Düzenleme Haberleri

Düzenleme Haberleri

ORMAN KÖYLÜSÜNE YÜZDE 70 İNDİRİM

Orman Kanununda yapılan yeni düzenleme ile orman yakmanın cezası arttırılırken, orman köylüsüne yakacak ve kullanma gayeli kereste yüzde 70 indirimli verilecek.

ORTACA’DA ÇEVRE TEMİZLİK VE DÜZENLEMESİ DEVAM EDİYOR

Muğla’nın Dalyan ve İztuzu sahili ünlü Ortaca ilçesinde daha yşil ve yaşanabilir bir kent çalışmaları çerçevesinde çevre temizliği çalışmaları devam ediyor.

DALYAN YAZ SEZONUNA HAZIRLANIYOR

Muğla’nın dünyaca ünlü tatil beldesi Ortaca’nın Dalyan Mahallesinde Ortaca Belediyesi tarafından yürütülen çevre düzenlemesi çalışmaları yaz sezonuna hazırlanıyor.

EYT DÜZENLEMESİ MECLİSTEN GEÇTİ

 Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM yeniden açılırken, ilk gündem maddesi milyonların heyecanla beklediği EYT düzenlemesi oldu.

GİRGİN: ESNAFI EYT KAPSAMINA ALMAMAK İÇİN Mİ YAPILANDIRMA KAPSAMINA ALMIYORSUNUZ?

Dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda vatandaşların kamuya yönelik borçlarını yapılandıran kanun görüşmeleri yapıldı. CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin, borçları yapılandırılmayan esnafın EYT düzenlemesinde kapsam dışı kalacağını vurguladı.  Girgin şunları söyledi: 

FETHİYE BELEDİYESİ SOKAK HAYVANLARINA DESTEK OLMAYA DEVAM EDİYOR 

Fethiye Belediyesi’nin gezici veteriner kliniği ‘VETBUS’ saha çalışmalarını sürdürüyor. Teknik düzenlemeleri tamamlanan VETBUS ile belediye barınağı ekipleri çeşitli mahallelere giderek, sokak hayvanlarına yerinde hizmet veriyor.

MUĞLA’DA EYT’LİLER SABAHIN İLK SAATLERİNDE SOLUĞU SGK’DA ALDI

Muğla'da Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi sonrası vatandaşlar sabahın ilk saatlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yolunu tuttu.

EYT DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN DETAYLAR BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor. Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır" dedi.

MUĞLA'DA TRAFİK EKİPLERİNE KAZA TUTANAĞI EĞİTİMİ

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü trafik birimlerinde görevli personele Kaza Tespit Tutanağı Düzenleme ve Kaza Yerinin Fotoğraflanması Eğitimi verildi.

FETHİYE ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ YERLEŞKESİNDE ÇEVRE DÜZENLEME İŞLERİ YAPTIRILACAK

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr'de yer alan ilana göre Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü yerleşkesinde çevre düzenleme işleri yaptırılacak.

ÇKS KAYITLARINDA YENİ DÜZENLEME

Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği tarafından, ÇKS kayıt sisteminde yeni düzenleme yapıldı.

ANTİK HALİKARNASSOS SUR DUVARLARI TURİZME KAZANDIRILDI

Muğla'nın Bodrum ilçesinde geçtiğimiz yıl çalışmalara başlanan Halikarnassos sur duvarlarının 1,5 kilometrelik temizlik ve çevre düzenlemesi bitti. Turizme kazandırılan sur duvarlarının yanlarına yapılan yürüyüş yollarıyla Bodrum'un ilk girişi olan myndos kapısına ulaşıyor. Binlerce turistin ziyaret edeceği sur duvarlarının toplam uzunluğunun ise 7.5 metre olduğu öğrenildi.

ORTACA’DA DÖNÜŞÜM DEVAM EDİYOR

Muğla'nın dünyaca ünlü Ortaca Dalyan mahallesinde Ortaca Belediyesi tarafından yürütülen Dalyan çevre düzenleme ve alt yapı çalışmaları devam ediyor.

CHP’Lİ ALBAN’DAN HEKİMLERE VE SAĞLIK EMEKÇİLERİNE DESTEK

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nün iş bırakma eylemlerine katılan 400 hekim, ebe ve hemşire hakkında disiplin soruşturması başlatılmasına tepki gösterdi. Alban, “Hekimler ve sağlık personelimiz anayasadan kaynaklı sendikal haklarını kullanmışlardır. Sendika Özgürlüğü ve Örgütlenme Hakkının korunmasına ilişkin yasal düzenlemeyi ihlal eden bu soruşturma işlemi kanuna aykırıdır. Kimse hekimler üzerinde siyasi baskı kurmaya çalışmasın” dedi.

ÇALIŞANLAR PROMOSYON ÖDEMELERİNİN YENİLENMESİ İÇİN KDK'YE BAŞVURDU

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), çalışanlara bankalar tarafından verilen maaş promosyonlarında enflasyon düzenlemesi yapılmasına ilişkin başvuruları incelemeye aldı.

OKUL SERVİSLERİNE YÖNELİK YENİ KARAR

Eğitim-öğretim yılı açılışına az bir zaman kalan Okul Servis Araçları Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. Buna göre, koltuk sensörü, 3 nokta emniyet kemeri, iç ve dış kamera, şeffaf cam şartları ilerleyen yıllara ertelendi.

GİRGİN’DEN İKTİDARA: KONUSU SUÇ OLAN PARAYI NİYE AKLIYORSUNUZ?

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, TBMM Genel Kurulu’nun son çalışma gününde, Komisyon’da tartışılmadan son dakikada bir önerge ile “varlık barışı” adı altında uzatılan kara para düzenlemesine dair değerlendirmelerde bulundu.

Türk Büro-Sen’den 3600 ek gösterge açıklaması

Türk Büro-Sen Muğla Şube Başkanlığı tarafından 3600 ek gösterge konusunda basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında 3600 ek gösterge denilen, devlet memurlarına ek gösterge artışı düzenlemesinin yalnızca belli meslek grupları için öngörülmesinin ve dar bir kapsamda ele alınmasının var olan sorunları çözemeyeceği ifade edildi.

Dolardaki sert düşüş altını da etkiledi

BDDK'nın ticari kredi koşullarında değişikliğe gitmesini ardından sert düşen dolar, altını da etkiledi. Düzenleme öncesi 1.022 lira seviyesinde bulunan altının gram fiyatı, düzenleme ile birlikte 970 lira seviyesine kadar çekildi.

Dolar 17 TL'nin altına düştü

BDDK finansal istikrarı sağlamak için Türk Lirası cinsi ticari kredilere yeni düzenleme getirdi. Bu hamle sonrası dolar sert düştü. 17.37 seviyesinde bulunan kur, kararla birlikte 16.52'ye kadar geriledi.

Basın Kanunu'ndaki değişiklikler neler getiriyor?

Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulu'na geliyor. internet haber siteleri, "Süreli Yayın" kabul edilecek ve birçok konuda alınan kararlarla çalışanların hakları güvence altına alınacak.

1 Temmuz 2023’e kadar konut kira artışı yüzde 25

Kira artışlarına sınırlama getiren yeni yasal düzenleme 11 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25'ini geçemeyecek.

Doktorlar iş bıraktı

Sağlık çalışanları haklarında yapılacak düzenlemelere ilişkin TBMM Genel Kurulu’na sunulan yasa tasarısının haklarında yeterli iyileştirme sağlamadığına dikkat çeken sağlık meslek örgütleri, Fethiye’de bir günlük iş bıraktı.

RATEM’den Ankara çıkarması

RATEM, yıllardır ısrarla talep ettiği radyo-TV yayıncılarına resmî ilan verilmesi konusu ile ilgili Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman’ın davetiyle katılım gösterilen “Basın Kanunu Düzenlemesi” toplantısında söz alan RATEM Yönetim Kurulu Başkanı M. Aydın Şerbetcioğlu, RATEM’in çalışmaları hakkında bilgi paylaşarak radyo televizyonlara resmî ilan verilmesi konusundaki görüşlerini dile getirdi.

Dalaman spor turizminde atağa geçti

Sporsever tatilciler için kolları sıvayan Hilton Dalaman, bu kapsamdaki yatırımlarını hızlandırdı. Geçen yıl 'Bisiklet dostu' unvanını alan otel, bu yıl kiteboard, windsurf, seakayak kulüp ve eğitim merkeziyle bu branşlarda hem yurtiçi hem de yurtdışında yarışlar düzenlemek için adaylıklarını tamamladı.

Çalış sezona hazır

Bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olan Çalış yenilenen yüzü ile yaz sezonuna hazır. Çalış Sahili’nden yapılan çevre düzenlemesi sonrası bambaşka bir görünüme bürünen Çalış’ta esnaflar yerli ve yabancı misafirlerini bekliyorlar.

Dalaman-Çöğmen köylülerinin yasal güvence talebi meclis gündeminde

CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Süleyman Girgin 21 Nisan 2022 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Çöğmen köylülerinin sorunun kökten çözecek yasal adımların atılmasını beklediğini ifade ederek Tarım ve Orman Bakanlığı’nı yasal düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

Öğrenci servisleri zamlandı

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlardan sonra ayakta durmakta zorlanan servis şoförlerine ve dolmuş sahiplerine bir nebze de olsa hayat verecek düzenlemeler yapıldı. Buna göre öğrenci servis ücretleri artarken dolmuşların engelli ve 65 yaş üstü gibi vatandaşların ücretsiz taşınması karşılığında devletten aldıkları gelir desteğinde iyileştirme yapıldı.

Sezon öncesi esnaf bilgilendirildi

Bodrum protokolü, sezon öncesi çarşı esnafı ile bir araya geldi. Esnafa ilçede sezon öncesi yapılacak bazı yasal düzenlemeler hakkında bilgiler verildi.

Çalışmalar kırsalda devam ediyor

Menteşe Belediyesi ekiplerinin Kafaca Mahallesinde yapılan çalışmalarında; bölgede bulunan ve uzun süredir kullanılan çok amaçlı sosyal alanda yenileme çalışmaları, Kafaca 100. Yıl İlkokulu'nda bahçe düzenleme ve boyama çalışmaları ve Kafaca'dan Dağdibi Mahallesine ulaşım sağlayan yol güzerghında beton kaplama çalışmaları yapılıyor.