Edebiyat Haberleri

Edebiyat Haberleri

MUSTAFA ÖZBAY EDEBİYAT ÖDÜLÜ SAHİBİNİ BULDU

Yazar ve Şair Mustafa Özbey işbirliği, Menteşe Belediyesi katkıları ile Türk edebiyatını desteklemek ve öykü yazarlarını teşvik etmek amacıyla düzenlenen 'Günce Yayınları Mustafa Özbey Edebiyat Ödülü' töreni Menteşe Belediye Tiyatrosu Ayhan İçöz salonunda gerçekleşti.

MUSTAFA ÖZBEY EDEBİYAT ÖDÜLÜ SAHİBİNİ BULUYOR

Menteşe Belediyesi katkıları ile Türk edebiyatını desteklemek ve öykü yazarlarını teşvik etmek amacıyla 'Mustafa Özbey Edebiyat Ödülü' sahibini buluyor.

COŞKUN KARABULUT'UN ŞİİRLERİ ÖZBEKİSTAN' DA BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Yaşamını Fethiye' de sürdüren Gazetemiz köşe yazarı Coşkun Karabulut' un şiirleri, Özbekistan' da Türk Dünyası Edebiyat literatürüne girdi.

MENTEŞE BELEDİYESİ KİTAP FUARI AÇILDI

Menteşe Belediyesi 7'inci Kültür ve Sanat Şenliği çerçevesinde düzenlenen 'Kitap Fuarı' açıldı. Menteşe Sınırsızlık Meydanında açılan fuara 300 yayın evi, 30 bin kitapla katılıyor.

MUĞLA'DAKİ ARKEOLOJİK ÇALIŞMALAR DEĞERLENDİRİLDİ

Muğla Valisi Orhan Tavlı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığını ve Arkeoloji Bölümünü ziyaret ederek, kazı başkanları ile bir araya geldi.

Oktay Akbal Edebiyat Ödülü başvuruları başladı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Oktay Akbal Edebiyat Ödülü, Cumhuriyet'in 100. Yılının kutlanacağı 2023 yılında, 'Cumhuriyetin 100. Yılı' konu başlığıyla deneme-köşe yazısı dalında yazılmış eserlere verilecek.

KÜLTÜR, SANAT VE EDEBİYAT EVİ ULUSLARARASI RESİM SERGİSİ AÇILDI

Fethiye Kültür, Sanat Ve Edebiyat Evi açıldı. Yoğun katılımın olduğu açılış töreninde birbirinden değerli eserler sergilenirken saz sanatçısı Ali Noyin misafirlere keyifli anlar yaşattı.

Tazeleme Üniversitesi kitabı okuruyla buluştu

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Tuna'nın kaleme aldığı Muğla Tazelenme Üniversitesi kitabının tanıtım, söyleşi ve imza günü düzenlendi.

Uluslararası Felsefe konferansı başladı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü tarafından 'Kültürlerarası Karşılaşmalar' temasıyla Uluslararası Felsefe Konferansı başladı.

Coğrafya öğrencileri Gökova Körfezi’nde arazi çalışması gerçekleştirdi

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencileri, Dr. Öğretim Üyesi Selahattin Akşit ve Doç. Dr. Cennet Şanlı koordinesinde Gökova Körfezinde (Sakar Tepe, Akyaka, Marmaris, İçmeler ve Turunç güzergahı)'nda 'Kıyı Jeomorfoloji ve Yangın Ekosistemi' konulu uygulamalı arazi çalışması gerçekleştirdi.

Kültür ve Sanat buluşması devam ediyor

5. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması söyleşiler ile devam ediyor.

Edebiyatçılar, Fethiye’de buluştu

Fethiye Belediyesi’nin destekleri ile Fethiye Edebiyat Grubu tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması etkinliği başladı. Düzenlenen etkinlik 18 Mayıs’a kadar devam edecek.

Halikarnas Balıkçısı'nı anma şenliği

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Livaneli Vakfı ve Bodrum Belediyesi tarafından “Akdeniz Edebiyat Günleri” düzenlendi. İki gün sürecek olan edebiyat günlerinin açılışı 15 Nisan akşamı yapıldı.

Bodrum edebiyat, kültür ve sanatla dolu bir hafta geçirecek

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 15-20 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 'Akdeniz Edebiyat Günleri-Dünya Merhaba Günü-Halikarnas Balıkçısı Anma Etkinlikleri' basın toplantısı Trafo Kafe Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapıldı. Toplantıda konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 'Bu kadim mirasa sahip çıkmak için çalışıyoruz dedi.

Yatağan'da "Safahatta İstiklal ve Diriliş" adlı konferans gerçekleştirildi

İstiklal Marşı'nın Kabul Edilişinin 101. Yıl dönümü kapsamında Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'u, fikir hayatını ve eserlerini öğrencilere anlatabilmek ve milli mücadelenin destanının tüm yönleriyle içselleştirilmesini sağlamak amacıyla Muğla Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaattin Karaca'nın konuşmacı olarak katıldığı Safahatta İstiklal ve Diriliş adlı konferans düzenlendi.

Köyceğiz’de İstiklal Marşı ve önemi anlatıldı

Köyceğiz ilçesinde 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı düzenlendi. İstiklal Marşı'nın kabulünün 101. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinliği programı Köyceğiz Fen Lisesi Edebiyat Öğretmeni Fatma Giray, Sevgi Korkmaz ve Müzik Öğretmeni Özgür Kırlı tarafından Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Köyceğiz Fen Lisesi Tarih Öğretmeni Aydın Dirim yaptı.

Başarılı kadınların hayatları anlatıldı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile Fethiye Kültür Merkezinde tarihin tozlu sayfalarına adlarını yazdırmış başarılı kadınlarının sunumu yapıldı. “Kadınların Uzun İnce Yolu” isimli sunumu Fethiye Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği Üyesi ayrıca emekli Edebiyat öğretmeni olan Halis Kirdiş gerçekleştirdi.

Nazım Hikmet’in 120’inci yaş günü Bodrum’da kutlandı

Türk edebiyatı şairlerinden Nazım Hikmet Ran'ın 120'inci doğum günü, Bodrum Belediyesi'nin düzenlediği çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Şiirleri tez konusu oldu

1990 yılından bu yana yazdığı 10 şiir kitabında toplayan Şair-Yazar Coşkun Karabulut Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Son Sınıf Öğrencisi’nin okulunu bitirme tezi oldu.

Mehmet Akif İnan’ın 22’nci vefat yılı

Edebiyat dünyasında 'Kudüs Şairi' olarak da nam salan Eğitim Bir-Sen'in kurucu genel Başkanı Mehmet Akif İnan, vefatının 22'inci yılında anılıyor.

Fethiye Edebiyat Grubu İmza Günü’nde buluştu

Şair Ali Talaş Her Telden Şiirler işimli ilk şiir kitabı için imza günü düzenledi.İmza günü Çalış Yörük Çadırı’nda yapıldı.

Likya Kültür Sanat Günleri Yazar Kadınlarla Okuyucuları Buluşturdu

Likya Kültür Sanat Etkinlikleri’nde, yazar kadınlar Fethiyelilerle bir araya geldi. İnci Aral, Pelin Batu ve Mehtap Meral’in gerçekleştirdiği ‘Edebiyatta Kadın’ söyleşisi yoğun ilgiyle karşılandı. Söyleşi esnasında İnci Aral, kasım ayında çıkacak olan yeni kitabından söz etti.

Barış İnce ve Latife Tekin, Fethiye’de buluştu

Fethiye Likya Günleri Etkinlikleri, Edebiyat Atölyesi, ‘yazmanın serüveni’ söyleşisiyle devam etti. Barış İnce’nin moderatörlüğünde Latife Tekin’in konuşmacı olarak katıldığı söyleşiye ilgi yoğun oldu.

Ataol Behramoğlu Likya Kültür Sanat Günleri’nde Sevenleriyle Buluşacak

Fethiye Belediyesi tarafından düzenlenen Likya Kültür Sanat Günleri, kapılarını edebiyatseverlere açtı. Kitapları, yazarları ve okurları edebiyat üzerinden bir araya getiren etkinliklerin ikinci gününde Ataol Behramoğlu ve Mehtap Meral, ‘Şiir ve İnsan’ konulu söyleşi eşliğinde okurlarıyla buluşacak.

Bodrum Edebiyat Atölyesi Günleri devam ediyor

Bodrum Belediyesi ve Edebiyat Atölyesi Dergisi'nin ortak düzenlediği 'Bodrum Edebiyat Atölyesi Günleri' Umurça Park'ta gerçekleştirilen Ercan Kesal ve Barış İnce'nin Edebiyat ve Sinema üzerine söyleşisiyle devam etti. Söyleşi öncesinde Ercan Kesal'ın Nasipse Adayız filminin gösterimi gerçekleştirildi.

Fethiye Edebiyat Grubu kardeş ülke Azerbeycan’da

Fethiye Edebiyat Grubu ve edebiyatseverlerden oluşan 17 şair Azerbaycan Bakü’ye gitti. Okurları ile buluşan Fethiye Edebiyat Grubu üyeleri birçok programa katıldılar.

Zülfü Livaneli edebiyatseverlerle buluştu

Bodrum Belediyesi ve Edebiyat Atölyesi Dergisi'nin ortak düzenlediği 'Bodrum Edebiyat Atölyesi Günleri' devam ediyor. Etkinlik kapsamında düzenlenen Zülfi Livaneli söyleşisinde Livaneli, Bodrumluları 'Ey özgürlük' diyerek selamladı.

Bodrum edebiyat atölyesi günleri’ başladı

Bodrum Belediyesi ve Edebiyat Atölyesi Dergisi işbirliği ile düzenlenen, 13 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan 'Bodrum Edebiyat Atölyesi Günleri' başladı.

Kültür ve sanatın kalbi Bodrum’da atacak

Bodrum Belediyesi ile Edebiyat Atölyesi Dergisi iş birliği ile 13 Eylül-2 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek olan 'Bodrum Edebiyat Atölyesi Günleri' kentte kültür ve sanat şöleni yaşatacak. Birbirinden değerli yazar, sinema emekçisi ve edebiyatçı, düzenlenecek atölye ve söyleşilerde sanatseverlerle buluşacak.

Özbekistan'ın tanınmış şairi Xosiyet Rustem Fethiye' de

Özbekistan'ın tanınmış şairlerinden Xosiyet Rüstem Fethiye Edebiyat Grubunun davetlisi olarak söyleşi ve kitap imza için Fethiye' ye geldi.