Doğa Haberleri

Doğa Haberleri

MUĞLA’DA ÇINTAR MEVSİMİ BAŞLADI

Sonbahar mevsiminde yağışın bol olduğu dönemlerde yetişen doğal mantar (Çıntar) vatandaşlar tarafından toplanmaya başladı.

FETHİYE  “DOĞA DOSTU OKULLAR” PROJESİ BAŞLIYOR

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Doğa Dostu Derneği ve Habitat işbirliğiyle hayvan ve doğa sevgisi, ekolojik okuryazarlık ve geri dönüşüm bilincine katkı sunmak amacıyla yürüteceğimiz “Doğa Dostu Okullar” projemizin protokolü 10 Kasım 2022 tarihinde imzalanmıştır.

MUĞLA’DA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ KEŞFETTİ

Muğla Gençlik ve Spor Bakanlığı yurtlarında kalan öğrenciler tarih ve doğanın buluştuğu Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini gezme şansı buldu.

“ÇINTAR MANTARI” GÜN YÜZÜNE ÇIKMAYA BAŞLADI

Muğla ve çevresinde Ekim ve Kasım aylarında yağmur sonrası doğal olarak çamlık alanlarda Çıntar Mantarı gün yüzüne çıkmaya başladı. 

KALP KRİZİ GEÇİREN KORE GAZİSİNE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Günşafak Karartı ile birlikte kalp krizi geçiren Kore Gazisi Zeki Doğan Koreli’yi ziyaret etti.

SEYDİKEMER TÜRKİYE YÜZYILINA NEFES OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan kararla Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen 11 Kasım'da, Seydikemer’de de ağaç dikim etkinliği gerçekleştirildi. Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Seydikemer’de dikilen fidanların Türkiye Yüzyılına nefes olacağını söyledi.

EGE VE AKDENİZ'İN BULUŞTUĞU ORTACA KOYLARI GÖRENLERİ MEST EDİYOR

Ege ve Akdeniz'in buluştuğu tarihi ve doğal güzellikleri ile dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Ortaca'nın tanıtımı için seferberlik başlatıldı.

KAÇAK AVCILIK YAPAN İKİ KİŞİYE İŞLEM YAPILDI

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliğince av koruma ve kontrol faaliyetleri aralıksız devam ediyor.

DATÇA'DA OLTAYA CARETTA CARETTA TAKILDI

Muğla’nın Datça ilçesinde balıkçıların oltasına Caretta Caretta deniz kaplumbağası takılırken, oltadan kurtarılan kaplumbağa tekrar doğal ortamına salındı.

KARAÇULHASPOR’A KUZU BAĞIŞI

Erdoğan Hayvancılık tarafından Karaçulhaspor’a 2 adet kuzu bağışı yapıldı.

BODRUM'DA "HEMŞEHRİMİZ HERODOT HAFTASI" BAŞLIYOR

M.Ö.6. yüzyılın başlarında Halikarnassos'ta doğan Herodot'un, doğduğu topraklarda yaşatılması için Bodrum Belediyesi ile Herodot 3. Yaş Akademisi Derneği iş birliği ile hazırlanan ve bir hafta sürecek olan 'Hemşehrimiz Herodot Haftası' programının tanıtım toplantısı düzenlendi.

MUĞLA’DA ‘SAĞLIK TURİZMİ’ ÇALIŞMALARI

Ege ile Akdeniz'in buluşma noktasında bulunan, doğası, iklimi, tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan, sağlık turizminde küresel bir marka şehir olmayı hedefleyen Muğla'da Kamu özel sektör iş birliğinde devam eden sağlık turizmi değerlendirme toplantısı Vali Orhan Tavlı başkanlığında yapıldı.

KÖYCEĞİZ DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR ŞEFLİĞİ'NİN SORUMLULUK ALANLARI KONUŞULDU

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde görev yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği geniş bir alanda sorumluluklarını başarıyla yerine getiriyor.

“GERİ DÖNÜŞÜM; GERİ DEĞİL, İLERİ DÖNÜŞÜMDÜR” SERGİSİ AÇILDI

Fethiye Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından “Boş zaman yapılandırma etkinlikleri” kapsamında, 14 Ekim 2022 tarihinde Fethiye Özer Olgun Kültür Merkezi önünde  “Dönüşüm geri değil, İleri dönüşümdür”  sergisinin açılışını Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Günşafak Karartı, Fethiye Adalet Komisyonu Başkanı Abdülkadir Ungan, İlçe Emniyet Müdürü Kayhan Dadaşoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Mustafa Çiçek, Fethiye 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sebahattin Akçal, HSK Başmüfettişleri Mustafa İnanç, Gökhan Has, Ahmet Serhat Erginkanat, Adalet Bakanlığı Baş kontrolörü Ahmet Bozdoğan,İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Atmaca, İlçe Halk Eğitim Müdürü İsmail Cazağ, Denetimli Serbestlik Müdürü Mesut Akdülger, Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu üyeleri tarafından yapıldı.

FETHİYE TABİAT KADINLARI’NDAN DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Dünyanın İlk Kadın Doğa Yürüyüşü Grubu olan Fethiye Tabiat Kadınları tarafından doğa yürüyüşü gerçekleştirildi.

DATÇA’DA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ VE ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPILDI

Muğla'nın Datça ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği tarafından İnbükü Tabiat Parkı'nda gönüllüler ile birlikte doğa yürüyüşü gerçekleştirilerek çevre temizliği yapıldı.

Köyceğiz'de hayvanları koruma amacıyla farkındalık etkinliği düzenlendi

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde '4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü' dolayısıyla Köyceğiz Doğa Koruma ve Milli parklar Şefliği farkındalık etkinliği düzenledi.

MARMARİS VE DATÇA'YA YENİ NİTELİKLİ DOĞAL KORUMA ALANLARI

Marmaris ve Datça ilçelerinde 4 alan doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı olarak tescil edildi.

SEYDİKEMER TURİZMİ “PATARA KÖPRÜSÜ” İLE YÜKSELECEK

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, deniz, doğa ve kültür turizmi gibi birçok çeşitliliği içinde barındıran Seydikemer ve Kaş’ı birbirine bağlayacak bölgenin 50 yıllık hayali “Patara Köprüsü”nde çalışmaların en kısa sürede başlayacağını duyurdu.

BODRUM’UN SUALTI ZENGİNLİKLERİ BELGESEL OLUYOR  

Bodrum’un sualtı envanterinin çıkarılması, doğal ve arkeolojik güzelliklerinin tanıtılması amacıyla belgesel çekiliyor.   Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibi tarafından nisan ayında başlayan çekimler devam ediyor. Belgesel çekimi ile birlikte Bodrum’un eşsiz güzellikteki koylarında sualtının ekolojik ve arkeolojik envanteri de çıkarılacak.   

ÖLÜDENİZ'DE MAHSUR KALAN TURİST KURTARILDI

Muğla'nın Fethiye ilçesinde doğa yürüyüşü yaparken mahsur kalan turist, Jandarma Arama Kurtarma Timi tarafından kurtarıldı.

Dağ keçileri sürekli izleniyor

Muğla'nın Datça ilçesi dağlık alanlarda yaşamını sürdüren dağ keçileri Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri tarafından teknolojik cihazlar ile sürekli takip ediliyor.

ANTALYA MİLLETVEKİLİ İBRAHİM AYDIN FETHİYE’DE

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın talimatlarıyla AK Parti Teşkilat Başkanın başlattığı 2023’e doğru şehir buluşması programı kapsamında Antalya Milletvekili İbrahim Aydın Fethiye’ye geldi. 

DOĞA YÜRÜYÜŞÜNDE KAYBOLAN TURİSTLERİ JAK EKİPLERİ BULDU

Muğla'nın Fethiye ilçesinde tatil yapan yaşlı çift çıktıkları doğa yürüyüşünde kaybolurken, yaşlı çifti Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri buldu.

DATÇA’NIN 4 MAHALLESİNE ‘DOĞAL SİT ALANI’ TESCİLİ

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Muğla'nın Datça ilçesi Kızlan, Emecik, Reşadiye ve Karaköy Mahallerini 'Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı' olarak ilan etti.

TOGEMDER, KADIN AKLIYLA EKOTURİZM İÇİN MUĞLA’DA

TOGEMDER koordinasyonunda başlatılan ve yedi ili kapsayan Kadın Aklıyla Eko Turizm Projesi kapsamında ilk çalışmalar Muğla’da başladı.

Köyceğiz’de kaçak avcılıkta kullanılan ses cihazı ele geçirildi

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şefliğince av koruma ve kontrol faaliyetleri çerçevesinde kaçak avcılıkta kullanılan ses cihazı ele geçirildi.

BAŞKAN DEMİR: ERDOĞAN RESMEN İSRAF İLE ÖVÜNÜYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası Çanakkale Köprüsü'yle ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili değerlendirmede bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyük bir gafa imza attığını belirten Başkan Demir;" Günlük 45 bin geçiş garantisi verilen Çanakkale Köprüsü'nden ayın ilk 22 günü günlük ortalama 8 bin araç geçiyor. Erdoğan ise bununla övünüyor."dedi.

İKAMETGAHI SEYDİKEMER’E YAPALIM, DAHA ÇOK HİZMET ALALIM

Seydikemer Belediyesi’nin Ceylan Mahallesinde devam eden parke çalışmalarını yerinde inceleyen Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz’e teşekkür eden Ceylan Muhtarı Erdoğan Kiraz, Seydikemer’e daha çok yatırımların gelmesi için vatandaşların ikametgahlarını ilçeye aldırmaları gerektiğine dikkat çekti.

MUĞLA'DA 75 ADET KINALI KEKLİK DOĞA İLE BULUŞTU

Muğla Doğa Koruma ve Milli parklar il müdürlüğü doğaya yaban hayvanı kazandırmaya devam ediyor.