasında Almanya’da gerçekleştirilecek ITB BERLIN Fuarı’nda Fethiye’nin tanıtılması kararı alındı.

FTSO’DA KURUM İTİBARI EĞİTİMİ

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda (FTSO) meclis üyeleri ve çalışanlara yönelik ‘Kurumsal İtibar Eğitimi’ düzenlendi.

KGK 3’ÜNCÜ EGE BÖLGE TOPLANTISI MUĞLA’DA DÜZENLENDİ

TOBB KGK Ege Bölge Toplantısının üçüncüsü MUTSO ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya Muğla, Kütahya, Uşak, Denizli, Manisa ve Aydın Kadın Girişimciler Kurulu başkanları ve üyeleri katıldı. 

FTSO VE FETOB YÖNETİMİ TURİZM SEKTÖRÜNDEKİ SON GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nı (FTSO) ziyaret eden Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Uysal ve Yönetim Kurulu üyeleri, yeni FTSO yönetimine hayırlı olsun dileklerini iletti. Görüşmede 2022 turizm verileri, konaklama sektörüne yönelik vergilerin kaldırılması, yurt dışından uçak seferleri ve 2023 turizm sezonunun sorunsuz başlamasına yönelik alınabilecek tedbirler hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. 

CHP’Lİ VEKİLLERDEN FTSO’YA ZİYARET

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nı (FTSO) ziyaret eden CHP Muğla milletvekilleri Mürsel Alban ve Burak Erbay, Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ve yeni FTSO yönetimine başarı dileklerini iletti. Ziyarette kaçak yapılaşma, imar sorunu, koyların korunması ve ekonomiyle ilgili sorunlar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLER SEMPOZYUMU’NDA BÖLGEMİZİN ÜRÜNLERİ ANLATILDI

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen ‘Uluslararası Coğrafi İşaretler Sempozyumu’na Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Dış Ticaret ve Sanayi İşlemleri Sorumlusu, aynı zamanda FTSO Coğrafi İşaretler yetkilisi Özge Ertürk Hakanoğlu konuşmacı olarak katıldı. FTSO tarafından coğrafi işaret tescili gerçekleştirilen Seydiler Kilimi, Fethiye Kaya İnciri ve Fethiye Tahini’nin üretiminin arttırılmasına ilişkin hedefleri katılımcılarla paylaşan Hakanoğlu, ürünlerin ekonomik yönden üreticilere, firmalara ve bölgeye katkıları hakkında sunum yaptı.

DALAMAN-ÜSKÜP UÇAK SEFERLERİ TURİST AKIŞINI BAŞLATACAK 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) kardeş odası Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) ile birlikte düzenlediği iş geliştirme programı kapsamında Kuzey Makedonya’dan Fethiye’ye gelen tur operatörleri FTSO’da düzenlenen toplantıda izlenimlerini anlattı. 

FETHİYE BALKAN ÇANAĞINDAN TURİSTLERİ AĞIRLAMAYA HAZIRLANIYOR

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) kardeş odası Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) ile birlikte düzenlediği Kuzey Makedonya ve Balkan ülkeleriyle Fethiye arasında turizm tanıtımı programı kapsamında Makedonya’daki tur operatörleri, Fethiye konaklama sektörü temsilcileri bir araya geldi.

ERKEKLER, KADINLAR İÇİN YÜRÜDÜ

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında erkekler, kadınlar için yürüdü. Yürüyüşte kadınları temsilen Kesikkapı Mahalle Muhtarı Süzen Taşar yer aldı. 

FTSO MESLEK KOMİTELERİ ORYANTASYON TOPLANTISI YAPILDI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) yönetim organları oryantasyon toplantısında 15 Ekim seçimleriyle belirlenen yeni meslek komiteleri üyelerine, odanın işleyişi, görevleri, komitelerin çalışma sistemi ve birimlerin sorumlulukları konularında detaylı bilgi verildi.

FETHİYE TURİZM KONSEYİ TOPLANTISINDA EMITT VE LONDRA FUARLARI KONUŞULDU

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Fethiye Turizm Konseyi toplantısında, 08-11 Şubat 2023 tarihleri arasında gerçekleştirecek 26. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na (EMITT) katılım ve Londra Turizm Fuarı’na ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

BAŞKAN OTGÖZ FTSO’YU ZİYARET ETTİ

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nı (FTSO) ziyaret ederek 15 Ekim’de gerçekleşen FTSO organ seçimleri sonrası güven tazeleyen FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ve yeni FTSO yönetimini tebrik etti. 

FTSO 11 NOLU MESLEK KOMİTESİ ÖLÜDENİZ’İN SORUNLARINI KONUŞTU

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) 11 Nolu Kuyum Tekstil, Ayakkabı Toptan ve Perakende Meslek Komitesi üyeleri, Ölüdeniz Mahallesi’ndeki sorum ve çözüm önerilerini konuşmak üzere bir araya geldi.

SGK MÜDÜRÜ, FTSO MECLİS ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) Ekim ayında yapılan organ seçimlerinin ardından FTSO’nun yeni meclisi, Meclis Başkanı Kemal Hıra’nın başkanlığında ikinci toplantısını yaptı. Sosyal Güvenlik Kurumu Fethiye İlçe Müdürü Osman Akbeyaz, meclis üyelerine SGK uygulamaları ve teşvikleri hakkında bilgi verdi.

‘FETHİYE’DE SPOR TURİZMDE REKOR’ PROJESİ BAŞARIYLA TAMAMLANIYOR

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) 2021 Teknik Destek Programı kapsamında hibe aldığı ‘Fethiye’de Spor, Turizmde Rekor” projesine ilişkin Gezimanya Kurucu Ortağı ve Proje Danışmanı Murat Özbilgi tarafından FTSO Yönetim Kurulu’na sunum yapıldı.

FTSO, MESLEKİ EĞİTİMDE SOMUT ADIMLAR ATIYOR

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) Fethiye Mustafa Kemal Teknik Anadolu Lisesi (Mustafa Kemal MTAL) ile imzaladığı Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamında çalışmaları hız kazandı.

BAŞKAN SOYDEMİR'DEN FTSO'YA ZİYARET

Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soydemir, Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek 15 Ekim’de gerçekleşen organ seçimleri sonrası güven tazeleyen Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ve yeni Oda yönetimini tebrik etti.