Ekosistem Haberleri

Ekosistem Haberleri

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ÇİFTÇİLERE KREDİ MÜJDESİ

Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere 3 ayrı kredi müjdesi verdi.

KIYI VE DENİZ EKOSİSTEMLERİ ÇALIŞTAYI SONA ERDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Dalaman'da düzenlenen 'Ortak Geleceğimiz Denizlerimizi Korumak Amacıyla Kıyı ve Deniz Ekosistemlerinin Korunması ve Yönetimi Mapa-Şamandıra Uygulama Modellerini Tanıtma' çalıştayı sona erdi.

DENİZ KAPLUMBAĞALARI ÖZGÜRLÜĞE KULAÇ ATTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde başlatılan proje çerçevesinde Muğla İztuzu Plajı'nda aralarında tedavisi tamamlanan, uydu cihazı takılan ve kuluçka dönemini tamamlayan yavru deniz kaplumbağaları da olmak üzere aynı anda 10 deniz kaplumbağası denize bırakıldı. Türkiye genelindeki 5 plajda son 2 yılda denize ulaşan yavru sayısının 216 bine ulaştığı bu durumun da ekosistem açısından sevindirici bir gelişme olduğu kaydedildi.

MUĞLA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ EKOSİSTEM ŞUBE MÜDÜRÜ GÖREVE BAŞLADI

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde Ekosistem Hizmetleri Şube Müdürü olarak atanan Çetin Akkaya görevine başladı.

Coğrafya öğrencileri Gökova Körfezi’nde arazi çalışması gerçekleştirdi

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencileri, Dr. Öğretim Üyesi Selahattin Akşit ve Doç. Dr. Cennet Şanlı koordinesinde Gökova Körfezinde (Sakar Tepe, Akyaka, Marmaris, İçmeler ve Turunç güzergahı)'nda 'Kıyı Jeomorfoloji ve Yangın Ekosistemi' konulu uygulamalı arazi çalışması gerçekleştirdi.

Ekosistem tabanlı fonksiyonel orman amenajman planı ve haritalarının yapım işlerine ait danışmanlık hizmeti alınacak

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr'de yer alan ilana göre; etüd proje hizmeti alınacak.

Ekosistem tabanlı fonksiyonel orman amenajman planı ve haritalarının yapım işlerine ait danışmanlık hizmeti alınacak

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr'de yer alan ilana göre; etüd proje hizmeti alınacak.

Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü’nde temizlik çalışmalarına devam ediliyor

Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü'nde ekosisteminin korunmasına yönelik başlatılan çalışmalar kapsamında temizlik çalışmaları devam ediyor.

Deniz patlıcanında kota 40 kilo

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından deniz ekosistemimizin önemli bir parçası olan deniz patlıcanlarına (Deniz Hıyarı) zarar vermeyecek şekilde, ticari amaçlı su ürünleri avcılığının düzenlenmesi hakkında tebliğ ile İzmir, Aydın, Muğla illerinin kapsayan ve koordinatları belirtilen alanlarda 1 Kasım-31 Mayıs tarihleri arasında deniz patlıcanı avcılığı yapılmasına izin verildi. Deniz patlıcanı avcılığında kotayı aşanların avcılık izin belgelerinin iptal edileceği belirtildi.

Aydınlı doğaseverler Milas'ın güzelliklerini keşfetti

Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD) tarafından Milas Karya Antik Kenti'ne gezi düzenlendi. Programa katılanlar UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Beçin Kalesi'nden başlayan doğaseverler, Beçin Kalesi önünde rehber Yeşim Cinbaş tarafından kale ve çevresiyle ilgili bilgi edindikten sonra kaleden Milas Ovası'nı seyretti.

Dalyan’da su altı temizliği

Dalyan Kanalı ekosisteminin korunmasına yönelik başlatılan çalışmalar kapsamında su altı temizliği yapıldı.

BİLSEM Öğrencileri TÜBİTAK Bilim Kampında

Muğla Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri İstanbul'da TÜBİTAK tarafından desteklenen ve fonlanan Ekosistemler Arası Bilime Yolculuk isimli kampta doğa ve bilim eğitimi alıyor. 26 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında düzenlenen kampa projenin uzmanları arasında yer alan Fen Bilimleri Öğretmeni Ayçin Ünal başkanlığında katılan BİLSEM öğrencileri hem bilimsel meraklarına cevap arıyorlar, hem de doğayı keşfediyorlar.