Çevre Haberleri

Çevre Haberleri

BAŞKAN OTGÖZ: “KRİZ MERKEZİ KURULDU, HERHANGİ BİR OLUMSUZ DURUM YOK”

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde 5.4 büyüklüğünde meydana gelen ve çevre ilçelerinde de hissedilen depremin ardından açıklama yapan Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, ilçede kriz merkezinin kurulduğunu, herhangi bir olumsuz durumun yaşanmadığını kaydetti.

’SAKİN KENT’İN ÇEVRE DOSTU TEKNESİ SUYA İNDİ

Muğla'nın 'Sakin Kent' unvanlı ilçesi Ula'nın Akyaka Mahallesi'nde yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turistin katıldığı Azmak Turu gezisinde kullanılan teknelere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sıvı yakıt yerine çevre dostu güneş enerjisi kullanım zorunluluğu sonrası, ilk çevre dostu tekne suya indirildi.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN ÖNLENMESİNE DİKKAT ÇEKTİLER

Esenköy Şehit Er Asım Özdemir İlkokulu İsraf Avcıları Takımı, çevre kirliliğinin önlenmesine katkıda bulunmak için hazırladıkları çantaları boyadılar.

“ÖNCELİĞİMİZ KONFOR VE DOĞA ODAKLI PROJELER HAYATA GEÇİRMEK”

Akdağ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Akdağ, insan ve çevre odaklı projeler tasarladıklarını dile getirip, projeleri hakkında bilgi verdi. Akdağ, mimaride öncelik sadelik, konfor ve doğal dokunun korunması olduğunu belirtti.

ESNAF HASTANESİ’NDEN BÖLGEYE DEV KATKI  

Bir Esnaf Hastanesi kuruluşu olan S.A.F.’da düzenlenen kokteylde Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’nin Fethiye’nin hastanesi olduğu vurgulandı. Fethiye ve çevre ilçelerinde yaşayan kişilerin sağlığı için gece gündüz demeden çalışma yapıldığı söylendi. Bunun yanında halkına, esnafına, sporcusuna, öğrencisine, sivil toplum kuruluşlarına, Kamu kurum ve kuruluşlarına bütçeleri ve değerlendirmeleri doğrultusunda destek olduklarının altı çizildi. Bu desteğin çoğunluğunun çalışanlara, şehir esnafına, kamu giderlerine ve bağışlara harcandığı bilgisi paylaşıldı.

MARMARİS'TEKİ YUNUS PARKINDA BİR YUNUS DAHA HAYATINI KAYBETTİ

Marmaris'te bulunan yunus gösteri merkezinde bir yunus balığının daha telef olduğu öğrenildi. Tesisin, yasak olmasına rağmen ölen yunusların yerine yenilerini getirmek amacıyla girişimlerde bulunması ise bazı çevrelerin tepkisine neden oldu.

YÖNETİM PLANI HAZIRLAMA VE UYGULAMA PROJE TOPLANTISI YAPILDI

Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planını Hazırlama Projesi kapsamında Yönetim Planı 1. Paydaş Toplantısı, Fethiye’de bulunan Sundia Exclusive By Liberty Hotel Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

ÇEVRE EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Fethiye Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü “Çevre Koruma” eğitimleri başladı.

SERALARI SEL BASTI

Bölgemizde yaşanan etkili yağış Seydikemer Kumluova Mahallesi ve çevresinde seralara zarar verdi. Yağıştan dolayı kapanan tahliye kanalları yüzünden her yer sel içinde kaldı.

KIYI VE DENİZ EKOSİSTEMLERİ ÇALIŞTAYI SONA ERDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Dalaman'da düzenlenen 'Ortak Geleceğimiz Denizlerimizi Korumak Amacıyla Kıyı ve Deniz Ekosistemlerinin Korunması ve Yönetimi Mapa-Şamandıra Uygulama Modellerini Tanıtma' çalıştayı sona erdi.

MUĞLA’DA "ŞİMDİ BİSİKLET ZAMANI" ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sürdürülebilir Yeşil Kampüs Koordinatörlüğü ve Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği (ENVERÇEVKO) işbirliğinde 'Şimdi Bisiklet Zamanı' etkinliği düzenlendi.

METEOROLOJİDEN MUĞLA’YA ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI

Muğla çevrelerinde yarın görülecek olan yağışların çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

TURİZM SEZONU BİTTİ İNŞAAT SEZONU BAŞLADI

Bodrum'da turizm sezonunun bitmesinin ardından inşaat sezonu başladı. Yaz sezonunda duran inşaat projeleri yeniden hayata geçerken yeni inşaat çalışmaları da dikkatlerden kaçmadı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Bodrum Belediyesi yapı kontrol müdürlüğü de kaçak yapılarla ilgili sahaya indi.

JANDARMA'DAN OKULLAR ÇEVRESİNDE VE SERVİS ARAÇLARINDA DENETİM

Muğla İl Jandarma Komutanlığı tarafından çocuk ve gençlerin korunmasına yönelik okul çevreleri ile servis araçları denetimi uygulaması gerçekleştirildi.

DÜNYA BALIKÇILIK GÜNÜ’NDE 30 BİN YAVRU ÇUPRA DENİZLE BULUŞTU

Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Dünya Balıkçılık Günü” kapsamında Büyük Samanlık Koyu’nda bir program düzenlendi. Düzenlenen programda çevre ve deniz temizliği yapıldı. Akabinde 30 bin yavru çupra denizle buluşturuldu.

“ÇINTAR MANTARI” GÜN YÜZÜNE ÇIKMAYA BAŞLADI

Muğla ve çevresinde Ekim ve Kasım aylarında yağmur sonrası doğal olarak çamlık alanlarda Çıntar Mantarı gün yüzüne çıkmaya başladı. 

DATÇA 5.4 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREMLE SALLANDI

Ege Denizi'nde Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem çevre illerden de hissedildi.

ORTACA’DAKİ CAMİLER ‘SIFIR ATIK’ MERKEZİ OLUYOR

Ortaca Kaymakamlığı, 'Ayrıştır, dönüştür, kazandır' sloganıyla ilçedeki camilerde sıfır atık projesi başlattı. Cami bahçelerine geri dönüşüm kutuları ve bilgilendirme levhaları yerleştirilecek.

HAL KAVŞAĞINDA FECİ KAZA

Karaçulha çevre yolu hal kavşağında aynı yöne giden kamyon ve otomobil çarpıştı. Kaza sonrasında 3 kişi yaralandı.

DENİZ SÜPÜRGESİ İLE MUĞLA'DAN 13 TON ÇÖP TOPLANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ‘Sıfır Atık Mavi' hareketi çerçevesinde Muğla kıyılarından 2 adet deniz süpürgesi ile toplam 13 bin 121 kilogram deniz çöpü toplandı.

DENİZ KAPLUMBAĞALARI ÖZGÜRLÜĞE KULAÇ ATTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde başlatılan proje çerçevesinde Muğla İztuzu Plajı'nda aralarında tedavisi tamamlanan, uydu cihazı takılan ve kuluçka dönemini tamamlayan yavru deniz kaplumbağaları da olmak üzere aynı anda 10 deniz kaplumbağası denize bırakıldı. Türkiye genelindeki 5 plajda son 2 yılda denize ulaşan yavru sayısının 216 bine ulaştığı bu durumun da ekosistem açısından sevindirici bir gelişme olduğu kaydedildi.

MUĞLA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ÇEVRE DOSTU İŞBİRLİĞİ

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarda çevre bilincinin yerleşmesi ve çocuklara aktarılması amacıyla hem yerel hem de ulusal alanda çalışmalar devam ediyor.

DATÇA’DA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ VE ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPILDI

Muğla'nın Datça ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği tarafından İnbükü Tabiat Parkı'nda gönüllüler ile birlikte doğa yürüyüşü gerçekleştirilerek çevre temizliği yapıldı.

16’NCI TRAP-SKEET-KURŞUN ATIŞLARINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Menteşe Kültür ve Sanat Şenliklerinde düzenlenen 16'ncı Trap-Skeet-Kurşun atış yarışması Düzeyn Mevkiinde gerçekleşti Atışlara Menteşe'nin yanı sıra çevre il ve ilçelerden 60 atıcı katıldı.

MUĞLA'DA SOSYAL KONUT PROJESİ TEMELİ 25 EKİM'DE ATILACAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi olarak adlandırılan projede ilk temeli atılacak illeri açıklarken 25 Ekim'de Muğla'nın da dahil olduğu 17 ilde temeller atılacağını açıkladı.

DATÇA’NIN 4 MAHALLESİNE ‘DOĞAL SİT ALANI’ TESCİLİ

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Muğla'nın Datça ilçesi Kızlan, Emecik, Reşadiye ve Karaköy Mahallerini 'Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı' olarak ilan etti.

KONAKÇI BASIN MENSUPLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

Fethiye’nin tanınmış iş İnsanı Sarper Konakçı Fethiye ve çevresinde faaliyet gösteren basın mensupları ve gazete sahipleri ile bir araya geldi. 2 yıllık pandeminden sonra ilk defa açılan turizm sezonu sonu Mancero Restaurant’ta kahvaltıda bir araya geldi. Yoğun geçen turizm sezonu ve kış ayında bölgenin hareketli olacağına dikkat çeken Konakçı, “Uzun ve yorucu zamandan sonra bir araya gelmek her iki tarafa da iyi geldi. Bölgemiz kış ayında turizm yönünden hareketli olacak ”dedi.

FETHİYE ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ YERLEŞKESİNDE ÇEVRE DÜZENLEME İŞLERİ YAPTIRILACAK

Basın İlan Kurumu İlan Portalı ilan.gov.tr'de yer alan ilana göre Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü yerleşkesinde çevre düzenleme işleri yaptırılacak.

KÖYCEĞİZ’DE ZİRAİ AMBALAJ ATIKLARI KONTEYNIRLARI KONTROL EDİLDİ

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde bitki koruma ürünleri ve gübre ürünleri ambalaj atıklarının atıldığı konteynırların doluluk oranları kontrol edildi.