Çevre Şehircilik Ve Iklim Değişikliği Haberleri

Çevre Şehircilik Ve Iklim Değişikliği Haberleri

TURİZM SEZONU BİTTİ İNŞAAT SEZONU BAŞLADI

Bodrum'da turizm sezonunun bitmesinin ardından inşaat sezonu başladı. Yaz sezonunda duran inşaat projeleri yeniden hayata geçerken yeni inşaat çalışmaları da dikkatlerden kaçmadı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Bodrum Belediyesi yapı kontrol müdürlüğü de kaçak yapılarla ilgili sahaya indi.

DATÇA’NIN 4 MAHALLESİNE ‘DOĞAL SİT ALANI’ TESCİLİ

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Muğla'nın Datça ilçesi Kızlan, Emecik, Reşadiye ve Karaköy Mahallerini 'Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı' olarak ilan etti.

CARETTA CARETTA’LARIN ANNESİ ANISINA ANIT HEYKEL

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Türkiye Çevre Ajansı (TÜÇA) ve Ortaca Belediye Başkanlığımız işbirliği ile Dalyan Mahallesi Kaunos Kral Çay Bahçesi’ne Dalyanın simgesi ve Caretta Carettaların annesi olarak anılan Kaptan June anısına yaptırılan anıt heykel açılışı yapıldı.

ORTACA’DA DÖNÜŞÜM DEVAM EDİYOR

Muğla'nın dünyaca ünlü Ortaca Dalyan mahallesinde Ortaca Belediyesi tarafından yürütülen Dalyan çevre düzenleme ve alt yapı çalışmaları devam ediyor.

MUĞLA'DA 842 YAŞINDAKİ AĞAÇ KORUMA ALTINDA

Muğla'nın en yaşlı çınar ağaçları arasında gösterilen Menteşe Fadıl Mahallesindeki çınar ağacı, gelecek nesillere aktarılmak için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı.

Girgin: “Kesin korunacak alanlar” olarak tescillenmiş alanlar öncelikle AKP’den korunmalı!''

Muğla'nın Ortaca ilçesinde bulunan Sarıgerme'nin de “SİT koruma statüsü değiştirildi” haberinin basına yansıması üzerine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na yazılı soru önergesi veren CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin şunları söyledi;

Bakan Kurum’dan ailelere taziye ziyareti

Muğla'nın Menteşe ilçesi Kafaca Mahallesi'nde hayvan foseptik çukurunda oluşan gazdan zehirlenerek hayatını kaybeden İlkay Altındal ve Tuncay Altındal kardeşler ile Taner Karaçin ve Kenan Can'ın ailelerine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum taziye ziyaretinde ulundu.

Uydu takip cihazı ile takip ediliyordu, ölü bulundu

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı projesi çerçevesinde Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEKAMER) tarafından uydu takip cihazı takılarak 7 aydır takip edilen Caretta Caretta deniz kaplumbağası Aydın Kuşadası Milli Parklar ekipleri tarafından ölü bulundu.

Girgin: ‘Verdiğimiz önerge kanunlaştı’

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, ‘’Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a daha önce sorduğumuz yazılı önergeyle, Seydikemer ve Köyceğiz ilçelerimiz başta olmak üzere bir çok il ve ilçedeki vatandaşların uzun yıllardan bu yana kullandıkları, kendilerine ait arazilerin kenarlarında bulunan veya atadan kalma yerlerin açık ihale ile satılmasından dolayı kullandıkları yerleri alamayacaklarını dolayısıyla mağdur olacaklarını, o yüzden sürenin uzatılması gerektiğini dile getirmiştik. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri tamamlanan, 39 maddelik torba kanuna eklenen geçici maddeyle, 2022 yılının sonuna kadar vatandaşlara süre tanınıyor, bunu olumlu buluyoruz’’ dedi.

Girgin, Seydikemerli vatandaşların arazi mağduriyetini meclise taşıdı

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesiyle, vatandaşların uzun yıllardan bu yana kullandıkları, kendilerine ait arazilerin kenarlarında bulunan veya atadan kalma yerlerin açık ihale ile satılmasından dolayı Seydikemerlilerin yaşadığı mağduriyeti dile getirdi.

Güç birliği’nden mapa, tonoz ve şamandıralama ihalesine tepki

Göcek Mahallesi’nde yer alan Osmanağa, Günlük ve İnceburun Koyları ile Dalaman’a bağlı Boynuzbükü Koyu’nda yapılacak olan mapa, tonoz ve şamandıralama ve bunların işletilmesi için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açılan ihale ile ilgili Fethiye Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı.

Muğla’da 202 kaçak yapı için suç duyurusu

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden müdürlüğün faaliyetleri, kaçak ve imara aykırı yapılaşmalar hakkında brifing aldı.

Saylak’tan Bakanlara ziyaret

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Ankara ziyaretlerine devam ediyor.

Girgin: 'Küçük bir yat projesi neden devasa bir projeye dönüştürülüyor?'

Datça Yat Limanı Projesi, dün Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndaki toplantıda ele alındı. Toplantıya katılan Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ''Özelleştirme İdaresi eliyle, öte yandan mega projelerle bütün Muğla ve Datça talan ediliyor!“ diyerek konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Dalyan Kanalı’nda Tartışmalar Bitmiyor

Ortaca İlçesi’ne bağlı Dünya’ca ünlü Dalyan Mahallesi’nde Ortaca Belediyesi ve Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı işbirliği ile yapılmakta olan Dalyan Kanalı Kıyı Kenar Peyzaj çalışmasına bazı yerel medya organları,bazı sivil toplum kuruluşları ,CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan ve CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan eleştirilerde bulunmuştu.Yapılan eleştirilere Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir ve DOKTOB(Dalman Ortaca Köyceğiz Turizm Otelciler Birliği) Başkanı Yücel Okutur ulusal medyadan cevap verdi.

Otgöz’den Kurum’a ziyaret

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz,Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u makamında ziyaret etti.

Araç kiralama hizmeti alınacak

Basın İlan Kurumu İlan Portalıİlan.Gov.Tr'de Yer Alan İlana Göre, Muğla Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından, Muğla Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü 2022 Yılı 12 Aylık Araç Kiralama Hizmeti (18 Araç Şoförsüz Yakıtsız) Alımı İşi hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.

Koruyucu giyim alınacak

Basın İlan Kurumu İlan Portalıİlan.Gov.Tr'de Yer Alan İlana Göre, Muğla Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından, Koruyucu Giyim Mal Alımı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.